Ana Sayfa Haberler Savunma ve Havacılık Sanayisine 1,13 Trilyon Lira Tahsis Edilecek

Savunma ve Havacılık Sanayisine 1,13 Trilyon Lira Tahsis Edilecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2024 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifinin detaylarını açıkladı. Buna göre 2024 yılında savunma ve havacılık sektörüne merkezi bütçeden, Savunma Sanayisi Destekleme Fonu için ayrılan kaynak da dahil edildiğinde, 1 trilyon 133,5 milyar lira ödenek tahsis edildi. Yılmaz yaptığı açıklamada, savunma sanayisi ekosisteminin dışa bağımlılığını asgari seviyeye indirecek şekilde güçlendirmek gayesiyle hareket ettiklerinin altını çizdi.

Bütçe Bağlama Seremonisi

2024 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifini bilgilendirme toplantısında konuşan Yılmaz, 2024 bütçesinde depremlerinin yol açtığı hasarların giderilmesi için 1 trilyon 28 milyar lira kaynak ayırıldığını belirterek, “Deprem harcamaları hariç 2024 yılı bütçe ödenekleri, personel giderleri için 2,8 trilyon lira, mal ve hizmet alım giderleri 669,8 milyar lira, cari transferler 4,5 trilyon lira, sermaye giderleri 636,5 milyar lira, borç verme giderleri 298,2 milyar lira, faiz giderleri 1 trilyon 254 milyar lira” diye konuştu. Yılmaz’ın konuşmasının ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de katıldığı programda bütçe bağlama seremonisi yapıldı.

“Odağımızda İnsan ve Sosyal Adalet Var”

Toplantının ardından sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: 2024 yılı bütçemiz ile eğitimden sağlığa, enerjiden tarıma ve sanayiye her alanda büyüyen, güçlenen, kalkınan, itibarı artan ve refahı yükselen Türkiye için Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde Türkiye Yüzyılı’ndaki tarihi yürüyüşümüze devam edeceğiz. Hükümetlerimizin 22’nci, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemimizin ise 6’ncı bütçesi olan, odağına insanımızı ve sosyal adaleti alarak hazırladığımız 2024 yılı Bütçe Kanunu Teklifimizin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.