Ana Sayfa Haberler Savunma ve Havacılık Sanayisinin İhracat Ödülleri Sahiplerini Buldu

Savunma ve Havacılık Sanayisinin İhracat Ödülleri Sahiplerini Buldu

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI)’nin 2017 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni ve Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı, 3 Nisan’da Ankara’da yapıldı.

Toplantıya, Savunma Sanayii Müsteşarlığından; Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel, Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş, İhracatı Geliştirme Grup Başkanı Asuman Vangölü ve SSI üyesi firmaların temsilcileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, SSI Sektör Müdürü Engin Yalçın 2017 yılı ihracat verilerini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Ardından, toplantının açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, Türkiye’nin en önde ve en gözde sektörlerinden birisi olan savunma ve havacılık sanayisinin birer ferdi olmaktan gurur duyduklarını belirtti. Sektörün hem yurt içinde hem de ihracatta büyük bir ivme kazandığının altını çizen Aliş, genel kurulun Türkiye için hayırlı olmasını diledi.

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel de toplantıda bir konuşma yaptı ve savunma ve havacılık sanayisi ile 1986 yılında tanıştığını ve bugüne kadar geçen süre içerisinde de bu sektörün kabuk değiştirdiğini belirtti. Bir zamanlar, Türkiye’de savunma ve havacılık sanayisinde bazı şeylerin yapılabilirliğinin sorgulandığını söyleyen Demirel, bugün artık bunların konuşulmadığını, o günlerde sorgulanan şeylerin bugün yapılabilir hale geldiğini belirtti. “ [Bunları] Yapmanın yeterli olmadığını fark ettik, bunların yerlileştirilmesinin gerektiğini fark ettik. Bu konuda, çabalarımız halen devam ediyor, kıvrılabilir OLED ekranlardan, en gelişmiş kimyasallara ve yapı malzemelerine kadar, her türlü Ar-Ge çalışmaları bir yandan devam ediyor.” diyen Demirel, sektörü yaşatmak için de mutlaka dışa açılmanın gerekliliğine dikkat çekti ve bunun için de ihracatın şart olduğunun altını çizdi.

Konuşmaların ardından, 2017 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni geçekleştirildi. 2017 Yılında En Fazla İhracat Yapan İlk 5 Firma şöyle sıralandı:

  • TUSAŞ,
  • TEI,
  • ASELSAN,
  • ALP Havacılık ve
  • RAM Dış Ticaret.

Törende ödül alan diğer firmalar ve aldıkları ödüller ise şunlar oldu:

  • BMC: 2012-2017 Yılları Arasında En Fazla İhracat Artışı Sağlayan Firma Ödülü
  • Bahtiyar Av Malzemeleri: 2017 Yılında En Fazla Ülkeye İhracat Yapan Firma Ödülü

Ödül töreninden sonra SSI 2017 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı’na geçildi. Divan kurulunun seçilmesinin ardından, 2017 yılı bilançosu, çalışma raporu, gelir gider tablosu, 2018 yılı tahmini bütçesi, 2017 yılı denetçi raporu okundu, oylandı ve onaylandı. Ardından, SSI Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim ve Denetim Kurulu asil ve yedek üyeleri ile TİM Genel Kurulu’nda Birliği temsil edecek delegelerin ve yedeklerin seçimi gerçekleşti.

 1,755 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.