Ana Sayfa Manşet Sektör, Olumlu Gelecek Beklentisini, SEDEC Talks’un İlk Etkinliğinde Ortaya Koydu

Sektör, Olumlu Gelecek Beklentisini, SEDEC Talks’un İlk Etkinliğinde Ortaya Koydu

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

SEDEC Talks, “Güvenlik, Savunma, Havacılık ve Uzay’ın Geleceği” temalı ilk çevrim içi video konferansını, 18 Mayıs’ta başarı ile geride bıraktı. Etkinliğe konuk olan, yerli ve yabancı savunma ve havacılık sanayisinin üst düzey temsilcileri, firmalarının Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) salgını sonrasındaki beklentilerini ortaya koydu. Etkinlikte konuşan; Türksat, Airbus, SpaceX, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Leonardo ve AQST’nin genel müdür ve genel müdür yardımcısı seviyesindeki yöneticileri, salgın sonrası için olumlu bir gelecek tablosu çizdi.

Açılış konuşmasını, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Sanayileşme Daire Başkanı Murat Çizgel’in yaptığı etkinliğin moderatörlüğünü, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen üstlendi.

SSB Sanayileşme Daire Başkanı Murat Çizgel

Türksat’ın İletişim Sponsoru, MSI Dergisi’nin ise Resmi Yayın ve Basın Sponsoru olduğu etkinlik, Thermacool tarafından da desteklendi. BİTES’in geliştirdiği BizBize (XperMeet) video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilen etkinlik, SEDEC’in YouTube hesabının yanı sıra Türksat Kablo TV’den ve 118 ülkeye yayın yapan Türksat uydu kanalları üzerinden de canlı olarak yayınlandı.

Etkinliğin başında konuşan SEDEC Koordinatörü Hilal Ünal Türkan, “Çok hızlı değişimlerin olduğu, eşi benzeri görülmemiş zamanlardan geçiyoruz. Bu dönemlerde, güvenlik ve güvenlik ile ilişkili sektörler, ülkelerinin güvenliğini sağlamak için aktivitelerine devam etmek zorundalar.” dedi.

SSB Sanayileşme Daire Başkanı Murat Çizgel, açılış konuşmasında; Türk savunma ve havacılık sanayisinin gelişimini özetleyerek ve SSB’nin uluslararası iş birliğine getirdiği yaklaşımı anlattı ve konferansta konuşulacak konulara, Türkiye açısından bir giriş yaptı.

Türksat’ın Uydu Teknolojileri Konusundaki Vizyonu

Etkinliğin moderatörlüğünü üstlenen Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, katılımcılara sorular yöneltmeden önce, kısa bir değerlendirmede bulundu ve yaptığı konuşma ile Türksat’ın uydu teknolojileri alanındaki vizyonunu anlattı.

SEDEC Koordinatörü Hilal Ünal Türkan

Gelişen teknolojiler ile birlikte, harekât sahasının da bir değişim içerisinde olduğunu söyleyen Şen, şunları kaydetti: “Güvenlik ve savunma, çok dinamik sektörler. Teknoloji geliştikçe, boyutları değişiyor ve artıyor. Güvenlik ve savunmanın operasyonel ortamı da son yıllarda değişti. Uzay ve siber uzay, şimdiye kadar elde edilen teknolojik gelişmeler nedeniyle operasyonel ortamlara eklendi. Uydular, özellikle güvenlik ve savunma ortamında önemli bir rol oynamaya başladı. Uzaktan algılama uyduları ve iletişim uyduları, stratejik istihbarat amaçları gibi savunma ve güvenlik amacıyla ayrıca da kara, hava ve deniz operasyonlarını desteklemek için yaygın olarak kullanılır hale geldi.”

Fırlatma Teknolojileri de Gelişiyor

Şen, uydu ve fırlatma teknolojileri alanındaki yeniliklere de değindi: “Son zamanlarda uydular, onları vazgeçilmez kılan olağanüstü yetenekler kazandı. Artık uydular daha küçük; ancak daha fazla kapasiteye ve daha uzun bir ömre sahip. Örneğin, alçak dünya yörüngesindeki uydular, dünyanın herhangi bir yerine, terabaytlarca veri kapasitesi sağlayabilirler. Uzaktan algılama uyduları, santimetre mertebesine kadar duyarlı çözünürlükte fotoğraf çekebilir. Esnek faydalı yüklerle dinamik kapasite ve kapsama yönetimi mümkün hale gelecek. Sadece uydularda değil, fırlatıcılarda ve roketlerde de oyun kurgusunu değiştiren teknolojilere tanık oluyoruz. Artık fırlatıcılar veya roketler daha fazla ağırlık taşıyabilir, aynı anda birden fazla uydu taşıyabilir, daha uzun mesafe kat edebilir ve hatta tekrar kullanılabilir.”

Türksat Genel Müdürü Cenk Şen

Etkinliğin kapanışında da bir konuşma gerçekleştiren Şen, savunma ve güvenlik konuları ile uydu teknolojilerinin yoğun bir etkileşim halinde olduğunun altını çizdi: “Güvenlik ve savunma gereklilikleri ve koşulları hızla değişiyor. Hızla değişen ortamlar, güvenlik ve savunma sektörlerinde tehditlere neden olan bulanık alanlar oluşturuyor. Bu nedenle gelecekte, savunma ve güvenlik sektörleri daha fazla veriye dayalı olacak. Alandan veya ortamdan, farklı sensörler ve kaynaklar aracılığıyla veri toplamaya çalışacaklar; daha sonra da karar destek bilgilerini almak için işleyecekler. Çevreyi net bir şekilde görebilmek için, havacılık ve uzay teknolojisi birçok araç sağlıyor. Mevcut yetenekleri nedeniyle uydular, güvenlik ve savunmada önemli bir role kavuştu. Sadece sensör olarak değil, aynı zamanda veri akışı için de iletişim altyapısı olarak kullanılabilirler.”

Uydu Alanındaki Yıkıcı Teknolojiler

Şen, gelecekteki yıkıcı teknolojiler hakkında şunları söyledi: “Havacılık ve uzay endüstrisinin, esnek iletişim elde etmek için, yıkıcı yeni teknolojiler üzerinde çalıştığını gözlemledik. Gelecekte, özellikle yeni frekans bantları, özellikle de 30 Ghz’den yüksek frekansa sahip Q/V bantları devreye alınacak; yer sabit yörüngedeki, Starlink gibi alçak dünya yörüngesi takımyıldızları ve yüksek veri hacimli uydular, büyük miktarda bant genişliği ve hareketlilik sağlayacak ve bunlar ayrıca nesnelerin interneti için bile esnek iletişim altyapısı sağlayacak. Esnek faydalı yükler, savunma ve güvenlik sektörlerinin acil gereksinimlerine yanıt vermek için, uyduları çevik hale getirecektir. Uyduların boyutları ve üretim süreleri azalıyor; ancak kapasiteleri artıyor ve fırlatma teknolojileri de gelişiyor ve kısa bir süre içinde, birçok uyduyu roketle fırlatabiliyoruz. Bu nedenlerle birim hizmet maliyetinde düşüş gözlenecek ve uydu temelli çözümler, savunma ve güvenlik sektörleri için gerçekten iyi bir alternatif olacaktır. Tüm bu gelişmeler, uyduları ve havacılık araçlarını, güvenlik ve savunma sektörü açısından vazgeçilmez kılacak.”

Leonardo Türkiye ve Merkez Asya Uluslararası Pazarlama ve Strateji Başkan Yardımcısı Camillo Pirozzi

Şen’in ardından, konferansın katılımcıları, Şen’in yönelttiği sorularla; salgının faaliyetlerine olan etkilerini, son dönemde üzerinde çalıştıkları konuları ve gelecek planlarını anlattılar.

Koronavirüs, Leonardo’yu Durduramadı

Leonardo Türkiye ve Merkez Asya Uluslararası Pazarlama ve Strateji Başkan Yardımcısı Camillo Pirozzi, Leonardo’nun, salgın nedeniyle yavaşlamış olmasına rağmen, faaliyetlerine durmaksızın devam ettiğinin altını çizdi. Pirozzi, insanların sağlığını ve can güvenliğini daima ön planda tutarak üretimin devamlılığına odaklandıklarını ifade etti.

“Leonardo, ilk günden itibaren, hem kurumların hem de ön cephede faaliyet gösteren herkesin yanında yer alarak yetkinlik, ürün ve hizmetler sağladı.” diyerek sözlerine başlayan Pirozzi, salgın döneminde, Leonardo’nun sivil otoritelere destek olmak için yürüttüğü faaliyetlere ve hizmetlere değindi. Pirozzi’nin verdiği bilgilere göre Leonardo, bu süreçte;

  • Bağlantı, bilgi güvenliği ve uzaktan çalışmayı garanti etmek için, güvenli iletişim, uydu ve siber güvenlik hizmetleri sağladı,
  • Belirli tipteki bir balıkadam maskesini, düşük yoğunluklu tedaviler için solunum cihazına dönüştürebilen vanaların, katmanlı imalat yöntemleri ile üretimini üstlendi ve
  • Tıbbi ekipmanların taşınması için, özel konfigürasyona sahip C-27J ve ATR 72 uçaklarının yanı sıra İtalyan Sivil Savunma helikopteri konfigürasyonundaki hava araçlarını, Leonardo pilotları ve teknik destek personeli ile birlikte kullanıma sundu.
Leonardo, C27J uçaklarını, salgın sürecinde etkin şekilde kullandı.

Pirozzi, Türkiye tarafından sağlanan destekler için teşekkürlerini iletmeyi de ihmal etmedi: “Bu fırsatı, bize şirketimizden satın alınan ve henüz teslim edilmeyen bir uçağı acil destek operasyonları için ödünç vererek dayanışma gösteren Türk hükümetine, şükranlarımı sunmak için kullanıyorum.”

Sertifikasyonlar, Salgın Sırasında da Devam Etti

Leonardo’nun, bu süreçte daima geleceğe odaklandığını söyleyen Pirozzi, devam eden projelere ilişkin detaylar verdi: “Yeni M-345 eğitim uçağı ilk sertifikasını aldı. Sertifikasyon için, 200’den fazla uçuş kaydı ve İtalyan Hava Kuvvetleri ile çok sıkı bir iş birliği gerektiriyordu; ancak şimdi ürün uluslararası pazar için hazır durumda.

Airbus Uzay Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Jean-Marc Nasr

Ayrıca, İtalyan Gümrük Polisi envanterindeki ATR 42MP, COVID-19 hastalarının güvenli taşınmasını mümkün kılmak için, biyolojik-muhafaza taşıma sertifikası aldı. Leonardo’nun C-27J uçaklarında da uyguladığı bu yeni sertifika, şimdiki ve gelecekteki ATR müşterileri için önemli bir artı anlamına geliyor.

Ayrıca, Avrupa sağlık ve havacılık otoriteleri ile iş birliği içinde, COVID-19 hastalarının acil sağlık hizmeti helikopterlerinde güvenli nakliyesi için, bir operasyonel protokol tanımladık. AW169 ve AW139 helikopterlerimiz, biyolojik ajan taşıyabilen, dünyanın ilk sivil sertifikalı acil sağlık hizmeti helikopterleri oldu. Bu modeller ayrıca, şehirlerde ve kıyılarda sosyal mesafe ve hareket kısıtlaması ile ilgili yeni güvenlik düzenlemelerinin uygulanmasını sağlamak amacıyla hava gözetimi için dünya çapında yaygın olarak kullanılmakta.

Helikopterlerimizle ilgili olarak, arama-kurtarma görevlerinde ve biyolojik-muhafaza modüllerinin taşınmasında, İtalya ve İngiltere’de de kullanılan, en başarılı ürünlerimizden biri olan AW101’den de bahsetmek istiyorum. Bu model, bu tür operasyonların yolunu açtı; çünkü yüksek ve büyük kabini; tıbbi görevlilerin, hastaların yanında, ancak izole bir şekilde durup, daha uzun ve rahat yolculuklar esnasında, hastaları tedavi edebilmelerini sağladı.”

İlk Çeyrekte, 3,4 Milyar Avroluk Yeni Sipariş

SpaceX Ticari Satış Başkan Yardımcısı Tom Ochinero

Leonardo’nun, faaliyetlerine durmaksızın devam ettiğini vurgulayan Pirozzi, firmanın finansal durumuna ilişkin olarak şu bilgileri verdi: “Geleceğe sağlam temellerimize dayanarak bakabiliriz. Rakamlara gelince, 2020 yılının ilk çeyreğine ilişkin sonuçlar, COVID-19 etkisi hariç, beklentilerle uyumluydu: Yüzde 36’lık artışla 3,4 milyar avroluk yeni siparişler; yaklaşık 2,5 yıl boyunca kapsama sağlayan 37 milyar avroluk sipariş biriktirme listesi, ana işletmelerin beklentileri doğrultusunda sonuçlar ortaya koydu.

Şirket, yeni pazar fırsatlarını ele alan, üretim verimliliğini artıran, maliyetleri ve yatırımları azaltan hafifletici eylemler ve bir kurtarma planı hazırlıyor.

2020’deki COVID-19 etkisini henüz ölçemiyoruz; ancak sağlam temellerimize inanıyoruz ve tüm paydaşlarımız için değer yaratmak amacıyla endüstriyel planımızı yürütmeye tamamen odaklanmış durumdayız. Devam eden acil durumun, orta ve uzun vadeli beklentilerimizi değiştirmeyeceğine inanıyoruz.”

Sektör, Çalışmalarına Devam Ediyor

Etkinlikteki diğer konuşmacılar ve değindikleri konular şunlar oldu:

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil
  • , Airbus Uzay Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı, Türksat 5A uydusu ile ilgili bir gecikme beklemediklerini ifade etti.
  • , SpaceX Ticari Satış Başkan Yardımcısı, roketlerinin yeniden kullanımı hakkında bilgi verdi ve Starlink projesi ile ilgili güncel durumu özetledi.
  • , TUSAŞ Genel Müdürü, 1 Haziran’da, tam kapasite ile çalışmaya başlamayı hedeflediklerini açıkladı.
  • , AQST CEO’su, RF ve optik faydalı yükleri olan hibrit uydular, kuantum şifreleme ve yapay zekâ gibi teknolojiler üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Etkinlik, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen’in kapanış değerlendirmeleri ile son buldu.

SEDEC Talks Hakkında

AQST CEO’su Gurvinder Chohan

SEDEC Talks, COVID-19 salgını ile birlikte eski alışkanlıkların yıkıldığı süreçte; düzenli olarak gerçekleştireceği çevrim içi etkinliklerle teknoloji kritik sektörlere ışık tutacak. COVID-19 nedeniyle ertelenen ya da iptal edilen etkinlik ve fuarların eksikliğini hissettirmemeyi hedefleyen SEDEC Talks; karar alıcıları, ana yüklenicileri ve KOBİ’leri bir araya getirerek, sektörün sorunlarını ve gelecek hedeflerini ele alıyor.

Bu bakış açısı ile hem Türkiye’deki önemli oyuncuların hem de dünyada, Türkiye ile yakın ilişkileri bulunan firmaların önde gelen temsilcileri ile sektörel konuları masaya yatıran SEDEC Talks, SEDEC’in ana temasına sadık kalan bir uzantısı şeklinde ve ayrıca güvenlik temalı tüm kritik teknolojileri konuşan bir platform olacak şekilde tasarlandı. SEDEC ise anayurt güvenliği, sınır güvenliği, iç güvenlik ve savunma sistemleri konularını tek çatı altında işleyen ilk ve tek etkinlik olarak 2018 yılında başarıyla gerçekleştirilmişti.

Detaylı bilgi için: https://sedectalks.com/

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.