Ana Sayfa Haberler Türkiye’de Geliştirilen ve Sertifiye Edilen Sıcak Hava Balonu İhraç Edildi

Türkiye’de Geliştirilen ve Sertifiye Edilen Sıcak Hava Balonu İhraç Edildi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) verdiği tip sertifikası ile sıcak hava balonlarını ve alt sistemlerini Nevşehir – Kapadokya Bölgesi’nde geliştiren Pasha Balloons Üretimi A.Ş., PH-165/001 ve PH-180/001 model ve seri numaralı sıcak hava balonlarını, bu yılın başında Ruanda Cumhuriyeti’ne ihraç etti. Gelişme, SHGM tarafında 24 Haziran’da duyuruldu.

Tip sertifikası, SHGM ile Pasha Balloons arasında yürütülen çalışmalar sonucunda 2019 yılında verildi. O tarihten itibaren firmanın geliştirdiği toplamda 22 model kubbe, 18 model sepet ve 3 model ısıtıcı, ihtiyaç duyulan sertifikasyon testlerinin başarıyla tamamlanmasına müteakip mevcut tip kapsamına (TR.BA.001) dâhil edildi.

SHGM tarafından yapılan açıklamada, sıcak hava balonlarının Ruanda Cumhuriyeti’ne ihracatı ile Türkiye’de yerli ve milli olarak geliştirilen ve başarıyla sertifiye edilen sivil bir hava aracının, ilk kez yurt dışına satıldığı vurgulandı. Sıcak hava balonlarının tip kabulü sürecinde, SHGM personeli tarafından Ruanda Sivil Havacılık Otoritesi’ne (Rwanda CAA) gerekli destek de verildi ve ürünlerin tip kabullerinin ilgili Ruanda’da tamamlanması sağlandı.

Açıklamada, şu ifadelere de yer verildi: “Ülkemizde yerli ve milli olarak geliştirilen bir hava aracının başarılı tamamlanan sertifikasyon sürecini müteakip, ilk kez bir ürünün sivil havacılıkta kullanılmak üzere yurt dışına ihracatının gerçekleştirilmiş olması ve tip kabulünün de tamamlanarak sadece ülkemiz semalarında değil, başka ülkelerde de kullanılacak olmasının Türk Sivil Havacılığının diğer alanlarında olduğu gibi Sıcak Hava Balonu üretimi alanında da yerli ve millileşme açısından büyük önem arz ettiği değerlendirilmektedir. Ülkemizde havacılık alanında oluşan teknik kapasite ve kabiliyetlerin karşılığı olarak daha önce ithal edilmekte olan ürünlerin kısmen de olsa azalmaya başlamasıyla, ülkemizin yerli ve milli üretim hamlesine katkı sağlanmış olması dolayısıyla emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.