Ana Sayfa Haberler Sektörün Aradığı Test Çözümleri Ortağı: BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi

Sektörün Aradığı Test Çözümleri Ortağı: BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi

MSI Dergisi’nin 180’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Savunma ve havacılık sektöründe kullanılan ürün ve alt bileşenlerinin testleri, günümüzde, projelerin gerektirdiği standart süreçler olmanın ötesinde anlamlar taşıyor. Bu testler, ihracatın ya da maliyet-etkin olmanın anahtarlarından biri haline gelmiş durumda. BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi, bu noktada; altyapısı, tecrübesi, sağladığı yardımcı hizmetler ve sunduğu anahtar teslim çözümlerle fark yaratıyor.

Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB) tarafından kurulan ve 2016 yılında açılan TOSB Otomotiv Test Merkezi, 1 Mayıs 2018 tarihinden itibaren BİAS Mühendislik tarafından işletiliyor. Bu merkezin kuruluşundaki ana amaç, otomotiv sektörüne hizmet vermek olsa da hem otomotiv sektörü ile savunma ve havacılık sektörünün ortak test ihtiyaçları hem de BİAS Mühendislik’in savunma ve havacılık sektöründeki tecrübesi, bu merkezi, farklı bir konuma taşıyor. Merkez, savunma ve havacılık sektörüne de hizmet veriyor ve verilen hizmetin hacminin çok daha artmasını sağlayacak bir potansiyeli bünyesinde barındırıyor.

Soldan sağa: BİAS Mühendislik Genel Müdürü Aydın Kuntay, BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi Müdürü Şükrü Özen ve BİAS Mühendislik İş Geliştirme Müdürü Vatan Özgül

 

Bu noktada, BİAS Mühendislik’in test konusundaki vizyonu, klasik söylemin ötesine geçiyor. BİAS Mühendislik Genel Müdürü Aydın Kuntay, yaklaşımlarını şöyle özetliyor: “BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi’nin; altyapısı, tecrübesi, sağladığı yardımcı hizmetler ve sunduğu anahtar teslim çözümler konusunda anlatabileceğimiz çok şey var. Bununla beraber, biz konuya daha geniş bir perspektiften bakıyoruz. Savunma ve havacılık sektöründe gördüğümüz iki önemli gelişme var. Bunlardan biri, ihracatın öneminin artıyor olması. Tüm sektör, daha fazla ihracat yapmak için çalışıyor. İkincisi ise ihracatla da bağlantılı olarak maliyetleri düşürme çabası. Otomotiv sektörünün alışık olduğu fiyat baskısı, savunma ve havacılık sektöründe de son dönemde artarak hissedilmeye başlandı. Bu iki gelişme de test konusuyla doğrudan bağlantılı. Ürünlerinizi ihraç etmek istiyorsanız akredite test merkezlerinden raporlarınız olmalı. Maliyetleri düşürmek için ise ürünlerinizde optimizasyona gitmeniz gerekiyor. Daha düşük maliyetli tasarımlar, alt bileşenler, malzemeler deniyorsunuz. Bunların uygunluğunu da test etme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Biz, BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi’ni, bu gelişmeler çerçevesinde de konumlandırıyoruz. Hazırlıklarımızı ve yatırımlarımızı, bunları göz önüne alarak yapıyoruz. Bu doğrultuda, önümüzdeki dönemde, savunma ve havacılık sektöründeki iş hacmimizin önemli ölçüde artacağını öngörüyoruz.”

BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi’ndeki test düzenekleri, büyük boyutlu sistemlerin test edilebilmesine de olanak sağlıyor.

 

Özel Sektörün “En”leri ve “Tek”leri

BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi, özel bir firma tarafından işletilen bir merkez olarak çeşitli alanlarda “en”leri ve “tek”leri bünyesinde barındırıyor:

 • Merkez, Türkiye’nin en büyük özel test merkezi unvanını taşıyor. Aynı zamanda, kurulu hidrolik güç konusunda da lider konumda.
 • Merkezde görev yapan teknisyenler, ortalama 20 yıllık test tecrübesine sahip ve bu açıdan da merkez, özel test merkezleri arasında “en tecrübelisi” olma unvanını taşıyor.
 • Merkez aynı zamanda, motor test dinamometresine sahip tek özel test merkezi. Bu altyapıda, 680 BG’ye kadar motorlar test edilebiliyor.
 • Merkezde, raylı sistemlerin titreşim ve şok testleri için de servo hidrolik titreşim test altyapısı bulunuyor. Bu altyapı da özel test merkezleri arasında tek konumunda. BİAS Mühendislik’in özgün olarak geliştirdiği bu altyapı, savunma ve havacılık sektörüne de sevkiyat titreşim testleri konusunda hizmet veriyor.
 • BİAS Mühendislik’in geliştirdiği ve ürettiği Piroşok Test Cihazı, yakın bir zamanda, BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi’nin altyapısına dâhil olacak. Bu test sistemi ile SRS şok testleri yapılabiliyor olacak.
 • Merkez; ROPS (Roll-Over Protection System / Devrilme Koruma Sistemi) testleri altyapısı ve taşınabilir emisyon ölçüm cihazı gibi konularda da  hizmet sunabiliyor.

BİAS Mühendislik İş Geliştirme Müdürü Vatan Özgül, merkezin, Türkiye için stratejik bir öneme sahip olduğunu vurguluyor: “BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi, birçok kabiliyeti farklı sektörlere sunabilen, Türkiye’nin en büyük özel test merkezi. Böyle bir merkezin varlığı, testlerin kısa sürede ve bazı durumlarda, ülkenin kritik ürünleri için gizliliğin korunarak gerçekleştirilmesi için son derece önemli. Merkezimizi, Türkiye’nin stratejik bir kabiliyeti olarak görüyoruz ve çalışmalarımızı, bu anlayışla sürdürüyoruz.”

BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi’nin motor test odasında, motor ve dişli sistemleri test edilebiliyor.

 

Anahtar Teslim Çözümler

BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi’nin fark yarattığı konulardan biri de verdiği yardımcı hizmetler. Deyim yerindeyse merkez, kapısından giren ürünün, alt bileşenin ya da parçanın, kendi test kabiliyetleri kapsamındaki testlerini, başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan gerçekleştirebiliyor. Örneğin, merkez, test şartnamesi konusunda destek verebiliyor. Testlerde kullanılacak test fikstürünü tasarlayıp, kendi bünyesindeki mekanik atölyesinde üretebiliyor. Böylece firmalar, testlerle ilgili her konuda merkezden hizmet alabiliyor.

Düşürme test düzeneği

Merkezin verdiği yardımcı hizmetler şöyle sıralanıyor:

 • Analiz ve Simülasyon
 • Test Fikstürü Tasarımı ve Üretimi
 • Yol Datası İşleme
 • Test Şartnamesi Oluşturma
 • Eğitim-Danışmanlık
 • Test Sistemi Tasarımı

BİAS Mühendislik Test Hizmetleri Müdürü Şükrü Özen, merkezin, sektöre önemli avantajlar sağladığını belirtiyor: “Merkezimiz, 7/24 esasında çalışabiliyor. Bu çalışma düzeni, tecrübeli personelimiz ve yardımcı hizmetlerimizle birleştiğinde, kullanıcılarımıza, çok hızlı bir şekilde hizmet verebiliyoruz. Lojistik olarak avantajlı bir konumdayız: Türkiye’nin önde gelen sanayi bölgelerinden çok rahat erişilebilen bir mevkide bulunuyoruz. Günler sürebilen testler öncesinde, birkaç saatlik ulaşımın bir önemi kalmıyor. Hem mevcut altyapıların kullanımında hem yeni yatırımlarda, farklı sektörlerin ihtiyaçlarını bünyemizde birleştirebiliyoruz. Böylece, maliyet-etkin çözümler ortaya koyuyoruz. Özellikle savunma sektöründe faaliyet gösteren bazı firmalar, otomotiv sektöründe de faaliyet gösteriyor. Gelişmeler, karşılıklı olabiliyor: ‘Savunmada bunu yaptık, şimdi otomotive koyabiliriz.’ denilebiliyor ya da tam tersi gerçekleşiyor. Test altyapılarımız, her iki sektöre de hitap ediyor.”

Özen, merkezin ilk senesindeki performansı ile ilgili de şunları söylüyor: “İlk yılımızda, farklı sektörlerden 50’nin üzerinde firma için 180 farklı test çalışması gerçekleştirdik. Yurt dışında ise İngiltere ve Bulgaristan’a test hizmeti ihraç ettik. Şu anda 10 kişilik bir ekip ile hizmet veriyoruz. Hedefimiz Türk firmaların test gereksinimleri yüzünden yurtdışına muhtaç kalmayacak şekilde test merkezinin kabiliyetlerini geliştirmek.

 

ISO 61373 Standardına Yönelik Titreşim ve Şok Test Düzeneği

Sarsıcı

Teknoloji Ayağı da Tam

BİAS Mühendislik’in test sistemleri tasarlayan ve üreten bir firma olması da BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi’nin faaliyetlerine önemli katkılar sağlıyor.

Test sistemleri, özellikle savunma ve havacılık sektöründe, projelere özel olarak ve terzi usulü geliştiriliyor. BİAS Mühendislik, bu sistemlerin en kritik bileşenlerinden kontrolcü dâhil olmak üzere, özgün çözümler ortaya koyuyor. Bunları, Piroşok Test Cihazı örneğinde olduğu gibi BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi’nde de kullanıma alıyor. Aynı zamanda, bu alanda önde gelen etkinliklerden “Automotive Testing Expo” gibi etkinlikler aracılığıyla bu çözümlerini uluslararası arenada tanıtıyor.

BİAS Mühendislik, faaliyetlerinin, merkezin kabiliyetleri ile örtüştüğü ya da birbirini tamamladığı noktalarda ortaya çıkan sinerjiyi de kullanıcıların faydasına sunuyor. Diğer faaliyetlerinde bir test ihtiyacı ortaya çıktığında, merkez yönlendirebiliyor ya da merkezde yapılan testler ile alakalı bir hizmet gerektiğinde, BİAS Mühendislik devreye girebiliyor. Örneğin, titreşim test hizmeti alan bir firma, aynı zamanda ölçüm sistemi kullanmaya aday bir firma olabiliyor.

Özgül, BİAS Mühendislik’in ürünlerine ve hizmetlerine yaklaşımının da fark yarattığını vurguluyor: “Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde, çözüm ortağı rolünü üstlenen bir firmayız. Satışını yaptığımız ürünlerin neredeyse %90’ını, biz de kendi çalışmalarımızda ve faaliyetlerimizde kullanıyoruz. Bu, hem ürünlerimizin kalitesini hem de satış sonrası destek faaliyetlerimizi daha da üst bir seviyeye taşıyor.”

BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi personeli, BİAS Mühendislik yetkilileri ile bir arada.

 

Çalışmalar Hız Kesmeyecek

BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi, hizmet verdiği sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda gelişimine devam ediyor. Bu kapsamda akreditasyon çalışmalarına hız veren merkez, TÜRKAK’a başvurusunu yaptı ve ön denetim sürecini tamamladı. İlk aşamada, titreşim ve iklimlendirme altyapıları akredite edilecek. Sürecin sonunda merkez, Türkiye’de, EN 61373 akreditasyonunu almış ilk merkez olma özelliğini de kazanacak.

İklimlendirme Kabinleri

Özen, akreditasyon yolculukları ile ilgili şunları söylüyor: “Merkezimiz, iç pazarda yakından tanınıyor. Yetkinliklerimiz, ekipmanlarımız, neler yapabildiğimiz biliniyor. Ama yurt dışına yapılacak işlerde akreditasyona çok önem veriliyor. İhracatımızı arttıracak bir gelişme. Ayrıca, yerli firma olup da yurt dışına iş yapanlar da akreditasyon isteyebiliyor. Bu sürecin sonunda, tüm bu ihtiyaçları gidermiş olacağız.”

Merkezde, kalibrasyona yönelik hizmetler verilmesi de planlanıyor. Bu kapsamda, ivmeölçer kalibrasyonu yapan bir sistem satın alındı. Daha genel bir çerçevede, merkezin 5 yıllık bir yatırım planı da bulunuyor. Firmalarla test ihtiyaçları konusunda sürekli diyalog halinde olan merkez, firmaların ihtiyaç duyduğu ve sürdürülebilir nitelikteki altyapılar için de yatırım yapmaya hazır.

Kuntay, merkezin, sektörün önündeki projelere verebileceği katkıları şöyle özetliyor: “Yürümekte olan ya da yakın zamanda başlayacak tüm projelerde, kabiliyetlerimiz dâhilindeki çevresel ve mekanik testleri yapmaya hazırız. Bu konuda sürdürdüğümüz görüşmeler var. Bunları, yeni bağlantılarla arttırmak istiyoruz. TRTEST ile de temas halindeyiz. Ayrıca, SAHA İstanbul’a üye olduk ve bu kümelenme kapsamında, testlerle ilgili çalışmalarda aktif olarak yer alacağız. Sektördeki tüm paydaşlarımızla iş birliği yapmaya hazırız.”

 2,036 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.