Ana Sayfa Haberler Savunmadaki Teknolojilerin Diğer Alanlarda Kullanımı Masaya Yatırıldı

Savunmadaki Teknolojilerin Diğer Alanlarda Kullanımı Masaya Yatırıldı

Teknolojinin çift yönlü kullanımı ve farklı sektörlere katkısının tartışıldığı STM ThinkTech Online|Focus paneli, 24 Haziran’da gerçekleştirildi. Panelde; COVID-19 ile mücadelede gerçekleştirilen çift amaçlı (dual-use) teknoloji kullanımının farklı sektörlerde de yaygınlaştırılmasıyla doğacak fırsatlar gündeme taşındı.

Panel; STM ThinkTech Koordinatörü Emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan moderatörlüğünde; Savunma Sanayii Başkanlığı Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanı Dr. Şaduman Aziz, ASELSAN Strateji Yönetimi Direktörü Sami Duman, ODTÜ Elektrik & Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Beşikci ve Response Ortho CEO’su Şehmuz Işın’ın katılımıyla gerçekleşti.

Konuşmasında, pandemi nedeniyle çift amaçlı teknoloji kullanımının ön plana çıktığına dikkat çeken Dr. Şaduman Aziz şunları söyledi: “Çığır açıcı ileri teknolojileri ülkemize kazandırmak için sanayi, üniversiteler ve KOBİ’lerle ortak çalışmalar yapıyor, Savunma Sanayii Başkanlığı olarak çığır açan teknolojilerin yerlileştirilmesi için azami gayret sarf ediyoruz. Hedefimiz temel ve ileri teknolojilerde mutlak yerlilik. Teknoloji planlarımızı revize ederek teknolojinin hem askeri hem de sivil alanlarda çift kullanımını gündemimize aldık.” 

ASELSAN’dan Duman da Türkiye’de pek çok sektörde kullanılan CNC tezgahlardaki dışa bağımlılığa son verecek metal yazıcı teknolojisi üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Prof. Dr. Cengiz Beşikci ise “Savunma sanayisinde geliştirilerek sivil alanlarda yaygın olarak kullanılan teknolojilerin başında sensörler geliyor. Kızılötesi sensörler çift kullanımın en iyi örneğini teşkil ediyor.” ifadelerini kullandı.

Response Ortho’dan Işın da şu noktaya dikkat çekti: “Sensör ve optik teknolojilerinde büyük kazanımlar elde edeceğimiz çalışmalar yapabiliriz. Çift kullanım konseptiyle bilimsel ve ekonomik kısıtlamaların önüne geçilebilir ve ortak akılla fark yaratan ürünler üretilebilir. Bunun için sağlık endüstrisinde de savunma sanayii gibi stratejik bir planlamaya ihtiyaç var.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.