Ana Sayfa Haberler SB>1 DEFIANT Gün Yüzüne Çıktı

SB>1 DEFIANT Gün Yüzüne Çıktı

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısında yayımlanan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Boeing ve Sikorsky, 26 Aralık’ta ortak bir basın bülteni yayınlayarak birlikte geliştirdikleri ve yer testleri hâlen devam eden SB>1 DEFIANT helikopterinin ilk görüntülerini paylaştılar.

Günümüz konvansiyonel helikopterlerinin iki katı seyir hızına ve menzile sahip olması planlanan DEFIANT, ABD Kara Kuvvetlerinin Joint Multi-Role (Müşterek Çok Maksatlı) programının Technology Demonstrator (Teknoloji Gösterim) fazı kapsamında yarışıyor. Bu programın çıktılarının ise Future Vertical Lift programında girdi olarak kullanılması planlanıyor.

DEFIANT’ın kaldırma kuvvetini, rijit pallere sahip ve birbirine ters yönlerde dönen 2 adet eş eksenli rotor sağlıyor. Bu tasarım sebebiyle helikopter, yatay eksende dengeleyici olarak görev yapan bir kuyruk rotoruna ihtiyaç duymuyor. Bununla birlikte, helikopterin arkasında, itici konfigürasyonunda yerleştirilmiş bir pervane bulunuyor. Hareketli irtifa ve yön dümenlerine sahip helikopterin, 4 mürettebata ilave olarak, 12 tam donanımlı personel taşıması hedefleniyor.

Boeing ve Sikorsky, DEFIANT’ı, X2 teknolojisini kullanılarak tasarladılar. Sikorsky, X2 teknolojisinin temellerini, ilk uçuşunu 1973’te yapan S-69 helikopteri ile atmıştı. X2 teknolojisini kullanan ve bu teknoloji ile aynı ada sahip X2 helikopteri ise ilk kez 2008 yılında havalandı. Yine aynı teknolojiyi kullanarak geliştirilen S-97 helikopteri ise ilk uçuşunu 2015 yılında yaptı.

 1,615 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.