Ana Sayfa Haberler Savunma ve Havacılık Sanayisi İlklere Doymuyor: MİR İnsansız Deniz Aracından Torpido Atışı Gerçekleştirildi

Savunma ve Havacılık Sanayisi İlklere Doymuyor: MİR İnsansız Deniz Aracından Torpido Atışı Gerçekleştirildi

SSB koordinasyonunda ASELSAN ve Sefine Tersanesi tarafından geliştirilen MİR İnsansız Deniz Aracı (İDA) üzerinden, ilk defa torpido atışı gerçekleştirildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileri gözetiminde gerçekleştirilen testte, MİR İDA’ya entegre edilen ASELSAN Torpido Kovan Sistemi kullanıldı. Yer kontrol istasyonundan yönetilen MİR İDA’ya dair bu gelişme; Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından, 18 Nisan tarihinde, sosyal medya üzerinden duyuruldu.

Prof. Dr. İsmail Demir gönderisinde, “Ülkemizde ilk kez insansız deniz aracından torpido atışı gerçekleştirildi. Denizaltı savunma harbi için geliştirilen MİR İDA’dan yerli torpido kovanıyla yapılan hafif torpido atışıyla sualtı harbine yönelik yeni kabiliyetler için bir eşiği daha geçtik.” dedi.

Ana görevi Denizaltı Savunma Harbi (DSH) olan MİR İDA, keşif, gözetleme, istihbarat, kritik tesis savunması, yüzen platformların korunması ve su üstü harbi gibi görevlere de uyarlanabiliyor. Otonom seyrüsefer kabiliyeti ve üzerinde bulunan sonarlarla DSH kapsamında tespit ettiği hedeflere karşı, hafif torpido ve DSH roketleriyle hücum gerçekleştirebiliyor. İHA’larla ve insansız sualtı araçlarıyla birlikte çalışabilen MİR İDA, ALBATROS-S İDA’larla sürü olarak da görev icra edebiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.