Ana Sayfa Manşet SEDEC 2020’de, 700 Görüşme Gerçekleştirildi

SEDEC 2020’de, 700 Görüşme Gerçekleştirildi

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Anayurt güvenliği, sınır güvenliği, iç güvenlik ve savunma sistemleri konularını tek çatı altında işleyen bir etkinlik olarak kurgulanan SEDEC, bu yıl, COVID-19 salgını nedeni ile sanal fuar olarak gerçekleştirildi. SEDEC 2020, 15-17 Eylül tarihlerinde; son kullanıcıları, kamu kurumlarını, satın alım heyetlerini, ana yüklenicileri ve diğer sektör kuruluşlarını bir araya getirdi. Yaklaşık 35 ülkeden, 2.500 kişi tarafından takip edilen etkinlikte, 24 ülkeden 254 firma ve kurum, kendi aralarında, toplamda 700 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Etkinliğin açılış oturumu, 15 Eylül’de gerçekleştirildi ve SEDEC ve Türksat’ın YouTube kanalları ile Türksat uydu kanalından canlı olarak yayınlandı. Etkinliğin açılış konuşmalarını; Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Pakistan Savunma Üretimi Bakanlığı Genel Sekreteri Korgenaral (E) Sadiq Ali, Endonezya Polis Teşkilatı Uluslararası İlişkiler Departmanı Başkanı Johni Asadoma, SSI Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Naki Polat, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Teknopark Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin ve SEDEC Koordinatörü Hilal Ünal yaptı.

MSI Dergisi’nin Etkinlik Resmi Yayını ve Basın Sponsoru olduğu SEDEC 2020; Savunma Sanayii Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI), Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD), STM, TRTEST, Türksat ve SAHA İstanbul gibi pek çok kurum ve kuruluş tarafından da desteklendi. Millî Savunma Bakanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, KOSGEB, AFAD ve ASFAT ise etkinliğe katılım gösteren kurum ve kuruluşlar arasında yer aldılar.

Sektörün Gelişimi için Ekosistem Büyümeli

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Türk savunma ve havacılık sanayisinin tam bağımsız hale gelebilmesi için, ekosistemin büyümesi gerektiğinin altını çizdi: “Bugün, herkesin bildiği gibi, Türkiye, kendi yerli teknolojileri ile kendi platform ve sistemlerini üreterek, savunma sanayisi alanında güzel bir ilerleme kaydediyor. Daha önceleri, çeşitli ürünlerde dışarıya bağımlıydık. Artık kritik teknolojilere sahip alt sistemleri geliştirmeye odaklanarak, tamamen bağımsız hale gelmek istiyoruz. Yakın gelecekte ise tasarım ve üretim gücümüz ile dünyadaki lider ülkelerden biri konumuna gelmeyi arzuluyoruz. Bunun için de ekosistemimizi geliştirmemiz ve büyütmemiz şart.”

Türk savunma ve havacılık ekosistemini geliştirmek adına SSB’nin yaptığı çalışmaları özetleyen Dr. Tüfekçi, sektörün ihracatı hakkında şunları ekledi: “Firmalarımızın platformları, sistemleri ve kabiliyetleri, uluslararası pazardan büyük talep görüyor. Bu durum, rakamlara da yansıyor. Kısa süre önce, 3 milyar dolarlık ihracat sınırını geçtik. Hedefimiz, 2023 yılında, 10 milyar doların üzerine çıkmak ki; son zamanlarda ihracat alanında yakaladığımız ivme ile bunu başarabileceğimize inanıyorum.”

Ülkelerin Güvenliği ve İş Birliği

Pakistan Savunma Üretimi Bakanlığı Genel Sekreteri Korgenaral (E) Sadiq Ali, ülkelerin değişen güvenlik algısı ile birlikte iş birliklerinin öneminin arttığını vurguladı: “Sürekli değişen jeostratejik ortam, askeri alandaki yenilikler, evrimleşen teknolojiler ve hatta harbin dinamik doğası, hâlihazırda zaten kompleks bir konu olan güvenliği, daha da kompleks hale getirdi ve özellikle de savunma teknolojileri alanındaki iş birliği mekanizmalarını zorunlu kıldı. Bu bağlamda, bu tür fuarların önemi, katlanarak arttı. Bu açıdan SEDEC, tedarik zincirini, kritik sistem geliştiricileri, uygulayıcıları, analizcileri ve ticari ziyaretçileri bir araya getiren, çok başarılı bir platform.”

SEDEC, Oyuncuları Buluşturan Etkili Bir Platform

Endonezya Polis Teşkilatı Uluslararası İlişkiler Departmanı Başkanı Polis Başmüfettişi Johni Asadoma, SEDEC’in, sektör oyuncularını buluşturma konusundaki başarısına dikkat çekti: “Şu anda küresel bir salgın ile yüzleşiyoruz. Bu virüs, şu ana kadar hayatlarımızı tehdit etti. Bu nedenle etkili iletişim kurabileceğimiz şekilde, yüz yüze bir araya gelemiyoruz. Bununla birlikte, bu sanal buluşma, bize daha güzel iş birlikleri için fırsatlar sunacak. Bildiğiniz üzere SEDEC, tedarik zincirinin, ana yüklenicilerin, temsilcilerin ve kullanıcıların birbiri ile irtibat kurmasını sağlayan, etkili bir platform. Bu fırsatı, Endonezyalı ve Türk firmalar arasında iş birlikleri kurmak için kullanacağız.”

Salgın Döneminde, Savunma ve Havacılık İhracatı %26 Azaldı

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Naki Polat, SEDEC’in, salgından olumsuz etkilenen sektör için yeni iş birliği fırsatları sunabileceğini belirtti: “COVID-19 salgını, savunma ve havacılık sektöründeki neredeyse tüm oyuncuları, özellikle de ticari ve sivil havacılık sektöründekileri olumsuz etkiledi. Türk savunma ve havacılık sanayisinin, bu yılın ilk 8 ayındaki ihracat rakamları, önceki yıl aynı döneme kıyasla %26 düşüş gösterdi. Sektörün bu durumdan toparlanmasının birkaç yıl alacağını düşünüyoruz. Anayurt güvenliği, sınır güvenliği ve iç güvenlik sistemleri alanındaki; ana tedarikçileri, orijinal ekipman üreticilerini ve alt yüklenicileri bir araya getiren SEDEC’in, özellikle de tedarik zincirindeki KOBİ’ler için yeni iş birliklerinin yolunu açacağını ümit ediyorum.”

Savunma ve Havacılığın Kalbi Ankara’da Atıyor

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, sektörün son yıllardaki başarısına ve Ankara’nın, savunma ve havacılık sektöründeki konumuna vurgu yaptı: “Savunma sanayisi, ülkeler açısından stratejik önem taşıyan bir sektör. Ülkemizde uzun yıllar dışa bağımlı olan savunma sanayisi; artan cirosu, yükselen ihracat performansı ve Ar-Ge odaklı yatırımları ile büyük gelişme kaydetti. Bu süreçte, Ankara da savunma sanayisinin üssü ve dünyaya açılan kapısı haline geldi. Türkiye’nin önde gelen savunma sanayisi şirketlerinin çoğunun merkezi, Ankara’da bulunuyor. Pandemi nedeniyle dünya genelinde yaşanan zorlu sürece rağmen savunma sanayimizin dünyadaki başarısı göğsümüzü kabarttı.”

Teknopark Ankara’dan 18 Firma Katıldı

Teknopark Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin, konuşmasında, şunları söyledi: “Kurumumuz, 2017 yılından beri, SEDEC projesine sonsuz desteklerini sunmuş ve başarı ile gerçekleşmesi için elinden geleni yapmıştır. Bu destekle beraber, bölgemizden 18 tane firma bu etkinliğe katılım sağlamıştır. Etkinliğin, katılan bu firmalara büyük katkısı olacağına inanıyorum. Firmalar, yapılacak ikili görüşmelerde gerçekleşecek bilgi alışverişi neticesinde, teknoloji konusundaki yetkinliklerini ve yeteneklerini de arttırmış olacaklar. Artan kabiliyetleri sayesinde, ihracat kapasitelerinin gelişmesi, bizlerin en büyük temennisidir. Bizler, sizlerle beraber, Teknopark Ankara firmalarımızın bu başarılarına şahit olacağız.”

“Kısa Sürede Doğru Kişiler, Doğru İşler!”

Konuşmasında, tüm dünyanın içinde bulunduğu sürece değinen SEDEC Koordinatörü Hilal Ünal, bu ortamda, SEDEC’in, “Kısa sürede doğru kişiler, doğru işler!” sloganının anlamını, şu şekilde özetledi: “Bu eşi görülmemiş zamanlarda, güvenliğin ne kadar önemli olduğunu, hepimiz daha iyi anladık. Böylesine bir dönemde, dünyamızın, ülkemizin ve içinde yaşadığımız şehrin güvenliğinin sağlanması, tüm uluslar için en önemli gündem maddesi haline geldi. Bunun başarılması için ise teknoloji geliştirmek, geliştirilen teknolojileri kullanmak ve bunları tabana yaymak çok önemli. Bu konuda sağlanan en önemli olanak ise sektörel etkinlikler. Akıllıca kurgulanan ve planlanan etkinlikler, sektörlerin gelişimi için en kritik ortamı yaratıyor. Verimli çalışarak, sanayinin 5-6 yılda kat edeceği yolu, 1 yıla sığdırabiliriz. Çünkü teknoloji, sanayi, son kullanıcılar ve karar alıcılar bir araya geldiklerinde, gelişim momentum kazanıyor.”

 1,169 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.