Ana Sayfa Manşet Seykoç Alüminyum Genel Müdürü Murat ÇIĞLI: “Yeni yatırımımız, bünyesinde barındırdığı ilkler ile sektörümüze birçok alanda yenilikler getirecek ve savunma ve havacılık sanayisi açısından çok önemli bir katma değer yaratacak.”

Seykoç Alüminyum Genel Müdürü Murat ÇIĞLI: “Yeni yatırımımız, bünyesinde barındırdığı ilkler ile sektörümüze birçok alanda yenilikler getirecek ve savunma ve havacılık sanayisi açısından çok önemli bir katma değer yaratacak.”

Tedariki zor olan alüminyum ham maddelerin, zamanında teslimatı ile öne çıkan Seykoç Alüminyum, sunmakta olduğu hizmetleri daha ileri seviyelere taşıyacak adımlar atıyor. Seykoç Alüminyum, 100.000 metrekare kapalı alana sahip olacak yeni yatırımı ile sektör firmalarının ihtiyaç duyduğu ürünleri, işlenmeye daha hazır bir şekilde sunmayı hedefliyor. Firma, bir yandan da Seykoç Akademi projesi ile hem kendi bünyesinde hem de sektörün genelinde ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağını yetiştirmeyi, kendisine misyon edinmiş durumda. Tüm bunları ve daha fazlasını, Seykoç Alüminyum Genel Müdürü Murat Çığlı ile konuştuk.

MSI Dergisi: Murat Bey, bize öncelikle Seykoç Alüminyum’un kuruluş sürecinden bahsedebilir misiniz?

Murat ÇIĞLI: Seykoç Alüminyum’u, Seykoç Şirketler Grubu’nun bir parçası olarak, 2000’li yılların başında, İstanbul Dudullu’da kurduk. Şirketimizi kurduğumuzda, sektörümüzde alüminyum alaşımlar konusunda, teknik yetersizlik ve ciddi bilgi eksikliği vardı. Bu durumun farkına vararak öncelikle metalürji ve malzeme mühendislerinden oluşan ekibimizi kurduk ve sektöre, akademik olarak destek sağladık. Ekibimizin teknik bilgisi ve yeterliliği sayesinde de hızlı bir şekilde büyüdük. Şu an, Kocaeli ve Ankara’daki 3 fabrikamızla faaliyetteyiz. Bugün, Türkiye’nin her bölgesinden müşterilerimize, kurduğumuz şube ve mağazalarımızla üst düzey hizmet sunuyoruz.

Kuracağımız yeni tesiste, ürün tedariki dışında; dövme, ekstrüzyon, dilme ve boy açma işlemleri yapacağız. Bu işlemleri yapabilmek için toplamda 100.000 metrekare kapalı alanı olan kompleksleri, 2023’te tamamlamayı planlıyoruz.

Tedariki Zor Ürünler ile Fark Yaratıyor

MSI Dergisi: Firmanızın yapılanması, faaliyetleri ve sektöre sunduğu ürün grupları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Murat ÇIĞLI: Seykoç Alüminyum olarak, Türkiye’de tedarik edilmesi zor olan ve yüksek mukavemet ve işlenebilirlik özellikleri ile öne çıkan; 2000, 5000, 6000, 7000 serisi alüminyum alaşım ürünlerini stoklarımızda bulunduruyoruz. Savunma ve havacılık sanayisinin yanı sıra otomotiv, raylı sistemler, kalıp, makine, gemi, yat, elektrik, enerji, elektromekanik, medikal, tanker ve silobas sektörlerine hizmet sunuyoruz. Ayrıca, CNC, su jeti ve router hizmetleri başta olmak üzere, talaşlı üretim faaliyetlerimizle de yine aynı sektörlere hizmetler sağlıyoruz.

100.000 Metrekarelik Yeni Tesis Yolda

Seykoç Alüminyum’un, Ankara, Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesisi.

MSI Dergisi: Seykoç Alüminyum’un devam eden yatırımları hakkında neler söylemek istersiniz?

Murat ÇIĞLI: Öncelikle şunu ifade etmeliyim; yeni yatırımlarımızla küresel bir servis merkezi haline gelmeyi hedefliyoruz. Bu yönde attığımız adımlardan biri olan yeni yatırımımız, bünyesinde barındırdığı ilkler ile sektörümüze birçok alanda yenilikler getirecek ve savunma ve havacılık sanayisi açısından çok önemli bir katma değer yaratacak. Genel olarak ifade etmek gerekirse kuracağımız yeni tesiste, ürün tedariki dışında; dövme, ekstrüzyon, dilme ve boy açma işlemleri yapacağız. Bu işlemleri yapabilmek için toplamda 100.000 metrekare kapalı alanı olan kompleksleri, 2023’te tamamlamayı planlıyoruz. Şimdilik bu kadarını söyleyebiliyorum. Bunların haricinde, bu yatırımın detaylarını, zamanı geldikçe sektörümüz ile paylaşacağız.

Yerli Solunum Cihazı için Ürün Tedarik Edildi

MSI Dergisi: Seykoç Alüminyum, salgın döneminde ne gibi çalışmalar yürüttü?

Murat ÇIĞLI: Çalışanlarının sağlığına her koşulda öncelik veren bir grup olarak, koronavirüsün Türkiye’de görüldüğü ilk günden itibaren, bir dizi önlem paketini hayata geçirdik. Bu kapsamda yer alan maddeleri tek tek sıralayacak olursak;

Seykoç Alüminyum’un sektöre verdiği hizmetler arasında, zengin stok çeşitliliği de yer alıyor.
  • İlk vakanın görülmesinden sonra, şirketlerimizde hızlıca ateş ölçümü yapmaya başladık.
  • Kronik rahatsızlığı olan personelimizi evlerine gönderdik.
  • Bulaş riskini azaltmak için vardiyalarımızdaki çalışan sayısını yarıya düşürdük.
  • Fabrika sahasını, ofisleri, ortak alanları, şirket araçlarını ve servis araçlarını, periyodik aralıklarla dezenfekte etmeye başladık ve bu uygulama halen devam ediyor.
  • Kalabalık ofislerimizin sayısı çok olmasa da aynı odada 2 kişiden fazla çalışmakta olan personelimizin, dönüşümlü olarak evden çalışması kararını aldık.
  • Tüm çalışanlarımızın müşteri ziyaretleri ile yurt içi ve yurt dışı seyahatlerini, geçici bir süre askıya aldık.
  • Toplantı ve eğitimlerimizi, dijital sistemler üzerinden, çevrim içi yapmaya başladık.
  • Belirli periyotlarda, çalışanlarımıza antikor testi yaptırdık.
  • Yemekhane ve soyunma odaları başta olmak üzere, sosyal alanlarımızda özel tedbirler aldık.
  • Son olarak HES Kodu uygulamasını devreye aldık.

Bu şartları dikkate alarak, müşterilerimizin taleplerini en iyi şekilde karşılamaya çalıştık. Hatta sokağa çıkma yasaklarının olduğu böylesine bir zamanda bile elimizi taşın altına koyduk ve yerli solunum cihazının üretimi için gerekli olan alüminyum ham maddenin tedarikini sağladık. Bu da bizim için ayrıca bir gurur kaynağı oldu.

Seykoç Akademi: Üniversite-Sanayi İş Birliğine Yeni Soluk

MSI Dergisi: Seykoç Alüminyum’un, üniversite sanayi iş birliği konusuna bakış açısı nedir? Bu konuda ne gibi çalışmalarınız var?

Seykoç Akademi projemizin öncelikli amacı, kendi şirketlerimizin ve sektörümüzün bu ihtiyacını gidermek. Projemizin ikinci amacı ise alüminyumun, Türkiye’deki kullanım alanını yaygınlaştırmak.

Murat ÇIĞLI: Sizlerin de bildiği gibi bulunduğumuz yüzyıl, bilgi çağı olarak tanımlanıyor. Sanayicilerin yeni bilgiye, üniversite öğrencilerinin de deneyimlemeye ihtiyacı var. Dolayısıyla aslında üniversite-sanayi iş birliğinin en önemli amacı; üniversitelerde elde edilen teorik bilgiyi uygulamaya dönüştürebilmek. Bu iş birliğini şöyle bir örnekle de açıklayabiliriz: Düşünün, elinizde bir yemek tarifi ve gerekli malzemeler var. O malzemeler ile hangi yemeğin yapılacağını biliyorsunuz. Ama şu ana kadar hiç yemek yapmadınız ve hiç mutfağa girmediniz. Aslında durum biraz da böyle. Biz de üniversite-sanayi iş birliği kapsamında, mühendis adaylarımızı ya da mühendislerimizi, işin mutfağında görmek istiyoruz. Bizim onlardan, onların da bizden karşılıklı fayda sağlayacağı düşüncesindeyiz. Her iki tarafın da kazandığı, dolayısıyla ülkemizin kazandığı bir uygulama olarak, bu tip iş birliklerini daima destekliyoruz. Hatta savunma ve havacılık sanayisindeki pek çok firmanın aksine, kendi bünyemizde başlattığımız Seykoç Akademi projesi ile bunu bir adım öteye taşıyoruz.

MSI Dergisi: Seykoç Akademi projesi sektöre nasıl bir yenilik getiriyor? Diğer firmalara kıyasla bu alanda neleri farklı yapıyorsunuz?

Murat ÇIĞLI: Bu iş birliğinin parmak bastığı sorun, aslında sadece bizim bulunduğumuz sektörün değil, tüm sektörlerin ortak bir sorunu. Sürekli ve hızla yenilenen bir bilgi çağındayız ve bu bilgiye erişebilmenin en akılcı yolunun, üniversiteler ile iş birliği yapmak olduğuna inanıyoruz.

Seykoç Akademi projemizin iki temel amacı bulunuyor. Bunlardan ilki, 2004 yılından beri faaliyet gösterdiğimiz alüminyum sektöründe karşılaştığımız en önemli sorunlardan biri olan, kalifiye ve yetkin insan kaynağına yönelik. Bu açıdan, Seykoç Akademi projemizin öncelikli amacı, kendi şirketlerimizin ve sektörümüzün bu ihtiyacını gidermek. Projemizin ikinci amacı ise alüminyumun, Türkiye’deki kullanım alanını yaygınlaştırmak. Avrupa’da kişi başı alüminyum tüketimi 40 kg civarındayken, bu rakam Türkiye’de 15 kg. Alüminyum, aslında zırh yapımı dâhil birçok alanda kullanılabilen ve hafiflik, kolay işlenebilirlik ve yüksek mukavemet gibi pek çok özelliği ile öne çıkan bir malzeme olmasına rağmen üreticilerimiz bunun çok farkında değiller. Bu nedenle alüminyumu, ülkemize ve sanayicimize anlatıp, alüminyumun bilinirliğini artırmak da öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Bu hedefler kapsamında, Gebze Teknik Üniversitesi ile aktif çalışma halindeyiz. Kocaeli Üniversitesi ile İş Yerinde Mühendis Eğitimi (İME) protokolünü imzaladık. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesi ile de Seykoç Alüminyum bünyesinde bir Ar-Ge merkezi kurulumu için temas halindeyiz. 2021’de, bu konularda daha aktif olarak çalışacağız. İlerleyen süreçlerde de farklı üniversitelerle protokoller ve projeler yapmayı planlıyoruz.

Alüminyum, müşterilere, çeşitli formlarda teslim ediliyor. Seykoç Alüminyum, bunların bazılarının oluşturulmasında ve işlenmesinde de rol alıyor.

MSI Dergisi: Seykoç Akademi projesini, biraz da sayısal yönden incelemek gerekirse üretim ve nitelikli iş gücü açısından, bu zamana kadar nasıl bir kazanım sağlandı? Projenin, önümüzdeki 5 yıllık hedefi nedir?

Murat ÇIĞLI: Bu proje ile hedeflediğimiz en somut çıktı; yetiştirdiğimiz nitelikli ve bilgi düzeyi yüksek çalışanlar ile ürün ve hizmetlerimizin zaten yüksek olan kalitesi ve güvenirliğini, daha da üst seviyelere taşımaktı. Projenin başlangıcında olmamıza rağmen, şu anda bile hâlihazırdaki personelimizin gelişimi açısından, projenin nimetlerinden faydalanmaya başladık. Bunu çok net bir şekilde görebiliyoruz. Bundan 5 yıl sonra da sektörümüzdeki firmaların aradığı nitelikli çalışan ihtiyacını, Seykoç Akademi projesinin varlığıyla karşılamak istiyoruz. Bu konuda akla gelen ilk kurum olacağımızı düşünüyoruz.

Seykoç Alüminyum’un Kocaeli, Çayırova’daki tesisi.

MSI Dergisi: Gelecekten söz açılmışkenSeykoç Şirketler Grubu’nu 2021 yılında bekleyen yeni bir gelişme olacak mı?

Murat ÇIĞLI: Grup şirketlerinden Sima Alüminyum’u, Kocaeli Dilovası’ndaki İMES Organize Sanayi Bölgesi’ne taşıyacağız. Sima Alüminyum, burada, sektörün ihtiyaçlarına daha iyi cevap verecek şekilde; otomasyona sahip, Endüstri 4.0’ın gerekliliklerine uygun ve uluslararası firmalara hitap eden küresel vizyona sahip bir yapıya dönüşecek. Bu firmamız, yerlileştireceği ürünler ile bir yandan yurt içindeki ihtiyaçlara daha iyi cevap verirken bir yandan da ihracat pazarlarında önemli bir oyuncu haline gelecek.

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Murat ÇIĞLI: Dünyanın ve ülkemizin içinden geçtiği bu zor zamanlarda, çalışanlarımızın ve paydaşlarımızın sağlığını gözeterek, hizmet verdiğimiz sektörler ve müşterilerimize, şartlar ne olursa olsun, Seykoç Grup misyonundan ve kalite politikasından ödün vermeden hizmet vereceğimizi ve ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına destek olacağımızı belirtmek isterim.

Seykoç Alüminyum Genel Müdürü Murat Çığlı’ya, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.