Ana Sayfa Başyazı Savunma ve Havacılık Sektörü, COVID-19 ile Mücadelede de Hayat Kurtarıyor

Savunma ve Havacılık Sektörü, COVID-19 ile Mücadelede de Hayat Kurtarıyor

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) salgını, “güvenlik” kavramının, ne kadar hızlı değiştiğini ve geliştiğini gözler önüne sermeye devam ediyor. Güvenliğin en iyi şekilde sağlanabilmesi için savunulması gerekenler arasında, toplum sağlığının da yer aldığına dair farkındalık, tüm dünyada en üst seviyeye çıkmış durumda.

Savunma ve havacılık sektöründeki yeteneklerin, başta sağlık olmak üzere, diğer alanlara, hem de ne kadar hızlı bir şekilde aktarılabileceğini gözler önüne seren gelişmeleri, yakından takip ediyoruz. Bu süreçte, uluslararası savunma ve havacılık sanayisi tarafından üretilen, başta nakliye uçakları olmak üzere çeşitli platformların, klasik anlamda savunmanın yanı sıra insan sağlığını korumak için ne tür görevler üstlenebileceğine de tanıklık ediyoruz. Askeri amaçlarla tedarik edilen A400M ve C27J nakliye uçakları gibi platformların, COVID-19 tehdidine karşı insanlığın verdiği ortak mücadelede, ihtiyaç duyulan her türlü ilaç ve malzemenin kıtalararası naklinde üstlendikleri roller çok önemli.

Türkiye özeline geldiğimizde ise savunma ve havacılık sektörünün kabiliyetleri, başta solunum cihazı üretimi olmak üzere, insan sağlığını korumak için de devreye girdi. Sektörümüzün önde gelen temsilcilerinden ASELSAN ve Baykar’ın da görev aldığı bir süreçte ve çok kısa sürede üretilen solunum cihazları, hayat kurtarmaya başladı. NANObiz firmasının BIOSENS ürünü, COVID-19’a göre uyarlandı ve LAMP4U moleküler tanı kiti adında yeni bir ürün, yine çok kısa bir süre zarfında geliştirildi. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından geliştirilen Sahra Mekanik Solunum Cihazı da sektörün bu alandaki kabiliyetlerinin önemli bir örneği oldu.

Salgın, belki de daha vakit var dendiği için gereken önemin bir türlü gösterilmediği, Kimyasal Biyolojik Radyolojik ve Nükleer (KBRN) savunma alanında yapılan çalışmaları, bir anda gündemin üst sıralarına çıkarttı.

Sektörün Faaliyetleri, Yatırımları ve Yatırım Destekleri Devam Ediyor

Böyle bir ortamda, sektörün, faaliyetlerine kesintisiz devam edebilmesi de önemliydi. Stratejik önem taşıyan sektörün faaliyetlerinin aksamaması için; Millî Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren tesisler ile bu kurumların tedarikçileri ve bu alanda stratejik üretim ve hizmet sunan fabrika, kurum ve kuruluşlar, sokağa çıkma yasağı sırasında açık olacak işyeri, işletme ve kurumlar arasında sayıldı.

Nero Endüstri’nin, yarı iletken sensör üretimi alanında yapmaya hazırlandığı yatırımın teşvik kapsamına alınması da böyle kritik bir döneme denk geldi. Firmanın 1,6 milyar liralık yatırımı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan 2443 Sayılı ve 20 Nisan tarihli kararname ile proje bazlı teşvik kapsamına alındı. Yatırım kapsamında üretilecek yarı iletken sensörler, savunma ve havacılık sanayisi açısından büyük öneme sahip olan; KBRN Filtrasyon Sistemleri, İnfilak Bastırma Sistemleri, Lazer ve Radar Uyarı Sistemleri gibi yüksek teknolojili ürünlerde kullanılacak.

Çevrim İçi Etkinliklerin Yükselişi

Fuar ve konferanslar başta olmak üzere sektörel etkinlikler, salgının biteceği ve işlerin düzeleceği günü bekleye dursun, ilgilileri internet aracılığıyla sanal ortamda bir araya getiren çevrim içi (online) etkinliklerin sayısı hızla artmaya başladı.

Bu artışta, bu tip etkinliklerin, konsept olarak salgın sürecinde ortaya çıkan ihtiyaçlara cevap verebilmelerinin yanı sıra görece daha kolay düzenlenebiliyor olmalarının da etkisi büyük.

Ancak ilerleyen günlerde, çevrim içi etkinliklerin de son dönemde sayılarının fazlalığıyla eleştirilen sektörel etkinlikler ile aynı kaderi paylaşması ve tartışmalara konu olması kaçınılmaz. Ayrıca, Türkiye’nin ve dahası muhafazakâr bir sektör olan savunma ve havacılık sektörünün, çevrim içi etkinliklerden hedeflenen faydayı ne kadar sağladığını da takip etmek gerekiyor.

Beklenen faydayı sağlayabilen çevrim içi etkinliklerin, bu yarışta önde olacaklarını belirtip hâlihazırdaki etkinlikler arasından öne çıkanlara bir göz atalım.

Sektörün internet ortamında düzenlenen ilk fuarı olma ve sektörü ilklerle tanıştırma iddiasıyla yola çıkan Military Medical Webex, uluslararası fuarların arka arkaya iptal edildiği bir ortamda, farklı kurgusuyla ilk bakışta dikkatleri üzerine çekiyor.

SEDEC Talks ise COVID-19 salgını ile birlikte eski alışkanlıkların yıkıldığı süreçte; düzenli olarak gerçekleştirilecek çevrim içi etkinliklerle savunma, havacılık, uzay ve güvenlik sektörlerine, tanıtım ve iş geliştirme konusunda yenilikçi imkânlar sunmaya hazırlanıyor.

Dijital Gündem ise etkinliklerin yanı sıra yayıncılık alanında da faaliyet gösteriyor. Yayıncılık alanında; bilişim, telekom, siber güvenlik, kişisel verileri koruma, savunma ve uydu teknolojilerine odaklanan Dijital Gündem, etkinlik alanında gerçekleştirdiği video konferanslar ile bu konuları düzenli olarak masaya yatırıyor.

Sektör için referans yayın konumundaki MSI Dergisi, internet ortamında da hem web sitesi hem de sosyal medya hesapları ile çok ciddi bir takipçi kitlesine hitap ediyor. savunmahaber.com’un yanı sıra yakında yayına alınacak msidergisi.com ile internet ortamındaki faaliyetlerini daha da genişletmeye hazırlanan MSI Dergisi’nin, öne çıkan bu üç etkinlik ile daha etkinliklerin kurgulanması aşamasından beri iş birliği yapıyor olduğunu ve bu etkinliklerin resmi yayını ve basın sponsoru olduğunu da ekleyerek bu sayıya da noktayı koyalım.

Mayıs ayının öne çıkan gelişmelerini sizlerle paylaşacağımız Haziran sayısı ile gelecek ay yeniden birlikte olmak dileğiyle.

 729 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.