Ana Sayfa Özel Dosyalar9'uncu DSS Şelter Taşımanın En Kolay Yolu için GES Mühendislik

Şelter Taşımanın En Kolay Yolu için GES Mühendislik

MSI Dergisi’nin resmi yayını ve basın sponsoru olduğu 9’uncu Deniz Sistemleri Semineri (DSS) Özel Sayısı’nda yayımlanan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Kullanıcıların özel ihtiyaçlarına, yenilikçi ürünlerle cevap veren GES Mühendislik, şelter ve mobil platformların bulundukları yerden başka bir yere taşınması sorununa, Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemi ile etkin bir çözüm getiriyor. Sistem, deniz kuvvetlerinin de lojistik ihtiyaçlarını karşılamaya hazır.

Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemi, forkliftlerin aksine, şelterlerin takoz veya kızaklar üzerine bırakılması zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor. Sistem, zeminle temas hâlinde olan şelterleri de kaldırabiliyor.

 

GES Mühendislik’in Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemi, yerle arasında boşluk kalmayacak şekilde konumlandırılmış farklı ebatlardaki farklı tip şelterlerin ve mobil platformların; kısa sürede ve pratik bir şekilde, yerden emniyetli biçimde kaldırılması ve bir çekici vasıtasıyla istenilen yere götürülmesi amacıyla kullanılıyor. Sistem sayesinde, şelterlerin; liman, kıyı veya fabrika koşullarındaki yer değişimleri, nispeten ağır ve hantal vinç ve forkliftlere bağlı kalınmaksızın gerçekleştirilebiliyor.

Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemi gibi bir çözüm olmadığı durumlarda, şelterlerin yerden kaldırılması işlemi, vinç ve forkliftler; taşınması işlemi ise konteyner taşımaya uygun kamyon ve römorklar vasıtasıyla yürütülüyor. Şelter, yerden vinçle kaldırılacağı zaman, bu aracın emniyetli çalışabileceği geniş bir alana ihtiyaç duyuluyor. Şelterin forklift ile kaldırılabilmesi için de yine geniş bir alana ihtiyaç duyuluyor ve şelter ile yer arasında, forkliftin çatallarının girebileceği bir boşluğun bulunması gerekiyor. Bu durum, her ne kadar ideal koşullarda geçerli olsa da örneğin, muharebe koşullarında, hızlı bir şekilde kurulmuş askeri üslerde, şelterler, doğrudan zemine yerleştirilebiliyor.

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, depolama durumuna getirildiğinde, çok az yer kaplıyor.

 

Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemi, toplamda 4 ayrı taşıyıcı bacaktan oluşuyor. Bu bacaklar, şelterin 4 köşesine yerleştirilerek monte edildikten sonra, önce şelter yerden kaldırılıyor. Daha sonra ise şelter, 4×4 taktik tekerlekli araçlar gibi, uygun güce sahip herhangi bir vasıtayla çekilerek taşınabiliyor.

Dışarıdan herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymayan sistem, her bir bacakta ayrı ayrı bulunan manuel tahrikli hidrolik pompalar vasıtasıyla çalışıyor. Bununla birlikte, talep olması durumunda, her bir bacağa, ayrı birer akü ünitesi ve elektrikli pompa yerleştirilerek, sistem, elektrik tahriki ile de çalıştırılabilecek hale getirilebiliyor.

Tek personel ile kurulabilen sistemin, 2 personel ile kurulması durumunda, 4 adet bacağın şeltere bağlanması ve şelterin azami yüksekliğe kaldırılarak harekete hazır hâle getirilmesi, sadece 5 dakika sürüyor.

Ağırlığı 30 tona kadar olan şelterleri, yerden 50 cm yüksekliğe kadar kaldırabilen sistem, aynı şelteri, azami 15 km/sa hızla taşıyabiliyor. Sistem, ayrıca farklı ebat ve standarttaki pek çok şeltere monte edilebiliyor.

Şelter Seviyeleme Sistemi (araca yükleme durumunda)

Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi

 

İhtiyaçların Kesiştiği Her Noktada, Yenilikçi Çözümler

GES Mühendislik, ağırlıklı olarak kara platformlarına yönelik çeşitli çözümlere de sahip. Bunlar arasında:

  • Bir araç üzerine entegre edilmiş radar ya da lançer gibi sistemleri, sahadaki eğimli arazilerde kullanmayı kolaylaştıran Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi,
  • Sahada, eğimli bir araziye şelter yerleştirmeyi mümkün hale getiren Şelter Seviyeleme Sistemi,
  • Savunma ve havacılık sektöründe kullanılan fanlara, daha az güç gerektiren ve daha yüksek akış sağlayan alternatif sağlayan fan ürün ailesi bulunuyor.

GES Mühendislik, fan ürün ailesi ile analiz ve üretim teknolojilerindeki gelişmeleri, savunma ve havacılık sektöründe kullanılan fanlara taşıyor.

 

GES Mühendislik, kart kilidi alanında ilk üretimlerini, farklı Türk kullanıcıları için gerçekleştirdi. 4 farklı grup kullanıcı gereksinimi için onlarca farklı boyda ürün geliştiren firma, 5.000’in üzerinde ürünün üretimini tamamladı.

 

Niş alanlarda, özel elektro-mekanik ve mekanik ürünler geliştiren GES Mühendislik, çalışmalarına, kart kilitlerini de ekledi. Kontrol ya da görev bilgisayarı, radar, sinyal işleme birimi ve benzeri birçok askeri ve aviyonik sistemde kullanılan elektronik kartlar, bulundukları kasaya (kutuya), kart kilidi ile takılıyor. Kart kilidi, kartların, titreşim gibi çevresel etmenlere rağmen, kutudaki konumunu koruyarak görev yapmasını sağlıyor. Temas ile soğutma (conduction cooling) yönteminin kullanıldığı durumlarda, aynı zamanda, kartın ısısının sistemin dışına atılmasına da yardımcı oluyor. GES Mühendislik’in kart kilitlerine getirdiği yenilik ise kullanıcı gereksinimlerine özel olarak geliştirilen ürünleri, maliyet-etkin bir şekilde sunmak oldu. Firma, kullanıcı gereksinimlerini ön plana alarak, gerektiğinde bu gereksinimleri karşılayacak özel kart kilitleri tasarlayıp üretiyor.

GES Mühendislik, her biri deniz kuvvetlerinin farklı gereksinimlerine hitap edecek bu çözümleri, ihtiyaç duyulduğunda sunmaya hazır.

 4,199 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.