Ana Sayfa Haberler Savunma ve Havacılık Sanayisinden Gençlere 19 Mayıs Hediyesi: Yeni Mezunlar “KALFA” Programı İle Sektöre Hazırlanacak

Savunma ve Havacılık Sanayisinden Gençlere 19 Mayıs Hediyesi: Yeni Mezunlar “KALFA” Programı İle Sektöre Hazırlanacak

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) bünyesindeki Savunma Sanayii Akademi, gençlere yönelik “KALFA” adlı yeni bir program başlattı. KALFA Programı’yla, üniversitelerin mühendislik ve temel bilimlerinden mezun olmuş gençlerin, 16 haftalık yoğun bir eğitim sürecinden geçirilerek savunma sanayi sektöründe istihdam edilmesi hedefleniyor. Programa başvurular bu gün itibarıyla başladı ve depremzede gençlere aylık 23 bin TL eğitim desteği sağlanacak.

KALFA Programı tanıtım töreni, SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lutfihak Alpkan, İŞKUR, savunma sanayi firmaları, araştırma enstitüleri ve üniversite temsilcilerinin katılımıyla Ankara’da gerçekleşti.

SSB Başkanı Demir, tanıtım programında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Üniversitelerin mühendislik ve temel bilim fakültelerinden yeni mezun olmuş veya lisans mezuniyetinden sonra en fazla iki yıl geçmiş ve 27 yaşından gün almamış gençlerimizi KALFA’ya bekliyoruz. KALFA Programımız bu yıl depremzede gençlerimize öncelik verecek. İŞKUR’un desteğiyle programa kabul edilen depremzede gençlerimize, aylık 23 bin TL tutarında bir eğitim desteği sağlayacağız. Bu gençlerimizi 16 hafta yerine 12 haftalık hızlandırılmış, “KALFA Afetzede Özel” adını verdiğimiz yoğun bir eğitim programına dâhil edecek, programı başarı ile bitiren gençlerimizi sektörümüzde istihdam edeceğiz. Programa dâhil olacak gençlerimize birer yetkinlik karnesi vereceğiz. Hem SSB hem de YÖK ve İŞKUR’dan onaylı olacak olan bu sertifika gençlerimizin diplomalarına da bir kaldıraç etkisi yapacaktır.”

YÖK Başkanı Özvar ise SSB ve YÖK arasında, üniversite ve sanayi iş birliğini artırmaya yönelik imzalanan protokol kapsamında altyapıların ortak kullanımı, Ar-Ge çalışmaları, burs, kariyer ve staj imkânlarıyla; tanıtım ve hizmet içi faaliyetlerin artırılması gibi çok önemli konuların yer aldığını ve KALFA Programı kapsamında da üniversitelerden mezun olan gençlerin yetiştirilerek savunma sanayine nitelikli insan kaynağı kazandırılmasının hedeflendiğini anlattı. Özvar ayrıca, deprem bölgesindeki üniversitelerin savunma sanayine yönelik araştırma merkezleri, laboratuvarlar ve enstitülerin imkânlarının artırılmasına yönelik çalışmaların da gündemlerinde olduğunu belirtti.

KALFA Programı, ASELSAN, HAVELSAN, Roketsan, SSTEK, STM, TEI, TUSAŞ ve TR Eğitim ve Teknoloji A.Ş.’nin destekleriyle gerçekleşecek. Program, Hazırlık – Oryantasyon Modülü, Temel Eğitim Modülü ve Alana Yönelik Teknik Eğitim Modülü olmak üzere üç farklı bölümden oluşacak. Katılımcılar, gerçek projeler üzerinden vaka analizleri yapacak ve paydaş firmaların atölyelerinde uygulamalı eğitimler alacaklar. Program kapsamında 16 farklı sosyal alan ve 24 farklı teknik alan olmak üzere toplam 40 farklı alanda 300’ü geçen, eğitime ait özgün müfredat, gençler ile buluşacak. YÖK ile yapılan iş birliği ile üniversitelerde görevli akademisyenler de programda eğitmen olarak yer alabilecek. KALFA Programında alınan eğitimlerin öğrencilerin yüksek lisans ve doktora programlarında kredi olarak sayılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Adaylar, 19 Mayıs itibarıyla şu adresten programa başvurabilirler: www.vizyonergenc.com

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.