Ana Sayfa Manşet SEDEC CEO’su Dr. Murat DORUK: “SEDEC 2022’ede daha çok temas, daha çok B2B toplantı, daha çok satın alma heyeti ve ihtiyaç makamlarından daha çok ziyaretçi olacak.”

SEDEC CEO’su Dr. Murat DORUK: “SEDEC 2022’ede daha çok temas, daha çok B2B toplantı, daha çok satın alma heyeti ve ihtiyaç makamlarından daha çok ziyaretçi olacak.”

Şebnem ASİL / s. asil@savunmahaber.com

K. Burak CODUR / b.codur@savunmahaber.com

Odağına “güvenlik” kavramını alarak sektörde önemli bir boşluğu dolduran SEDEC, 28-30 Haziran tarihleri arasında, kapısını 3. kez açmaya hazırlanıyor. Güvenlik alanındaki güncel gelişmeleri, bunların SEDEC 2022’nin içeriğine katkılarını ve etkinliğin bu yıl getireceği yenilikleri, SEDEC CEO’su Dr. Murat Doruk, MSI Dergisi okuyucuları için anlattı.

MSI Dergisi: SEDEC’in odağında yer alan “güvenlik” konusunda, son dönemde hangi gelişme ya da gelişmeler ön plana çıkıyor ve bu tabloda, SEDEC 2022’de, firmaları ve ziyaretçileri neler bekliyor?

Dr. Murat DORUK: Son yıllarda, güvenlik sektörünün hem dünya genelinde hem de Türkiye özelinde, teknoloji odaklı bir gelişim gösterdiğini görüyoruz. Burada aslında sürekli birbirini tetikleyen iki olgu bulunuyor: Güvenlik konusunda gelişen ihtiyaçlara, teknolojik gelişmelerle cevap veriliyor, böylece teknoloji de gelişiyor. Ancak gelişen teknolojinin tehdit oluşturan unsurlar tarafından kullanılmaya başlanmasıyla yeni güvenlik ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Sonra başa dönülüyor ve bu ihtiyaçlar için yeni teknolojilere başvuruluyor. Bu döngü böyle devam ediyor. Dolayısıyla SEDEC’te ziyaretçileri, bir dizi teknolojik yenilik karşılayacak. Bu yenilikler, aynı zamanda önümüzdeki dönemde ortaya çıkabilecek tehditler hakkında da ipuçlarını içerecek.

SEDEC 2018 ve 2020 ile karşılaştırdığımızda, SEDEC 2022’de, otonom sistemlerin de ön planda olacağını öngörüyoruz. Otonom sistemler, özellikle sınır güvenliği uygulamalarında kendilerine önemli bir yer bulmaya başladı. Bu konudaki son gelişmeler, SEDEC’in gündem maddelerinden biri olacak.

Otonom sistemlerle bağlantılı olan batarya teknolojileri, yine önceki yıllara göre gündemin üst sıralarına çıkmasını beklediğimiz bir alan. Özellikle yerleşim yerlerinden uzak üslerde kullanılan enerji sistemlerinin uzun süre, kesintisiz ve etkin bir hizmet verebilmesi için batarya teknolojileri kritik bir öneme sahip. Elektrikli araçlar alanındaki gelişmeler de batarya teknolojilerinin hızlı ilerlemesini sağlıyor.

Yarı açık (semi-open) etkinlik niteliğiyle SEDEC, sektör profesyonelleri dışındaki kişilere kapalı olacak

Bahsettiğimiz teknolojik gelişmelerin itici güçleri arasında, yazılım ve yapay zekâ bulunuyor. Yazılım, artık neredeyse tüm sistemlerin en önemli bileşenlerinden biri haline geldi. Yapay zekâ uygulamalarının sayısı artıyor. Bu tabloda siber güvenlik de büyük bir önem kazanıyor. Siber güvenliğin, SEDEC 2022’nin ana konularından biri olacağını öngörüyoruz.

Son olarak, özellikle sınır güvenliği uygulamalarında uydu muhaberesinin artan kullanımı, bu alandaki uydu teknolojilerini de SEDEC’in ele aldığı konular arasına soktu.

MSI Dergisi: SEDEC, bahsettiğiniz bu gelişmeleri takip etmek için en doğru adres midir diye sorsak neler söylersiniz?

Dr. Murat DORUK: SEDEC, güvenlik konusuna bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşıyor. “Anayurt güvenliği”, “sınır güvenliği” ve “iç güvenlik” başta olmak üzere güvenlik konusunun tüm boyutları ve bunların birbiriyle entegrasyonu, SEDEC’in kapsamında. Dolayısıyla evet, SEDEC, bir önceki sorunuzun cevabında sıraladığım gelişmeleri takip etmek için en doğru adres olarak öne çıkıyor.

MSI Dergisi: SEDEC’in hedeflerinden biri de savunma ve havacılık tedarik zincirini, güvenlik alanıyla tanıştırmak ve bu tedarik zincirinin, güvenlik sektörü için de çalışmalar yapmasını sağlamak. Bu konuda nasıl bir noktaya ulaştınız?

SEDEC 2022’de, batarya teknolojilerinin de öne çıkan konulardan biri olması bekleniyor. Bu alanda Türkiye’nin önde gelen firmalarından ASPİLSAN Enerji, SEDEC 2018’e de katılmıştı.

Dr. Murat DORUK: Baktığımızda hem güvenlik sektörünün hem de savunma ve havacılık sektörünün, yüksek teknolojinin geliştirildiği ve kullanıldığı alanlar olduğunu görüyoruz. Her iki sektörün de teknolojiyle ilişkili olması, savunma ve havacılık tedarik zincirinin güvenlik sektörüne daha çabuk entegre olabilmesi ve güvenlik sektörüne mal ve hizmet sağlayabilmesi konularında önemli bir potansiyelin varlığına işaret ediyor. Diğer yandan güvenlik sektörünün sanayi yapılanması, dinamikleri ve tedarik zinciri, savunma ve havacılık sektöründen daha farklı. Dolayısıyla bu potansiyeli uygulamaya dönüştürmek için SEDEC gibi etkinlikler önemli bir rol oynuyor. Dünya genelinde, SEDEC gibi güvenlik sektörüne odaklanan, 30-40 yıldır yapılan etkinlikler bulunuyor. Türkiye, bu konuda ilk adımı, 2018’de SEDEC’le attı. Son dönemde, SEDEC 2018 ve 2020’nin de katkılarıyla, savunma ve havacılık tedarik zincirinde olup da güvenlik sektörüne yönelik çözümler geliştirmeye başlayan; hatta ihracat yapan firmaları görüyoruz ve bundan da büyük bir gurur duyuyoruz.

SEDEC, güvenlik konusuna bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşıyor. “Anayurt güvenliği”, “sınır güvenliği” ve “iç güvenlik” başta olmak üzere güvenlik konusunun tüm boyutları ve bunların birbiriyle entegrasyonu, SEDEC’in kapsamında.

SEDEC 2022 Yeniliklerle Geliyor

MSI Dergisi: SEDEC 2022’de, SEDEC 2018 ve SEDEC 2020’ye göre hangi yenilikleri göreceğiz?

Dr. Murat DORUK: SEDEC, hem tedarik makamlarının hem de katılımcı firmaların ihtiyaçları doğrultusunda gelişimini sürdürüyor. Biliyorsunuz SEDEC 2020, COVID-19 salgını nedeniyle çevrim içi bir etkinlik olarak gerçekleştirilmişti. Dolayısıyla fiziksel etkinlik olarak gerçekleştireceğimiz SEDEC 2022 ile SEDEC 2018’i karşılaştırmamız daha doğru olacak.

SEDEC 2018’de, B2B toplantılar, etkinliğin 2. ve 3. günlerinde gerçekleştirilmişti. Bu sene, toplantılar, ilk gün öğleden sonra başlayacak. 2. ve 3. günlerde, B2B görüşmelerinin yanı sıra ihtiyaç makamlarının sanayiden beklediklerini, envantere almak istedikleri sistemleri anlattıkları özel ve kapalı oturumlar da düzenleyeceğiz. Bu oturumlarla ilgili, ihtiyaç makamlarından gelen talepler oldu ve bunları hayata geçirmek için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık.

SEDEC 2022’de daha çok temas, daha çok B2B toplantı, daha çok satın alma heyeti ve ihtiyaç makamlarından daha çok ziyaretçi olacağını söyleyebilirim. Çeşitli nedenlerle yurt dışından gelemeyen ziyaretçiler için de çevrim içi toplantı yapma fırsatı sunacağız.

Konferanslarımızın kapsadığı konular da çeşitlenecek. Tüm bu konularla ilgili gelişmeler oldukça sektör kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.

MSI Dergisi: SEDEC 2022 ile ilgili hedefleriniz neler?

Dr. Murat DORUK: Etkinliğe 50’den fazla ülkeden heyet, ziyaretçi ve firma katılmasını; toplam katılımcı firma sayısının 200’e yaklaşmasını bekliyoruz. Yaklaşık 5.000 B2B görüşme gerçekleşmesini öngörüyoruz.

Satın alma heyetlerinin katılımı, SEDEC’in önde gelen özellikleri arasında yer alıyor. Bu yıl, 15’in üzerinde satın alma heyetinin katılımı planlanıyor. Bu heyetlerin her biri, katılımcı firmaların önünde yeni ufuklar açacak. Firmalar, hem mevcut çözümlerini bu heyetlerin ilgisine sunabilecek hem de bu heyetlerin dile getireceği ihtiyaçları dinleyerek kabiliyetleri doğrultusunda yeni çözümler geliştirme kararları verebilecek.

SEDEC’in Ankara’da gerçekleştiriliyor olması, önemli bir avantaj sağlıyor. Yerli ihtiyaç makamlarının merkezleri Ankara’da. Güvenlik alanında sistemler geliştiren ana yüklenicilerin önemli bir kısmı da Ankara’da bulunuyor. Bu sayede etkinliğe, ihtiyaç makamlarından ve ana yüklenici şirketlerden, toplamda 1.000’in üzerinde ziyaretçinin gelmesini bekliyoruz. Bu ziyaretçilerin her biri, firmalar için potansiyel bir iş bağlantısı olacak.

MSI Dergisi: Tedarik makamı ve karar alıcı kurum ve kuruluşların hangilerini ve hangi heyetleri davet ettiniz?

Dr. Murat DORUK: Başta Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı olmak üzere Türk ihtiyaç makamlarının hepsini etkinliğimize davet ettik.

Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı’nı (Frontex) ve diğer yurt dışı paydaşlarımızı da SEDEC 2022’ye davet ettik.

MSI Dergisi: Ana yüklenici pozisyonundaki sektör firmalarından hangilerini davet ettiniz?

Dr. Murat DORUK: Türkiye’de, güvenlik alanında çözümler üreten tüm ana yüklenicilerle temas halindeyiz. Bunların başında, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketleri olan ya da vakfın pay sahibi olduğu ASELSAN, TUSAŞ, Roketsan, HAVELSAN, ASPİLSAN Enerji, İŞBİR ve HTR geliyor.

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, Teknopark Ankara ve Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği (TUYAD) gibi güvenlik sektörünün paydaşlarını de SEDEC’te görmek için adımlar attık.

Yurt dışından ise Airbus Defence, Boeing Defence, MBDA, Lockheed Martin, BAE Systems, Leonardo, Sikorsky, Rolls-Royce ve Tawazun gibi sektörün öncü firmalarını resmi olarak davet ettik.

SEDEC, Katılımcılara Zaman ve Para Kazandıracak

Teknopark Ankara, üye firmalarıyla SEDEC 2018’e geniş çaplı bir katılım göstermişti.

MSI Dergisi: SEDEC 2022, katılımcı firmalara ne gibi kolaylıklar sağlayacak?

Dr. Murat DORUK: Sorunuzu 2 kelimeyle cevaplandıracak olursam: Zaman ve para.

SEDEC’te, Türkiye’de güvenlik sektöründe görev yapan tüm resmi makamlar yer alacak. Birçok ülkeden satın alma heyetleri bulunacak. Ayrıca, yerli ve yabancı ana yükleniciler de SEDEC’e katılıyor. SEDEC, 3 günlük bir etkinlik. Tüm bu kurum, kuruluş ve heyetlerle SEDEC dışında tek tek görüşmeye kalksanız, 3 ay bile sizin için yeterli olmaz. İlk SEDEC etkinliğini düzenlerken yaptığımız bir hesaba göre, bir firmanın, 3-4 ülkenin resmi makamlarıyla ilgili ülkelerde görüşmesi, yaklaşık 140 bin dolarlık bir faturayı gündeme getiriyor. SEDEC’in 3 günlük sürede sağladığı katma değer, bu rakamın çok daha üzerinde.

SEDEC, yarı açık (semi-open) bir etkinlik. Sektör profesyonelleri dışındaki kişilere kapalı. Her 25 dakikada bir görüşme yapabiliyorsunuz. Yani tamamıyla iş odaklı bir etkinlik. Böylece SEDEC’te, zamanınızı verimli kullanabiliyorsunuz. Hem Türkiye pazarı hem de ihracat pazarları için kendinize yeni kapılar açabiliyorsunuz.

Bahsettiğim avantajlar, ihtiyaç makamları için de geçerli. Onlar da Ankara merkezli oldukları için SEDEC’e rahatlıkla katılabiliyor.

Tüm bu özellikleriyle SEDEC, ihtiyaçların yeteneklerle buluştuğu bir platform haline geliyor.

SEDEC’in Ankara’da gerçekleştiriliyor olması, önemli bir avantaj sağlıyor. Yerli ihtiyaç makamlarının merkezleri Ankara’da. Güvenlik alanında sistemler geliştiren ana yüklenicilerin önemli bir kısmı da Ankara’da bulunuyor. Bu sayede etkinliğe, ihtiyaç makamlarından ve ana yüklenici şirketlerden, toplamda 1.000’in üzerinde ziyaretçinin gelmesini bekliyoruz. Bu ziyaretçilerin her biri, firmalar için potansiyel bir iş bağlantısı olacak.

MSI Dergisi: SEDEC 2022, ziyaretçilere ne gibi kolaylıklar sağlayacak?

Dr. Murat DORUK: SEDEC 2022’ye, ihtiyaç makamlarında çalışan kişiler, bir sınırlama olmadan ziyaretçi olarak katılabilecek. Ayrıca katılımcı firmalar için de ziyaretçi getirme imkânı sağlıyoruz.

Ziyaretçiler, ikili görüşmeler düzenleme ya da satın alma heyetleriyle görüşme gibi katılımcı firmalara özel imkânlardan yararlanamıyorlar. Bununla beraber, fuar alanını dolaşarak ya da konferanslara katılarak güvenlik alanındaki son gelişmeleri takip etme fırsatı yakalıyorlar. Aslında “zaman ve para” anlamında katma değer, ziyaretçiler için de geçerli. Onlar da SEDEC’te, 3 gün içinde ziyaret ettikleri kadar firmayı, kendileri tek tek giderek ziyaret etmeye kalksalar çok daha uzun bir süreye ihtiyaç duyarlar.

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu ya da konular var mı?

Dr. Murat DORUK: Salgın nedeniyle çevrim içi olarak düzenlediğimiz SEDEC 2020’nin ardından tekrar fiziksel etkinlik yapacağımız için heyecanlıyız. Güvenlik sektöründe yer alan ve yer almayı amaçlayan herkesi, SEDEC 2022’de görmek istiyoruz.

SEDEC CEO’su Dr. Murat Doruk’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.