Ana Sayfa Haberler Sektörün Yöneticilerini Yetiştirecek SAHA MBA’de, İlk Ders Tamamlandı

Sektörün Yöneticilerini Yetiştirecek SAHA MBA’de, İlk Ders Tamamlandı

Savunma, havacılık ve uzay sanayisine özel olarak hazırlanan Yöneticilik Gelişim Programı’nın (SAHA MBA) 2’ncisi, 3 Eylül’de açıldı. Programın açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, SAHA MBA’in, Türkiye’nin savunma sanayi liderlerini yetiştiren en önemli programlardan biri olacağına söyledi.

SAHA İstanbul tarafından TÜBİTAK TÜSSİDE iş birliği ile hayata geçirilen SAHA MBA’in açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Wharton Business School’dan Prof. Dr. Michael Useem’in katılımıyla çevrim içi olarak gerçekleştirildi. İstanbul, Ankara ve Gaziantep’te, 5 Eylül’de başlayacak SAHA MBA’in açılışına eğitim alacak öğrenciler de katıldı.

Sanayinin Liderleri Yetişiyor

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kacır, açılışta yaptı konuşmada, “Ben bu programı, SAHA Liderlik Okulu olarak görüyorum. Bu programın, Türkiye’nin sanayi liderlerini yetiştiren en önemli programlardan biri olacağına inanıyorum.” dedi ve şunları ekledi: “Milli Teknoloji Hamlesi deyince Türkiye’nin yüksek teknoloji ürünlerini yerli ve milli olarak geliştirmesinden bahsediyoruz. Kritik teknoloji ürünlerinin yerli üretme kabiliyetinin geliştirilmesinden bahsediyoruz. Kritik ürünlerimiz deyince hepimizin aklına ilk olarak savunma sanayi geliyor. Savunma sanayi insanımızın güvenliğini geleceğe yönelik olarak taşıyabilmek adına da en önemli sektörümüz. Bu alanda bütün dünyada olduğu gibi sağlıktan ulaştırmaya finansa kadar tüm sektörlerde kritik ürünleri millileştirmek, Milli Teknoloji Hamlesi içinde temel bir ödev. Bu alanda yürüttüğümüz tüm projelerde SAHA İstanbul’u en önemli paydaşlarımızdan biri olarak görüyoruz. Türkiyemiz sessiz bir devrim gerçekleştiriyor. Milli Teknoloji Hamlesi, toplumun 7’den 77’sine heyecan veren, Türkiye’yi adım adım hem iktisadi alanda hem uluslararası arenada güçlendiren bir yolculuğun adı. Biz, Milli Teknoloji Hamlesi’nin en önemli unsuru en kıymetlisi olarak insanı görüyoruz. Bütün bu reformları, dönüşümü, bu zihniyet devrimini hayata geçirecek olan kendi insanımız. En önemli kuvvetimiz de kendi insanımız… İnsana verdiğimiz değeri diğer pek çok şeyin önüne koyuyoruz. SAHA İstanbul’un bu liderlik okulundan bu alanda liderlik edecek, yöneticilik yapacak insanlar yetişecek. Katılımcıların bakış açılarının değiştiği ve Türkiye’nin geleceğine dair motivasyon kazandıkları bir program olacak.”

“SAHA İstanbul sadece iş birliği yapmıyor birlikte iş yapıyor.”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise son dönemde savunma sanayisinde elde edilen başarının diğer sektörlerde de örnek olduğunu ifade etti. Türkiye’nin bölgesel güç olmasındaki en önemli unsurun savunma sanayisindeki gücünden kaynaklandığını söyleyen Prof. Dr. Mandal, “Bu sürecin sadece bir mühendislik alanı, araştırma süreci olmadığı, süreçte yönetim mekanizmasının da etkin olduğu ortaya çıkmıştır.” dedi ve şöyle devam etti: “SAHA İstanbul sadece iş birliği yapmıyor, birlikte iş yapıyor. Bu ülkemizde ve dünyada henüz tam oturmuş bir kavram değil. Savunma sanayi bunu çok iyi biliyor ama pek çok sektörde iş birliği yapılıyor ancak bu bir sisteme dönüşmediğinde burada bir başarı yok.  Önemli olan iş birliği değil birlikte başarmak. Savunma sanayisindeki pek çok başarının arkasında SAHA İstanbul paydaşları var.”

Savunmada Teknik Kadar Yönetim de Önemli

“SAHA MBA, çok önem verdiğimiz çok emek verdiğimiz bir program.” diyen SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar şöyle devam etti: “Savunma sanayisi, çok hızlı büyüyen çok dinamik bir sektör. Millilik anlamında da Türkiye’de Milli Teknoloji Hamlesi’ni en etkin şekilde yansıtan somut örneklerin ve başarı hikayelerinin olduğu bir alan. Mühendislik bilgisinin yanı sıra yenilikçi teknolojilerin ve yönetim bilimlerinin ele alınması sektörümüz açısında kritik önem arz ediyor. Bu nedenle SAHA MBA’e, bu alanda çok gerekli görüyoruz. Savunma sanayiinde şu anda en önemli ihtiyaçlardan biri etkin yönetim ekiplerinin olması. 20 yıl önce belki 17 savunma sanayi firması vardı. Şimdi 700 civarında. %20’lerden yüzde 60-70’lere ulaşmış yerlilik oranlarından bahsediliyor. Proje bütçeleri 1-2 milyar dolardı, şimdi 60 milyar dolarlık, SSB tarafından imzalanmış yürürlükte olan proje bütçeleri var. Tüm bu projelerin başarılı bir şekilde idame edilmesi, sürdürülebilmesi ve adım adım ilerlememiz ancak etkin bir yönetim ile gerçekleşebilir.”

Savunma sanayisinde daha çok teknik alanlara derinleşerek ilerlenildiğine dikkat çeken Bayraktar, şunları ekledi: “Ancak işin yönetim tarafından etkin karar verme, faaliyet analizleri fizibilite analizleri, ekonomik analizler yapabilme ve bunu etkin bir şekilde paydaşlarla paylaşabilme becerisi de çok önemli. Gerek pandemi gerek bulunduğumuz coğrafyada etrafımızda yaşananlar, bizim savunma alanında çok güçlü olmamızı, başarısızlığa yer vermeyecek şekilde ilerlememizi gerektiriyor. Bu eğitimin de buna önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Sizlerin de buradan elde ettiğiniz değerlerle savunma sanayine daha yeni açılımlar getirmenizi temenni ediyorum.”

Hedefimiz Dünyada Marka Olmak

SAHA MBA’in; Harvard, Oxford, Stanford, London Business School gibi dünyanın önde gelen okullarının aralarında bulunduğu 15 üniversitenin MBA programları incelenerek hazırlandığını belirten SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, şöyle devam etti: “Programı herhangi bir üniversite yerine TÜBİTAK ile yapmayı özellikle tercih ettik. Her konu başlığından en iyi eğitimi kim verir diye araştırdık ve alanında iddialı bir eğitim paketi oluşturduk. Dünyada marka olacak bir MBA programı hazırladık. SAHA MBA’yi dünyada marka yapmayı hedefliyoruz.”

Açılış konuşmalarının ardından Wharton Business School’dan Prof. Dr. Michael Useem ilk dersini gerçekleştirdi. Öğrencilerin interaktif katılım sağladığı derste liderliğin ayrıntıları ve liderlerin özellikleri konuşuldu. Useem’in dünyadan ünlü CEO örnekleriyle anlattığı ilk derste, katılımcılara vizyon kazandıracak bilgiler paylaşıldı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.