Ana Sayfa Haberler Sektörün Zirvesi, Çevrim İçi Panelde Buluşuyor

Sektörün Zirvesi, Çevrim İçi Panelde Buluşuyor

Türkiye’de savunma sanayisi liderleri pandemi sürecinde ve pandemi sonrası dönemde sektörün yol haritası ve ‘yeni savunma konsepti’ çözümlerini ele almak üzere, 20 Mayıs’ta, STM ThinktechOnline Paneli’nde bir araya gelecek. Moderatörlüğünü gazeteci Hakan Çelik’in üstleneceği, “COVID-19 Süreci ve Sonrasında Türkiye’de ve Dünyada Savunma Sanayii“ konulu panele; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yeşiltaş ve STM Genel Müdürü Murat İkinci katılacak.

Salgınla mücadelede savunma sanayisinin yerli ve milli çözümlerinin önemini vurgulayan Prof. Dr. Demir, şu ifadeleri kullandı: “Bugün toplum güvenliğinin sadece geleneksel askeri tehditlere değil; çevre, sağlık, ekonomi ve teknoloji kaynaklı şoklardan kaynaklanan tehditlere de maruz kaldığını COVID-19 salgınıyla en çarpıcı şekilde gözlemledik. Yaşadığımız tecrübe; genetik, mikrobiyoloji, nanoteknoloji gibi alanlarda askeri vesivil araştırma projeleri ile kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tehditlere yönelik sistemlerin önemini arttıracak. Önümüzdeki süreçte biyo-güvenlik alanı çok daha fazla öne çıkacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlattığımız milli teknoloji hamlesinin ne kadar isabetli bir adım olduğunu salgın sürecinde tecrübe ettik. Salgınla mücadelede ülkemizin başarılı bir sınav vermesinde savunma sanayiimizin kuşkusuz önemli bir payı oldu. Biyo-güvenlik, siber güvenlik ve gıda güvenliği alanlarında yerli proje yatırımlarını da gündeme aldık. STM ThinkTech’in ev sahipliğinde gerçekleşecek panelin, ülkemizin savunma sanayii liderlerinin değerli katkılarıyla savunma alanında izleyeceğimiz yol haritasına ve geliştireceğimiz çözümlere ışık tutacağına inanıyorum.”

STM ThinkTech tarafından düzenlenen panelin, bir online savunma zirvesi niteliğini taşıdığına dikkat çeken STM Genel Müdürü Murat İkinci ise şunları söyledi: “Salgın, küresel sorunlara karşı yerli ve milli çözümler üretebilen ülkelerin bu savaştan galip çıkacağı bir tabloyu ortaya koyuyor. Salgın, yerli teknolojiler geliştirmenin ülkemizin geleceği için ne kadar hayati önemde olduğunu ve belirsiz yeni tehditlere karşı ‘esnekliğe’ sahip olmamız gerektiğini bizlere gösteriyor. Savunma sektörü öncüleri olarak geleceğimize yön veren milli ve özgün projeleri, yeni dünya düzenindeki değişen ve dönüşen güvenlik ihtiyaçlarına kapsayıcı çözümler üretecek şekilde geliştirmeyi hedefliyoruz. Panelde bir araya geleceğimiz savunma sanayii liderlerimizin katılımlarıyla sektörümüzün geleceğine şekil verecek değerli fikirler ve öngörüler elde edeceğiz” STM ThinkTech’in ev sahipliğinde, 20 Mayıs Çarşamba günü, 14:00-16:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek panel, STM ThinkTech‘in Youtube, Twitter ve Facebook hesaplarından canlı olarak yayınlanacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.