Ana Sayfa Haberler Sektörün Yerli Yazılım İhtiyacı, SaSaD ve YASAD İş Birliği ile Karşılanacak

Sektörün Yerli Yazılım İhtiyacı, SaSaD ve YASAD İş Birliği ile Karşılanacak

Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) ve Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD), Türk savunma ve havacılık sanayisinin beklentilerine uygun nitelikli yazılım ihtiyacının karşılanması, sektör oyuncularının dijital dönüşümünün oluşturulmasına destek olunması ve yabancı yazılım bağımlılığının azaltılması amacı ile birlikte çalışmalar yürütme konusunda bir İş Birliği Niyet Protokolü imzaladı. Protokol, SaSaD Yönetim Kurulu Başkanı Öner Tekin ve YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı tarafından 23 Eylül’de, SaSaD binasında imzalandı.

Taraflar, protokol kapsamında, ileri teknolojili ürünlerin geliştirilmesi maksadıyla ortak projeler yürütmeyi hedefliyor. Ayrıca, TÜBİTAK, TEYDEB, KOSGEB, kalkınma ajansları ve Avrupa Birliği ile kamu kurum ve kuruluşlarının fonlarından yararlanacak projeler üretilmesi amaçlanıyor.

Törende konuşan Kamalı ve Tekin, iş birliğinin, Türkiye’nin, küresel savunma ve yazılım pazarlarında daha üst sıralara çıkmasına ve her iki sektörün oyuncularının bu pazarlardaki rekabet güçlerinin artmasına olanak sağlayacağını vurguladılar.

Ana hatları İş Birliği Niyet Protokolü’nde tanımlanan; iş, işlem ve hizmetler ile tarafların haklarının kesin tanımlarının yer alacağı İş Birliği Sözleşmesi ise taraflarca daha sonra imzalanacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.