Ana Sayfa Haberler Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral ALİŞ’in, TSSK 6’ncı Proje Pazarı’na Yönelik Mesajı

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral ALİŞ’in, TSSK 6’ncı Proje Pazarı’na Yönelik Mesajı

“Ortak Payda, Ortak Fayda”

Her geçen yılla birlikte büyüyen, gelişen ve güçlenen sanayimiz, bu istikrarlı trendini koruyabilmek için, dengeli ve sağlıklı bir büyüme gerçekleştirmek zorunda.

Dengeli ve sağlıklı bir büyüme ise sektörün farklı bileşenlerinin, kendi iş hacimlerini gözeterek sektördeki genel oran ile aynı oranda büyümesiyle mümkün olabilir.

Bütünü oluşturan parçaların dengeli büyümesi ile sağlıklı bir bünyeye sahip olabiliriz. Fazla gelişmiş el veya çok güçlenmiş bir bacak, vücuda zarar vermeye, ilerlemesine engel olmaya başlar. Bu durumun tam tersi de aynı sonuçları verecektir. Bu basit örnekleri çoğaltmak mümkün. Bu sebeple savunma ve havacılık sanayimizi geliştirirken, tüm bileşenlerini, ne fazla ne de az olacak şekilde, diğer bileşenleri göz önünde bulundurarak değerlendirmeli; görece geride kalan alanlara gerekli destek ve teşvikleri düzenlemeliyiz.

Bu sürecin sağlıklı işleyebilmesinin temel öğeleri arasında, TSSK gibi kümelenmeler çok önemli bir yer teşkil ediyor. Firmalarımız; özellikle Ar-Ge yatırımlarına önem verip yeni teknolojileri geliştirip dünya ile rekabet etme potansiyeline sahip çözümleri üretirken ve sahip oldukları bilgi ve tecrübeleri sanayimizin hizmetine sunarken, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinde, zaman zaman sıkıntı yaşıyor. Kaliteli ürün, tanıtıldığı oranda değerlidir. Tanıtımı başarısız olan ürünler, potansiyellerinin çok altında kaldığı gibi; rakipleri karşısında üstün olmalarına rağmen, hâkim olma şanslarını da yitiriyor.

TSSK tarafından 6’ncısı gerçekleştirilen Proje Pazarı, firmalarımızın ve tedarikçilerimizin bir araya geldiği, fikir ve güç birliği yaptığı, ortak paydada ortak fayda elde etmeye çalıştığı, son derece kıymetli sonuçlarına şahit olduğumuz etkinliklerin başında geliyor. Bu birliktelikler sayesinde; doğru ürün, doğru arz edilerek talep sahiplerine ulaşıyor; sanayimizdeki millilik oranı artmaya devam ediyor; dışa bağımlılık azalıyor; istihdam ve istikrar, sürdürülebilir hale geliyor.

TSSK bünyesinde, çok kıymetli firmalarımız bulunuyor. Birliğimiz ve yönetim kurulundaki tüm arkadaşlarım, TSSK gibi organizasyonların etkinliklerinin artabilmesi için, devamlı olarak mesai harcıyor. Savunma ve havacılık sanayimizin geleceği, buna benzer kümelenmelerin kazanacakları kabiliyet ve iş imkânları sayesinde olacak. TSSK; lojistik, finansman, tanıtım gibi ortak sorunlara karşı ortak çözümler arayan, gelişime ve geliştirmeye dayanan vizyonları sayesinde, yeni teknolojiler üreten firmalarımızla beraber, Savunma Sanayii Başkanlığının önemle üzerinde durduğu tedarikçi ağının güçlenmesine yönelik düzenlediği Proje Pazarı gibi etkin ve başarılı organizasyonlara imza atıyor.

TSSK yönetimine, bu kıymetli çalışmalarından dolayı şükranlarımı sunuyor; başarılı nice organizasyonlarda yanlarında olduğumuzu ifade etmekten mutluluk duyuyorum.

 

Latif Aral ALİŞ

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

 848 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.