Ana Sayfa Advertorial Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA), Yeni Döneme Damgasını Vuracak İş Birliklerinin Başlangıç Noktası Olacak

Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA), Yeni Döneme Damgasını Vuracak İş Birliklerinin Başlangıç Noktası Olacak

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve T.C. Ticaret Bakanlığı destekleriyle OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) tarafından her iki yılda bir düzenlenen ICDDA, bu yıl, 13-15 Ekim tarihleri arasında, 5’inci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Etkinlik, geçmiş yıllarda olduğu gibi yeni iş birliklerine ev sahipliği yaparak savunma ve havacılık ekosistemine katkı sunmayı hedefliyor. Özellikle Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) salgını sonrasında başlaması öngörülen yeni dönemdeki iş birliklerinin temellerinin, ICDDA 2020’de atılması öngörülüyor.

MSI Dergisi’nin Resmi Yayını ve Basın Sponsoru olduğu ICDDA 2020, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Sektördeki ana yüklenicileri ve karar alıcıları KOBİ’lerle bir araya getirmeyi hedefleyen etkinlik, katılımcılarına;

  • İkili iş görüşmeleri gerçekleştirme,
  • Mevcut iş ilişkilerini geliştirme,
  • Yeni iş ilişkileri oluşturma ve
  • Sektörün karşılaştığı problemleri ve gerekli çözümleri keşfetme fırsatı sunacak.

Paneller ve B2B Görüşmeleri

ICDDA 2020’de; sivil havacılık, kara-deniz-hava sistemleri, anayurt güvenliği teknolojileri ve tedarik zincirinin geliştirilmesi gibi konularda, deneyimli moderatörler eşliğinde, paneller düzenlenecek. Bu paneller; birçok ülkenin Türkiye’deki askeri, savunma ve ticari ataşeleri, kamu görevlileri, son kullanıcılar ve yurt içi ve yurt dışından firmaların temsilcilerinin de aralarında bulunduğu, 2.000’in üzerinde kişinin katılımıyla gerçekleştirilecek. Panellerde, sektörle ilgili yenilikler ele alınacak; sektörün karşılaştığı problemler ve çözümleri tartışılacak. Ayrıca, stantlı katılımcılar ve satın alma heyetleri arasında, önceden planlanmış ikili iş görüşmeleri (B2B) organize edilecek.

OSTİM ve OSSA’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ICDDA 2018, başta Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir olmak üzere, yerli ve yabancı birçok önemli ismi misafir etmişti.

ICDDA 2018’e, 60 ülkeden 260 firma katıldı

Dördüncüsü, 23-25 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen ICDDA; 60 ülkeden, 260 firmaya ve 5.700 kayıtlı ikili iş görüşmesine ev sahipliği yapmıştı. Etkinliğe; Airbus, Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanlığı, BAE Systems, Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri, Boeing, Brezilya Hava Kuvvetleri, CERN, Dassault Systems, International Group for Security and Safety (IGSS) Kuveyt, Korea Aerospace Industries, Leonardo, Katar Silahlı Kuvvetleri, Lockheed Martin, MBDA, Mexico Femia, NATO/NSPA, Navantia, Pakistan Hava Kuvvetleri, PTC, Rolls Royce, Sikorsky, Stelia, Ukroboronprom, Thales ve thyssenkruppgibi birçok uluslararası kurum ve firma katılmıştı. Bunun yanı sıra yurt içinden de ASELSAN, Baykar, BMC, FNSS, HAVELSAN, Kale Havacılık, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Otokar, Roketsan, STM, TUSAŞ, TEI, THY Teknik gibi ana yükleniciler, etkinlikte yerini almıştı. Ayrıca; AFAD, Ankara Kalkınma Ajansı, Millî Savunma Bakanlığı (MSB) Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü, MSB Tersaneler Genel Müdürlüğü, Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Devlet Malzeme Ofisi, Emniyet Genel Müdürlüğü, KOSGEB, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği, TOBB, TÜBİTAK, SaSaD daetkinlikte yer alan yurt içi kurumlar olmuştu.

SSB’den Ödüllü Organizasyon

İlki 2013 yılında gerçekleştirilen ve KOBİ’lerle yerli ve yabancı kurum ve kuruluşları, iş birliği amacı ile bir araya getiren ICDDA, düzenlenen her etkinlikte, savunma ve havacılık sektörü için profesyonel bir bağlantı noktası haline geldi. Düzenlendiği ilk yıldan itibaren, bölgede gerçekleşen en büyük ikili iş görüşmeleri platformu olma özelliğini sürdüren ICDDA, katılımcı firmaların başarı hikâyelerinde yerini almayı da sürdürüyor. ICDDA katılımcısı OSSA üyesi firmalardan alınan bilgiler doğrultusunda, istihdam oranlarındaki %62,5, pazar sayılarındaki %317 ve ihracat oranlarındaki %77’lik artışta, ICDDA etkinliğinin de katkısının bulunduğu bilgisi, etkinliklerde gerçekleşen ikili iş görüşmelerinin verimliliğini de gözler önüne seriyor. Bu verimlilik, aynı zamanda, firmaların etkinliğe katılım sürekliliğini de beraberinde getiriyor.

ICDDA’ya katılan ana yükleniciler, KOBİ’lere tedarik zincirini anlatıyor, onlara yeni iş birlikleri için alanlar sunuyor.

ICDDA organizasyonu, yurt dışından getirmeyi başardığı satın alma yetkililerinin katılımları ile gerçekleşen başarılı ve etkin ikili iş görüşmeleri sonucunda, 2014 yılında, SSB tarafından “Savunma Sanayii Özel Ödülü”ne; 2017 yılında ise “Savunma Sanayii Tanıtımı Özel Ödülü”ne layık görüldü.

ICDDA 2018’e Dair Sektörden Görüşler

Prof. Dr. İsmail Demir – T.C. Savunma Sanayii Başkanı

Başkanlığımız tarafından desteklenen ve OSSA tarafından organize edilen ICDDA, savunma sanayi ekosistemimizde yer alan firmaların etkileşimleri için önemli bir organizasyon.

ICDDA’da düzenlenen paneller, sektörün geleceğine odaklanıyor.

Cem Altınışık – FNSS Kurumsal İletişim Müdürü

ICDDA, kendi ekosistemimiz ve alt yüklenicilerimizle bir araya gelip onlara odaklanabileceğimiz özgün bir organizasyon. Bundan dolayı çok faydalı bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Bu kadar kısa sürede, böyle başarılı bir şekilde yürütebilmek bir ekip başarısı. OSTİM, FNSS için stratejik bir önem taşıyor. Bu nedenle OSTİM ve OSSA’nın bütün etkinliklerine büyük bir memnuniyetle destek oluyoruz.

Ahmet Kain – TEI Program Direktörü Hem tedarikçi hem de ürün üreten bir firma olduğumuzdan dolayı iki tarafı da görebiliyoruz. Tedarikçisi olduğumuz firmaların temsilcileriyle burada görüşme fırsatımız oldu. Yan sanayiye destek ve onları geliştirme anlamında birçok firmayla görüştük. Birkaç iş bağlantısı yaptık. O yönden bizim için çok faydalı oldu.

ICDDA 2018’e katılan protokol, hatıra fotoğrafında buluştu.

ICDDA’nın Uluslararası Boyutu

13-15 Ekim 2020 tarihleri arasında 5’incisi gerçekleştirilecek ICDDA’ya, her zaman olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinden kurum ve kuruluşlar davet edildi. Bu kurum ve kuruluşlardan katılım bildirimleri alınmaya da devam ediyor. Öte yandan, ICDDA’nın geçmiş yıllara ilişkin yabancı katılım karnesi ise şöyle:

YILÜLKEFİRMAKATILIMCIB2B GÖRÜŞME
2013222201.5002.000
2014342501.8004.800
2016332002.0005.400
2018602602.2005.700
Boeing’in Tedarik Zinciri Yetkilisi Christina Wills, ICDDA 2020’de yine KOBİ’lerle buluşacaklarını söyledi.

Etkinlik: Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA)

Etkinlik Tarihi: 13-15 Ekim 2020

Etkinlik Yeri: Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre Merkezi

İletişim: www.icdda.com.tr info@ostimsavunma.org

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.