Ana Sayfa Haberler Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama Kurtarma Tatbikatı Başladı

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama Kurtarma Tatbikatı Başladı

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ortaklaşa gerçekleştirdiği Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı başladı. Tatbikat, arama kurtarma unsurlarının koordinasyon ve birlikte çalışma usullerini geliştirerek, personelinin eğitimi ve insani yardım harekâtı çerçevesinde iki ülkenin iş birliğini denemek amacıyla bu yıl 19’uncu kez düzenleniyor. Kara ve deniz olarak iki ayrı safhada ve 3 farklı senaryo ile gerçekleştirilecek olan tatbikatın ilk aşaması olan kara safhası, 24 Ekim’de başarıyla tamamlandı.

“Doğrudan İnsan Hayatıyla İlgili”

Tatbikat öncesi brifing veren Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, arama kurtarma harekatının doğrudan insan hayatıyla ilgili olduğuna dikkat çekerek, “Zamana karşı ve ölümle yaşam arasında bir yarış halinde icra edilmek zorundadır. KKTC, anavatanı Türkiye Cumhuriyeti unsurları ile gönül ve emel birliği içerisinde her ortamda gece ve gündüz kara sularında veya uluslararası sularda her yerde her zaman arama kurtarma harekâtı icra etmeye hazırdır.” diye konuştu.

Kara Safhası Tamamlandı

Toplamda 2 gün sürecek olan tatbikatın ilk aşaması olan kara safhası, başarıyla tamamlandı. Tatbikatın birinci senaryosunun icra edildiği bölümde, İzmir Adnan Menderes-Lefkoşa Ercan Havalimanı uçuşunu gerçekleştiren bir uçağın tehlike sinyali vermesinin ardından yapılan arama-kurtarma harekâtı canlandırıldı. Düşen uçak için bölgeye KKTC arama kurtarma ekipleri, helikopter, ambulans helikopter ve sağlık personeli sevk edildi. Arama-kurtarma çalışmalarına destek istenmesi üzerine Türkiye’den de bölgeye arama kurtarma timi, arama kurtarma uçağı, 2 arama kurtarma helikopteri ile BAYRAKTAR TB2 İHA gönderildi.

KKTC’nin 101 Evler (St. Hilarion) bölgesinde icra edilen tatbikatı KKTC Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, şehit Teğmen Caner Gönyeli’nin eşi Nükhet Gönyeli ile çok sayıda askeri personel ve diğer yetkililer takip etti. Tatbikatta, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, KKTC unsurları ile sivil kurum ve kuruluşları görev alırken, Azerbaycan, Cibuti, Filipinler, Kosova, Katar, Libya ve Pakistan’dan da askeri personel gözlemci olarak katılıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.