Ana Sayfa Haberler Savunma ve Havacılık Sektörü, İhracattaki İstikrarlı Büyümesini 2018’de de Sürdürdü

Savunma ve Havacılık Sektörü, İhracattaki İstikrarlı Büyümesini 2018’de de Sürdürdü

MSI Dergisi’nin 175’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) tarafından, 29 Mart’ta düzenlenen basın toplantısında, sektörün uluslararası pazardaki son durumuna ilişkin veriler paylaşıldı. Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen Savunma ve Havacılık Sanayi İhracat Verileri Bilgilendirme Toplantısı, SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’in ev sahipliğinde, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve SSI Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla yapıldı.

 

Toplantıda, SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, katılımcıların karşısına, arkasında; “İstiklal ve İstikbalimiz için Milli Savunma, İstikrarlı Büyüme” yazan bir kürsüde çıktılar. SSI’nin tanıtımına yönelik video gösterimi ile başlayan basın toplantısı, Aliş’in konuşması ve SSI sunumuyla devam etti. Soru-cevap bölümünün ardından ise Prof. Dr. Demir, sektör hakkında değerlendirmelerini katılımcılarla paylaştı.

SSI Yönetim Kurulu Başkanı Aliş, konuşmasının başında, 2 yıl önce, aynı salonda, dönemin Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’la savunma ve havacılık sanayi ihracat verilerini açıklamak üzere bir araya geldiklerini hatırlattı. Aliş, “O gün 15 Temmuz’du. Hain kalkışmadan habersiz ihracat rakamlarımızı açıkladık. Aradan iki sene geçti, dimdik ayaktayız. Savunma ve havacılık sanayisi olarak; demokrasimiz, ülkemiz ve vatanımız için daha büyük başarılara imza atacağız.” ifadelerini kullandı.

SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

 

SSI, 2019’un İlk 3 Ayında İhracatını En Çok Arttıran Birlik Oldu

Sunumda paylaşılan verilere göre, savunma ve havacılık sanayisinin 2011 yılında 884 milyon dolar olan ihracatı, 2018 yılı sonunda, %130 büyüyerek 2 milyar 35 milyon dolar olarak gerçekleşti. Öte yandan, savunma ve havacılık sanayisi, 2019’un ilk 3 ayında, geçen senenin aynı dönemine göre %60 artışla 600 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaştı. Aliş, konuyla ilgili olarak; “Geçen yıl, bu rakama Nisan ayının sonunda gelmiştik. İlk 3 ay baz alınırsa ihracatını oransal olarak en çok arttıran birlik olduk. Bu durum, ürünlerimizin değer görmesi, dünya pazarları tarafından akredite olması demektir. Ekonomiye sağladığımız güçlü desteğe devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

  

 

İlk 100’de 10 Firmamız Olacak

SSI’nin kurulduğu 2011 yılından bu yana, savunma ve havacılık sektörünün ihracatını istikrarlı bir şekilde arttırdığına değinen Aliş, “Dünyanın en büyük 100 savunma firması arasında, artık 4 firmamızla yer alıyoruz. Bu, bizim için övünç kaynağıdır. Kısa sürede bu sayıyı 10’a çıkaracağız. Teknolojinin çok yüksek olduğu ve yarının teknolojilerinin üretildiği savunma ve havacılık sanayisinde, hızla gelişen teknolojilere adapte olmak için çözümler üretmek önemlidir. Askeri ve sivil alanda kritik teknolojiler üreten, ülke güvenliğinin teminatı olan, sürdürülebilir büyümenin gücünü oluşturan stratejik sektör olarak; kara, hava, deniz ve uzayda, Türkiye’nin geleceğini temsil ediyoruz. Kurulduğumuz 2011 yılından beri, istikrarlı bir şekilde ihracatımızı arttırmayı başardık. Diğer sektörlerden çok daha farklı oranlarla ihracatımız artmaktadır. Sektörel olarak ihracatta yakaladığımız aralıksız büyümeyi, istikrarlı bir şekilde sürdürüyoruz.”

Konuşmasında, sektör ihracatının Türkiye ortalamasını katladığını vurgulayan Aliş, şunları kaydetti: “Türkiye’nin, 2016 yılında kilogram başına 1,26 dolar olan ihracatı, 2018 yılında 1,32 dolara çıkıyor. Savunma ve havacılık sanayisi ise 2016 yılında kilogram başına 27,74 dolar olan ihracatını, 2017 yılında 39,71 dolara; 2018 yılında ise 46,59 dolara çıkardı. Türkiye ortalamasının neredeyse 50 katına ulaştık. Bu sayılar, birliğimizin değer ürettiğini ve bu değerin dünya tarafından kabul gördüğünü ortaya koyuyor. Savunma ve havacılık sanayisine yapılan yatırımın ekonomimize geri dönüşü, diğer sektörlere oranla 40 kata çıktı. Bu yüzden bu alanda yatırımlara hız kesmeden devam edilmesi, ekonomimizin gelişmesi açısından çok kıymetli.”

 

Yıl Sonuna Kadar %20’nin Üzerine Çıkacağız

Bu yıl, ihracattaki büyüme oranını arttırarak %20’lik bir büyümeyi yakalamak istediklerini söyleyen Aliş, şöyle devam etti: “Yıl sonuna kadar, bu oranın da üzerine çıkacağımızı düşünüyorum. Bugün kendi uydusunu, insansız hava aracını, eğitim uçağını, helikopterini, piyade tüfeğini, muharebe gemisini, zırhlı aracını, füze ve roket sistemlerini üreten; simülasyon, yazılım geliştiren; F-35, A400M gibi dünya çapında projelerde ortak olan; uydu üretim ve test merkezini inşa eden; özgün helikopter projelerini başlatan bir ülke olarak, nitelikli insan kaynağımız, araştırma enstitülerimiz, Ar-Ge laboratuvarlarımız, KOBİ’lerimiz ve büyük firmalarımızla bu hedeflerimizi başaracağız.”

 

Savunma ve Havacılıkta Güzel Bir İvme Yakaladık

Toplantıda yöneltilen soruları da yanıtlayan Aliş, 2019’un ilk 3 ayında gerçekleştirilen 600 milyon dolarlık ihracatın öne çıkan kalemine dair şunları söyledi: “Enteresandır, homojen bir yapılaşma var. Spesifik bir ürün öne çıkmıyor. Artık savunma ve havacılık, Türkiye’de ayağa kalkmış dev bir sanayi. O büyüme evresini geçti, ayağa kalktı, yürümeye başladı, şimdi de koşmaya başlıyor. Koşunca zaten aradaki farkı anlayacaksınız. Bu homojen yapıda, her gruptan ihracatı artıyor ve gördüğünüz gibi, bir yandan da Türkiye’de hızlı bir şekilde savunma ve havacılık sanayisi yatırımları da devam ediyor. Böyle güzel bir ivme yakaladık. Savunma ve havacılık sanayisinde başarıların sürdürülebilir olması için, sektörümüzün tüm bileşenlerinin dengeli bir biçimde büyümesi gerekiyor. Öncelikle sadece büyük şehirlerde değil, diğer illerimizde de üniversitelerimizin KOBİ’lerimizle birlikte çalışarak yeni ürünler geliştirerek ihracatçılar kervanına katılmalarını destekliyoruz.”

Toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı.

 

Malezya’daki Fuarda 10 İmza Attık

Aliş’in ardından değerlendirmelerini katılımcılarla paylaşan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de Malezya’daki LIMA’19 fuarından henüz döndüklerini ve fuar sırasında toplam 10 mutabakat zaptı, anlaşma ve iyi niyet mektubu imzalandığını bildirdi. Prof. Dr. Demir şöyle devam etti: “Bu çok önemli bir gelişme. Bu fuara da en gözde katılımı Türkiye yaptı. Bu katılım, Malezya’daki devlet görevlileri tarafından takdirle izlendi. Bundan sonra, bu anlaşmalar takip edilerek bunların net ihracat rakamlarına dönüşmesi için gerekli adımlar atılacak. Savunma sanayisi ürünlerinin alım ve satımının her zaman politik ajanda ile ilişkilendirildiğini görüyoruz. Hem ülkemizin yumuşak güç olarak çeşitli ülkelerle ilişkileri, dost ve kardeş olan ülkelere yakınlığımız hem de özellikle savunma sanayisi ürünlerinde elde edilen başarılar, ihracatın önünü açacaktır.”

Savunma ve havacılık sanayisinin, Türkiye’nin gündeminde olan ve çeşitli alanlardaki başarılarıyla da takdir toplayan bir alan olduğunu belirten Prof. Dr. Demir, “Sürdürülebilir bir savunma ve havacılık sanayisinin olmazsa olmazlarından biri, teknolojik ilerleme ve geliştirmeleri hayata geçirmenin yanında tabii ki ihracat meselesidir. İhracat rakamımız, gerçekte bizim önümüze hedef olarak koyduğumuz rakamların çok altında. Bir kırılma noktası olacağını, eşiğin atlanmasından sonra rakamların hızla artmasını bekliyoruz. Türkiye, savunma ve havacılık ihracatında ilk 5 ihracatçı arasında değil. Ancak ürünleriyle dikkat çekiyor. Özellikle harekât alanında kullanılan ve netice alınan ürünlere olan talep artıyor. Çeşitli ülkelerde, 10 yıllardır yer tutmuş, ürünleri satmış, onların bir anlamda kültünü oluşturmuş şirketler ve ülkelerin önüne geçmenin kolay bir şey olmadığı malumunuzdur. Biz de bu kolay olmayan işi başarmak üzere yorulmadan, bıkmadan bunu takip edeceğiz ve bu takibin sonunda da eminiz ki o eşiği aşacağız. Bunun neticesinde, artış rakamları, gördüğünüz yüzdelerin çok çok daha üstünde gerçekleşecek. Bunun olacağı günün çok yakın olduğuna inanıyorum. O gün geldiğinde, bunlardan çok daha yüksek rakamları zikretmiş ve milyar dolarları konuşuyor olacağız.” dedi.

SSI Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, soldan sağa: Bahtiyar Av Malzemeleri Yönetim Kurulu Başkanı Bahtiyar Taşyağan, Yonca-Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Yılmaztürk, SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval, S.S. Huğlu Av Tüfekleri İmalat Alım Satım Küçük Sanayi Kooperatifi Başkanı Naci Tanık ve Gürel Fişek Sanayi Genel Müdürü Bekir Gürel.

 

Türk Savunma ve Havacılık Sanayisi, Uzak Doğu ve Afrika’da Etkinliğini Arttırıyor

Basın toplantısında yapılan sunumlarda, sektörün hedef pazarları ve dünyadaki büyük pazarlara ilişkin de bilgiler verildi. Buna göre, Türk savunma ve havacılık sanayisinin hedef pazarları arasında; ABD, Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrupa Birliği, Hazar Bölgesi ülkeleri ve Körfez ülkeleri yer alırken, Uzak Doğu ve Afrika pazarları da etkinliğin arttığı yerler olarak belirtildi.

 

İhracat Web Portalı Hazırlanıyor

SSI’nin kurulduğu 2011 yılında 60 olan üye sayısı, bugün 700’ü aştı. İhracattaki büyümeyi arttırmak için tanıtıma ağırlık veren SSI, üyelerine ve sektörüne kılavuzluk yapacak İhracat Web Portalı’nı hazırlıyor. SSI ayrıca, Türkiye ve dünyada sektörün analizini sunacak olan SSI Vision Report isimli raporu da yakın zamanda sunmaya hazırlanıyor.

 

Türk Savunma ve Havacılık Sanayisi Dünyada Tanıtılıyor

SSI, ihracatı arttırmak için, Savunma Sanayii Başkanlığının koordinasyonunda katıldığı fuar ve etkinliklerin sayısını arttırmayı da hedefliyor. Paylaşılan bilgilere göre, geçtiğimiz yıl 7 uluslararası fuara milli katılım gerçekleştirildi. Bu fuarlar, sırasıyla; Katar, Malezya, Kazakistan, Fransa, Azerbaycan, Endonezya ve Pakistan’da gerçekleştirildi. 2019 yılının geri kalanında, Türk savunma ve sanayisinin tanıtımı için milli katılım sağlanması karar alınan fuarlar ise şöyle sıralanıyor:

  • IWA Outdoor Classics 2019 / Almanya
  • Aircraft Interiors Expo 2019 / Almanya
  • LAAD 2019 / Brezilya
  • Arms and Security 2019 / Ukrayna
  • Defense and Security 2019 / Tayland
  • GDA 2019 / Kuveyt

 1,734 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.