Ana Sayfa Haberler Sektöre, Teknik Elemanlarının Eğitimi için Destek Alma Fırsatı Sunan Erasmus+ Programı’nın Son Başvuru Tarihi Yaklaşıyor

Sektöre, Teknik Elemanlarının Eğitimi için Destek Alma Fırsatı Sunan Erasmus+ Programı’nın Son Başvuru Tarihi Yaklaşıyor

Akredite kuruluşlara, teknik elemanların eğitimi için hibe desteği veren Erasmus+ Programı’na akredite olabilmek için süre azalıyor. İlgilenen kurum ve kuruluşların, 12 Ekim’de Türkiye Ulusal Ajansı’nın internet sitesinde yayımlanan Erasmus+ Akreditasyon İlanı doğrultusunda 29 Ekim 2020, Brüksel saati ile 12.00’ye kadar başvurularını yapmaları gerekiyor.   

Akreditasyon Belgesi almaya hak kazanan kurum ve kuruluşlar, 2021-2027 dönemi boyunca her yıl düzenli olarak kolaylaştırılmış bir yöntemle hibe alabiliyor. Bu hibe, akredite kurum ve kuruluşlar tarafından;

  • İşletmede beceri eğitimi veya staj yapan meslek lisesi öğrencileri,
  • İşletmede uygulamalı eğitim alan çıraklar ve kalfalar,
  • İşletmede mesleki yeterliliğe sahip usta vb. olarak çalışan kişiler,
  • Ayrıca, yukarıda sayılan kişilerin, sertifikalı mesleki eğitimlerinden sorumlu personel için harcanabiliyor.

Söz konusu harcama kapsamında, yukarıda sözü geçen kişiler, mesleki gelişimleri için, faaliyet türüne göre 2 günden 365 güne kadar değişen sürelerde, program üyesi ülkeler ile diğer ortak ülkelerde yerleşik kurum ve kuruluşlara gönderilebiliyorlar. Yurtdışı staj, işbaşı eğitimi, kurs, beceri yarışmaları, çalışma ziyareti gibi faaliyetler, mesleki gelişim kapsamında değerlendiriliyor. Ayrıca, bu kapsamda söz konusu personel, eğitici olarak veya mesleki tecrübeleri arttırmak amacıyla geçici olarak da diğer kurumlara görevlendirilebiliyor.

Türkiye Ulusal Ajansı, Süreci Destekliyor

Avrupa Birliği’nin eğitim, öğretim, gençlik ve spor alanlarına yönelik programı olan ve 2021-2027 dönemini kapsayan Erasmus Programı’nın, Mesleki Eğitim alanı dahil, genel başvuru kurallarını içeren Akreditasyon Çağrısı, Kalite Standartları ve başvuru formuna (http://www.ua.gov.tr/haberler/erasmus-programi-okul-egitimi-mesleki-egitim-ve-yetiskin-egitimi-akreditasyon-cagrisina-iliskin-duyuru/) adresinden erişim sağlanabiliyor. Başvurular, sadece Türkiye Ulusal Ajansı’nın internet sitesinde yer alan çevrim içi başvuru formu aracılığıyla yapılabiliyor.

Türkiye Ulusal Ajansı Mesleki Eğitim Koordinatörlüğü tarafından, akreditasyon belgesi almak için müracaat etmek isteyen kurum ve kuruluşlarla, ihtiyaç olması durumunda, çevrim içi bilgilendirme oturumlarının yapılması da planlanıyor.

İlgilenen kurum ve kuruluşlar Mesleki Eğitim Koordinatörlüğü’ne 0 (312) 409 60 00 / 61 03 numaralı telefon hattından ulaşabiliyorlar.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.