Ana Sayfa Haberler Sektörün 15 Yeni Projesi, Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesinde, Gün Yüzüne Çıkacak

Sektörün 15 Yeni Projesi, Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesinde, Gün Yüzüne Çıkacak

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Savunma ve havacılık sanayisinin kalbinin attığı Ankara, bu yıl ilk kez düzenlenecek Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. MÜSİAD Ankara tarafından, yerli ve milli nitelikli, askeri radar ve sınır güvenliği teknolojilerini ön plana çıkartmak amacıyla, 2-3 Ekim tarihlerinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayelerinde düzenlenecek olan zirve, kamuoyuna bir toplantıyla tanıtıldı.

Toplantıda, MÜSİAD Ankara Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Erdal ve MÜSİAD Ankara Savunma Sanayi ve Havacılık Sektör Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Altunbaş, zirveyle ilgili önemli bilgiler paylaştığı toplantıya, MÜSİAD Ankara Yönetim Kurulu Üyeleri Burhan Varol ve Süleyman Boşca da katıldılar. Basın toplantısında, zirve esnasında ilk kez sergilenecek, savunma ve havacılık sanayisi projelerinin de sinyali verildi.

 

Zirve’de Büyük Oyuncular da Yerini Alıyor

Alanında uzman konuşmacıların, bilgi ve tecrübelerini aktaracağı zirvenin, askeri radar ve sınır güvenliği konusunda, en son teknoloji ve hizmetlerin yakından görülebileceği ve birbirleriyle kıyaslanabileceği önemli bir platform olması hedefleniyor. Zirve’de, stratejik iş birliği anlaşmalarının yapılması, iş bağlantılarının kurulması ve ortak akılla iş fikirlerinin geliştirilmesi de bekleniyor.

Etkinlik; Türkiye’nin savunma sanayisi alanındaki ana yüklenicileri, alt yüklenicileri, akademisyenleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kıdemli karar vericilerini ve teknoloji, askeri denetim ve sınır kontrolü alanındaki uzmanları, tek bir çatı altında buluşturmayı amaçlıyor.

Etkinliğin sponsorları ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Altın Sponsor: ASELSAN
  • Gümüş Sponsor: SCANDIUM
  • Sektörel Sponsorlar: FNSS ve HAVELSAN

Etkinliğe katılımı kesinleşenler arasında ise C2TECH, Fotoniks, İŞBİR Elektrik, MilSOFT, MKEK, ROKETSAN, Turaç ve TÜBİTAK BİLGEM gibi kurum ve kuruluşlar yer alıyor.

 

MÜSİAD Ankara, Türk Firmalarının Arkasında

MÜSİAD Ankara Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Erdal

Savunma ve havacılık sanayisinde Ankara’nın önemli bir üs olduğunu söyleyen Erdal, zirvenin, milli ve yerli sektörün gelişimini desteklemek amacıyla düzenlendiğini açıkladı.

Savunma sanayisinin hem ülke güvenliği hem de ekonomi için son derece kritik önem taşıdığını belirten Erdal, sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini tüm temsilcilerle birlikte zirvede tartışacaklarını belirtti. Erdal, yerli ve milli olarak geliştirilen ürünlere yurt dışında talep oluşturarak ihracatı artırmanın önemli bir konu olduğuna dikkat çekerek bu amaçla Zirve’de yabancı firmalardan ziyade Türk firmaların stand açmalarına izin verdiklerinin ve yabancı firmaların ise tedarik makamı olarak konumlandırıldıklarının da altını çizdi.

Sektörün öncelikli konuları hakkında da bilgi veren Erdal, hibe ve destek konusunda bürokratik mevzuatların azaltılması ve uygulama kolaylıklarının getirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Sektörün 60 Milyar Dolarlık Potansiyeli

MÜSİAD Ankara Savunma Sanayi ve Havacılık Sektör Kurulu Başkanı Fatih Altunbaş

Altunbaş ise savunma ve havacılık sektörünün potansiyeli hakkında şunları dile getirdi: “Türk savunma sanayisi, son 16 yılda yaklaşık 5 kat büyüyerek 6 milyar doları aşan üretim gücüne ulaştı. Savunma sanayisinde Türkiye önemli bir alıcı ve satıcı konumunda yer alıyor. Bu sektörün, ülkemizin ihtiyacını daha büyük ölçüde karşılaması ve ihracatını artırması halinde 10 kat daha büyüme potansiyeli bulunuyor. Savunma sanayisinin orta vadede 60 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşarak ekonomimize can suyu olacağına inancımız tam.”

Savunma sanayide kullanılan teknolojilerin en üst düzey teknolojiler olduğunu belirten Fatih Altunbaş, sektörün gelişmesinin birçok ana ve alt sektörün de büyümesini olumlu yönde etkileyeceğine vurgu yaptı. Askeri radar ve sınır güvenliği teknolojileri konusunda, Türkiye’nin çok önemli projelere sahip olduğunu söyleyen ve yeni birçok projenin daha hayata geçeceğinin müjdesini veren Altunbaş, zirvenin üreticilerle dünyanın birçok yerinden gelen alıcıları buluşturacak önemli bir platform olacağına dikkat çekti. Altunbaş, zirvede özellikle, yerli ana yüklenici firmalara ulaşmakta zorluk çeken, ancak savunma sanayisine önemli katkılarda bulunan yan sanayi firmalarının da katılacağını ve ikili iş birlikleri fırsatlarının doğacağını açıkladı. Altunbaş, sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirecek olan zirvede, sektörü her boyutuyla konuşma fırsatı yakalayacaklarına da değinerek, bu zirvenin çıktılarının, yıl bitmeden düzenlenmesi planlanan Milli Savunma Şurası için bir girdi ve kaynak olacağını sözlerine ekledi.

 

ATEŞ: İlk Kez Sergilenecek 15 Projeden Biri

Sektörün 15 yeni projesinin de ilk kez zirve sırasında sergileneceğini söyleyen Altunbaş, bunlara örnek olarak ATEŞ projesini verdi ve sistemi, kısaca mobil bir sınır gözetleme radarı şeklinde tanımladı. Altunbaş, elektronik duvar sistemi benzeri ürünlerin de zirve sırasında tanıtılacağını dile getirdi.

Basın toplantısında, ATEŞ projesiyle ilgili başka bir ayrıntı verilmedi. Bununla birlikte ASELSAN, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen, Türkiye ve AB Sınırlarının Sınır Gözetleme Kapasitesinin Artırılması için Mobil Gözetleme Araçları Tedariki projesini, ana yüklenici olarak yürütüyor. Bu proje kapsamında ise ATEŞ ismi verilen Sınır Güvenlik Sistemi tedarik ediliyor. ATEŞ’in muhteviyatında; zırhlı bir araç ve ASELSAN’a ait SECANS Güvenlik Yönetim Yazılımı, Akustik Atış Yeri Tespit Sistemi, ACAR Kara Gözetleme Radarı, ŞAHİNGÖZÜ-OD Elektro-Optik Sensör Sistemi ve 9661 V/UHF Araç Telsizi ile diğer bilişim ekipmanlarının yer alması planlanıyor.

Soldan sağa: Süleyman Boşca, Fatih Altunbaş, İlhan Erdal ve Burhan Varol

 1,767 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.