Ana Sayfa Advertorial SEDEC 2020, Dual Etkinlik Formatıyla COVID-19 Durgunluğunun Atılacağı Bir Buluşma Noktası Olacak

SEDEC 2020, Dual Etkinlik Formatıyla COVID-19 Durgunluğunun Atılacağı Bir Buluşma Noktası Olacak

Üstteki Fotoğraf: SEDEC 2018, ekibin yoğun emekleri sonucunda başarılı ile tamamlanmıştı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) tarafından desteklenen SEDEC 2020, Türkiye’de, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) sonrası gerçekleştirilecek ilk uluslararası Anayurt Güvenliği, Sınır Güvenliği ve İç Güvenlik Sistemleri etkinliği olmaya hazırlanıyor. 15-17 Eylül’de gerçekleştirilecek SEDEC, üst seviye sağlık önlemlerinin yanı sıra “dual etkinlik” planı ile de ulusal ve uluslararası katılımcıların buluşma noktası olacak.

COVID-19, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkisini gösterdiği andan itibaren, birçok önemli etkinliğin ertelenmesine ya da iptaline sebep oldu. Katılımcılarının ve ziyaretçilerinin sağlığını önceliğe koyan SEDEC organizasyonu da 2-4 Haziran tarihinde gerçekleştirmeyi planladığı SEDEC Konferans, Fuar ve B2B / B2G etkinliğini, 15-17 Eylül’e erteledi. Bu tarihler arasında, Congresium Ankara’da gerçekleşecek etkinlik, aynı zamanda dijital ortama da taşınacak. SEDEC; ülke güvenliği ve ekonomisi için kritik seviyedeki Anayurt Güvenliği, Sınır Güvenliği ve İç Güvenlik Sistemleri gibi alanlarda, dünya çapındaki iş birliklerini ve yavaşlayan ekonomik faaliyetleri yeniden canlandırmak adına, etkili ve verimli bir platform ve iyi bir fırsat olacak.

Etkinliğe yerinde katılabilecek sektör temsilcileri, karar vericiler ve satın alma yetkilileri; T.C. Sağlık Bakanlığının genelge ve kurallarına uygun olarak, B2B / B2G toplantıları ile diğer katılımcılarla bir araya gelebilecek. Etkinliğe yerinde katılamayacak sektör temsilcileri, karar vericiler ve yurt dışı satın alma yetkilileri ise tüm veri tabanı Türkiye’de olan yerli bir yazılımla uzaktan B2B / B2G toplantıları gerçekleştirebilecek.

SEDEC 2018, savunma ve havacılık sanayisinden birçok yetkili ismin buluşma noktası olmuştu.

2018 yılındaki SEDEC etkinliğinde, 4.200’ün üzerinde B2B ve B2G görüşme gerçekleştirilmişti. SEDEC organizasyonu, yine bu rakamları yakalayabilmek için, katılımcıların her birine özel B2B ve B2G planları hazırlayacak. Bu planlar, SEDEC’in kendine ait özel, yerli yazılım ve kayıt sistemi kullanılarak hazırlanacak ve yürütülecek. SEDEC tarafından tamamen yerli olarak geliştirilen ve yurt içindeki sunucular üzerinde çalıştırılan B2B programı, özel algoritmaları sayesinde, en etkili ve verimli çıktıları sunacak. Bu programın kullanımı, verilerin yurt içinde kalmasını sağlayarak, veri güvenliği ve kişisel verilerin kullanımı ile ilgili mevzuat ile ilgili gereksinimleri de karşılayacak. Özel program ve yurt içindeki sunucular, bu konudaki yurt dışına bağımlılığı da sonlandıracak.

KOBİ’lerden ana yüklenicilere kadar tüm kurum ve kuruluşların, ihracat hedeflerine odaklanan toplantılar yapılabileceği SEDEC, katılımcılarına; kendileri için özel olarak hazırlanmış B2B / B2G toplantı programları ile iş yapma potansiyelleri en yüksek olan ulusal ve uluslararası katılımcılarla görüşme fırsatı sunacak.

SEDEC’i hem fiziksel hem dijital olarak tüm avantajları bir araya getiren bir “dual etkinlik” olarak planlayan organizasyon yetkilileri, SEDEC’in, salgına rağmen olabilecek en etkili ve güvenli etkinlik olmasını hedefliyor. Bunu sağlamak için ise UFI (The Global Association of the Exhibition Industry) tarafından yayınlanan kılavuzu referans alıyorlar.

SEDEC’in Resmi Yayın ve Basın Sponsorluğu’nu ise MSI Dergisi üstleniyor.

SEDEC 2020’de, COVID-19’a Karşı Alınacak Önlemler

Aşağıda yer alan tüm bu önlemler, T.C. Sağlık Bakanlığının genelge ve önerilerine uygun olarak, etkinlik sona erene kadar sürekli güncellenecektir.

Etkinlik Düzeninde Yapılan Değişiklikler

 • Etkinliğin yapılacağı Congresium Ankara, T.C. Sağlık Bakanlığından ve ilgili devlet kurumlarından gelen tüm genelge ve talimatlara uygun olarak hazırlanacak.
 • Açılış töreni ve konuşmaları, dinleyicilerin sağlığını korumak amacıyla az yoğunluk oluşturacak ve sosyal mesafeyi koruyacak şekilde düzenlenecek.
 • Etkinliğin konferans kısmı, sosyal mesafeyi koruma hedefiyle iptal edildi. Büyük konferanslar yerine, katılımcıların bilgilendirilmelerini sağlayacak daha küçük çalışma grupları, önceden planlandığı gibi gerçekleştirilecek.
 • Katılımcılara sunulması planlanan öğle yemeği ve gala yemeği, sosyal mesafenin korunması amacıyla iptal edildi. Katılımcılar, Congresium Ankara’nın sunacağı sağlık açısından güvenli yemek paketlerinden faydalanabilecekler.
 • Fuar alanındaki katılımcı stantları arasındaki mesafeler, arttırılmak üzere yeniden düzenlendi.
 • Etkinlik süresince COVID-19’a ilişkin bilgi verilmesi, bu önlemlerin takibi ve danışma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bir COVID-19 standı eklendi.
 • Konuşma, öksürme ve hapşırma sonucu ortama saçılabilecek solunumsal partiküllerin yayılımını engellemek amacıyla etkinlik alanında maskesiz dolaşım yasaklandı ve maske kullanımı, etkinlik boyunca zorunlu hale getirildi.
 • Katılımcıların buluşacakları satın alma heyetleri ve heyetlerin etkinlik alanlarına gelişleri kontrol edilecek.
 • B2B ve B2G toplantılarının yapılacağı görüşme odaları, sosyal mesafeye göre düzenlenecek.
 • Etkinliğe fiziksel olarak katılamayanlar için B2B ve B2G görüşmeleri, uzaktan görüşme imkânlarıyla olarak gerçekleştirilecek.

Sosyal Mesafenin Korunmasına Yönelik Önlemler

 • Etkinlik, fiziksel ve dijital olarak görüşmelere imkân verecek bir “dual etkinlik” formatına uyarlandı.
 • Sosyal mesafeyle ilgili yaygın bir şekilde kabul edilen kurallar temel alınarak bir “Sosyal Mesafe Planı” hazırlandı.
 • Bu plan uyarınca, bariyerler ve yer işaretlemeleri hazırlanacak. Bu işaretlemeler, sosyal mesafe konusunda ve COVID-19 konusunda, katılımcılara yol gösterecek ve gerekli görülen yerlerde yönlendirmeler yapılacak.
 • Stantlar, koridorlar ve geçişler, gereken sosyal mesafeyi sağlayacak şekilde düzenlendi.

Sağlığın Korunmasına ve Acil Durumlara Yönelik Önlemler

 • Etkinlik alanı girişinde, herkesin ateşi temassız cihazlarla ölçülecek.
 • Bütün katılımcılara, girişte maske dağıtılacak.
 • Girişe ve etkinlik alanının çeşitli noktalarına, dezenfektasyon istasyonları yerleştirilecek.
 • Congresium Ankara’nın havalandırma tertibatı ve kanalları denetlenecek ve kontrol edilecek.
 • Etkinlik alanında, sıklıkla rutin dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemleri gerçekleştirilecek.
 • Etkinlik alanında ortaya çıkan ve medikal müdahale gerektiren durumlara karşı, girişte tam donanımlı bir ambulans hazır bulundurulacak.
 • Etkinlik boyunca, girişlerde denetim yapmak, ortaya çıkan soruları yanıtlamak ve destek sağlamak amacıyla COVID-19 bilgilendirme uzmanları yer alacak.
 • Kalabalık kontrolü sağlanması amacıyla katılımcıların etkinlik alanı içindeki dolaşımı gözlenecek ve denetlenecek ve gerekli yönlendirmeler yapılacak.

SEDEC Talks, Pandemi Günlerinde Sektörü Buluşturdu

SEDEC organizasyonu, eski alışkanlıkların yıkıldığı COVID-19 sürecinde de sektöre hizmet vermek hedefiyle 5 farklı ülkeden konuşmacıyı bir araya getiren SEDEC Talks çevrim içi konferansına imza attı. 18 Mayıs’ta gerçekleştirilen “Güvenlik, Savunma Uzay ve Havacılık Sektörlerinin Geleceği” konulu etkinliğe, SSB Sanayileşme Daire Başkanı Murat Çizgel’in yanı sıra Türksat, TUSAŞ, SpaceX, Airbus, Leonardo ve AQST’den üst düzey konuşmacılar katıldı ve geleceğe ilişkin önemli mesajlar verdi. Bu çevrim içi konferansı, SEDEC Talks YouTube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.