Ana Sayfa Haberler Sektörün Konfigürasyon Yöneticileri, SEMPRO’nun CM2 Günü’nde Tecrübelerini Aktardı

Sektörün Konfigürasyon Yöneticileri, SEMPRO’nun CM2 Günü’nde Tecrübelerini Aktardı

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Verdiği CM2 eğitimleriyle farklı sektörlerdeki pek çok konfigürasyon yöneticisine ulaşmayı başaran SEMPRO Danışmanlık ve Mühendislik (SEMPRO), 5 Aralık’ta, Ankara’da gerçekleştirdiği CM2 Günü’nde, konunun uzmanlarını bir araya getirdi. Diğer sektörlerin yanı sıra savunma ve havacılık sanayisi çalışanlarının da büyük ilgi gösterdiği etkinliğe, 46 farklı firmadan 165 kişi katıldı.

 

Etkinlikte, önemli bir bölümü, savunma ve havacılık sanayisinde konfigürasyon yöneticisi olarak görev yapan konuşmacılar, yaptıkları sunumlar vasıtasıyla CM2’nin kendi firmalarındaki uygulama süreçlerini anlattılar. Arçelik, ArGe PLM, ASELSAN, Çekirdek Bilişim, Dassault Systemes, Esen Sistem, FNSS, ROKETSAN, TEI, TÜBİTAK SAGE ve TÜMOSAN’dan gelen konuşmacılar, CM2’nin faydalarına değindiler ve bu yöntemin uygulamasında önemli araçlar olan PLM yazılımlarından bahsettiler.

Etkinliğin katılımcıları; Apple, Google, Delphi, ASML ve Gulfstream gibi şirketlerin, ürün yönetimi için kullandığı endüstriyel standart ve iş metodolojisi olan CM2 metoduyla tanışma ve başarı hikayelerini dinleme fırsatı buldu.

 

CM2 Günü, 2019’da Uluslararası Olacak

Etkinliğin açılış konuşması gerçekleştiren SEMPRO Kurucusu Semiha Yaşar, şunları söyledi: “İlk kez düzenlediğimiz CM2 Günü’nü, ilk başta ulusal bir etkinlik olarak kurguladık. Ama bunu gelecek sene yapacağımız uluslararası etkinliğe bir basamak olarak görüyoruz. Başka ülkelerden katılımcıların olacağı bir etkinliğe hazırlık olarak görüyoruz, hepimiz adına. Burada bulunan şirket temsilcilerine baktığım zaman, CM2 eğitimi almış, CM2’yi kendi süreçlerinde uygulamaya başlamış, etkilerini ve yararlarını görmeye başlamış kişiler görüyorum.”

Diğer açılış konuşmacısı HBStrateji Kurucusu Haluk Bulucu ise CM2’nin bir süreç yönetim metodu olduğuna değindi ve katılımcılara şu mesajı verdi: “Süreç yönetimi önemli. Her şeyimiz bir süreç: Bir girdisi var, arada bir şeyler oluyor, bir katma değer meydana getirerek çıktı üretiliyor… Tabii savunma sanayimizde yaptığımız işler çok daha karmaşık; ama bunlar da yine birer süreç. Dolayısıyla süreç yönetimi, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için özellikle önemli. Bu çerçevede, sizler lider kadroyu oluşturuyorsunuz. Yani süreç yönetimini yaygınlaştıran, yayan insanlar olacaksınız.”

Etkinliğin ikinci panelinde, CM2 metodu ve PLM yazılımları arasındaki ilişki incelendi.

 

 

CM2 ile Gelen Başarı Hikâyeleri

Etkinlik, konuşmacıların yaptıkları sunumlarla devam etti. Konuşmacılar ve değindikleri konular ise kısaca şunlar oldu:

 • Barış Kocabaşoğlu, Konfigürasyon Birimi Yöneticisi, FNSS: Konfigürasyon yönetiminin, tarihi temellerine değindi. Kocabaşoğlu, yeniden kullanılabilirlik kavramının, eski çağlardan itibaren harp sanayisinde kendisine nasıl bir yer bulduğunu, çeşitli örneklerle anlattı. Standartlaşma arttıkça üretim hızının da büyük oranda arttığını söyleyen Kocabaşoğlu, standartlaşmaya yönelik bir model geliştirmesi ihtiyacının da İkinci Dünya Savaşı sırasında doğmaya başladığını belirtti.
 • Onur Üye, Kıdemli Teknik Lider, TEI: Konfigürasyon yönetimi kavramı ile ilgili sıklıkla karşılaşılan hatalı paradigmalara değindi ve CM2’nin TEI’ye katkılarını şu şekilde özetledi: “Ürün yönetiminin kurumsal anlamda nasıl başarılacağını, geleneksel yöntemlerden farklı olarak, basitleştirilmiş; ama bir o kadar da mükemmelleştirilmiş bir modelde sunulduğunu gördük. Hem şirketimiz hem de ülkemiz adına sürekli iyileşme anlamında bize çok şeyler kattı.”

 

 • Sibel Pişkin, Konfigürasyon Yönetimi Takım Lideri, TEI: TEI’nin konfigürasyon yönetimi konusunda geride bıraktığı süreçleri anlattı. Pişkin, bu süreçteki en büyük problemin paradigmalar olduğuna değindi.
 • Coşkun Özaşçılar, Kıdemli Çözüm Danışmanı, Dassault Systèmes: CM2’nin bir boyutu olan dijital dönüşüm konusundan bahsetti. Özaşçılar, bir PLM aracı olan Dassault Systèmes’in 3D EXPERIENCE ürününün, bu dijital dönüşüm sürecindeki katkılarını anlattı.

 

 • Miraç Çiçek, Kıdemli PLM Uzmanı, ArGe PLM: CM2’nin kapalı döngü değişiklik yönetimi sürecinin, PLM sistemlerinde nasıl uygulandığını anlattı. Çiçek, PLM yazılımları ve CM2 arasındaki ilişkiyi ve uygulama sürecindeki deneyimlerini aktardı.
 • Emrah Erşen, İş Geliştirme Müdürü, Çekirdek Bilişim: CM2’nin yazılım geliştirme süreçlerindeki katkılarını şu şekilde özetledi: “Pek çok farklı firma için yazılım geliştiriyoruz ve bunu tekrar kullanım ile başarıyoruz… CM2 öncesinde, zaman zaman, geliştirme faaliyetinden daha çok düzeltici faaliyetler yaptığımız oluyordu.”

 

 • Şadiye Göçer, Yapısal Tasarım Takım Lideri, Arçelik: Arçelik’in sürekli yeni bir ürün geliştirmekte olduğunu ve bu süreçlerde CM2’nin “V Modeli”nin ne kadar yararlı olduğunu anlattı.
 • Ayşe Selcen Karcılar, Kalite ve Konfigürasyon Yöneticisi, Esen Sistem: Bir yazılımın, müşterinin gereksinimlerinin doğru tanımlanması ile başarılı şekilde geliştirebileceğini kaydetti. Karcılar, CM2’nin kapalı döngü değişiklik yönetiminin, yazılım geliştirme süreçlerindeki uygulamalarından bahsetti.

 

 • Kerem Hacıkamiloğlu, Başuzman Araştırmacı, TÜBİTAK SAGE: Herhangi bir kuruluş bünyesindeki CM2 sertifikasına sahip çalışan sayısı arttıkça, değişim karşıtı yöneticilerin, daha kolay ikna edilebileceğini vurguladı. TÜBİTAK SAGE’deki CM2 uygulamalarından da bahseden Hacıkamiloğlu, CM2 modelinde, gereksinimlerin doğru şekilde; tanımlı, yapılandırılmış, sahipli ve bağlantılı olmasının önemini hatırlattı ve bunu örneklerle açıkladı.
 • Can Durmaz, Konfigürasyon Yönetimi Birim Yöneticisi, Tümosan: CM2’nin kapalı döngü değişiklik sürecindeki iki temel yöntem olan Fast-Track ve Full-Track değişiklik uygulamalarını, firmasındaki örnekler üzerinden anlattı.

 

 • Özlem Özbay, Tasarım Yönetimi ve Teknolojileri Bölümü Yöneticisi, ASELSAN: ASELSAN’daki CM2 uygulamalarının bir PLM aracı olmaksızın başladığına değinerek şunları ekledi: “Öncelikle kavramlar içselleşmeli, bunlar kurumda oturmalı ve bu kültür yerleşmeli. Araç onu takip ederek gelecektir ve kurum büyüdükçe, araç olmazsa olmaz olacaktır.”
 • Ayşe Kayhan, PLM Uzmanı, SEMPRO: Bir kuruluşun, PLM araçlarını kullanmaya başlamadan önce, süreçlerini ve kültürünü ortaya koyup, daha sonra bunların gereksinimleri ile birlikte, bir PLM sistemini kendisine uyarlama yöntemini benimserse hem süreçlerini asgari kesinti ile yönetebileceğini hem de sürdürülebilir bir PLM sistemi oturtabileceğini anlattı.

 

 • Cenk Önen, Taktik Füze Sistemleri Mühendislik Direktörü, ROKETSAN: Oyun kurallarının değiştiği bir dönemde, global hâle gelmek isteyen bir firmanın, daha ucuza daha kaliteli ürün üretmek zorunda olduğunu söyledi ve değişiklik yönetimi ile para ve zaman kayıplarının önüne geçilebileceğini belirtti. Önen, CM2’nin bu noktada çok başarılı bir yöntem olduğunu vurguladı.

 

CM2 Masaya Yatırıldı

Etkinlikte, iki ayrı panel düzenlendi ve panel katılımcıları, moderatörlerin belirlediği konu hakkında değerlendirmelerde bulundular.

Moderatörlüğünü SEMPRO Kurucusu Semiha Yaşar’ın üstlendiği ilk panelde, katılımcılar, CM2’nin ana süreç ve operasyon standartlarından en çok hangisinin, kendi firmaları açısından daha faydalı olduğunu konuştular.

İkinci panelin moderatörü ise ROKETSAN Taktik Füze Sistemleri Mühendislik Direktörü Cenk Önen oldu. Bu panelde ise CM2 metodu ve PLM yazılımları arasındaki ilişki incelenerek CM2 süreçlerini benimseyen bir kuruluşta PLM yazılımı kullanmanın gerekliliği tartışıldı.

Etkinlikteki ilk panelin moderatörlüğünü, SEMPRO Kurucusu Semiha Yaşar üstlendi.

 

Türkiye, CM2 Yolculuğuna Başladı

CM2 Günü’nün ardından bir değerlendirmede bulunan SEMPRO Kurucusu Semiha Yaşar, etkinliğe gösterilen yoğun ilgiden ve katılımcıların geri bildirimlerinden memnun olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Etkinliğe katılan konuşmacılarımızın sunumları, CM2 serüvenlerinin başladığını ve ortaya çıkacak iyi iş sonuçlarını hedeflediklerini, açıkça ortaya koydu. Yapılan sunumlardan, söz konusu çalışmaların, sadece bu kurumlar için değil, ülkemiz için de fayda sağlayacağını görmüş olmak, çıktığımız yolun doğru olduğuna inancımızı daha da arttırdı.”

 1,765 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.