Ana Sayfa Advertorial Shieldex/Teksel Tekstil’den Gelişmiş Multispektral Kamuflaj

Shieldex/Teksel Tekstil’den Gelişmiş Multispektral Kamuflaj

Günümüzde hızla gelişen teknolojinin çatışma koşullarında yol açtığı dönüşüm, savunma ve havacılık sanayisinin aktörleri için de değişimi ve gelişimi zorunlu kılıyor. Düşman hedeflerinin tespit edilebilmesi için ileri teknoloji çözümlerin kullanıldığı çatışma ortamlarında, etkili bir kamuflajın sağlanması da kaçınılmaz hale geliyor. Shieldex/Teksel Tekstil; ürettiği multi metalize tekstillerle insanların ve nesnelerin multispektral kamuflajı konusunda çözüm sunmasının yanı sıra elektromanyetik radyasyon kalkanı konusunda yenilikçi çözümler sunan Almanya merkezli Shieldex’in ürünlerini, yaklaşık 15 yıldır Türk savunma ve havacılık sanayisinin hizmetine sunuyor.

Yüzde 99,99 saf gümüş ve UMORFİL elyaftan elde edilen ipliklerden üretilen kumaşlar; savunma, otomotiv ve tekstil gibi sektörlerde kullanılıyor.

Görünürlüğü Asgari Düzeye İndiriyor

1987 yılından bu yana Avrupa’nın önemli markalarını ve geliştirdikleri teknolojileri, Türk savunma ve havacılık sanayisinin kullanımına sunan Shieldex/Teksel Tekstil, otomotiv ve tekstil sektörünün duyduğu ihtiyaçlara cevap verebilecek ürünlerin tedarikini de sağlıyor. Shieldex/Teksel Tekstil’in askeri kullanıcıların kullanımına sunduğu ürünlerin başında ise Shieldex’in üretimini yaptığı materyaller geliyor. Elektromanyetik dalgaları engelleyen kalkan çadırlar ve seyir füzesi çantalarından kızılötesi / termal gizlilik üniformalarına ve radar izini en aza indiren tekstil ürünlerine kadar geniş bir yelpazede savunma ihtiyaçların yönelik çözümler geliştiren Shieldex, ürünlerinde azami esneklik ve hafiflik sunarken, operasyonel sahada üst düzey hareketlilik ve performans sağlamayı hedefliyor. Dünyanın önde gelen askeri kullanıcıları tarafından tercih edilen Shieldex, Türkiye’de de Shieldex/Teksel Tekstil tarafından kullanıcılara ulaştırılıyor.

Saf Gümüş Kaplı İplikler, Birçok Sektörün de Tercihi

Shieldex/Teksel Tekstil AR-GE biriminin Türkiye’de kullanıma sunduğu kamuflaj ürünleri arasında; gümüş, bakır ya da nikel kaplı kumaşlar öne çıkıyor. Yüzde 99,99 saf gümüş ve UMORFİL elyaftan (Geri dönüştürülmüş balık pullarından üretilen aminoasidin biyonik elyafa dönüştürülmesiyle tekstil kullanımına kazandırılan hammadde) elde edilen iplikler kullanılarak üretilen kumaşlar, yalnızca savunma ve havacılık sanayisi tarafından değil, otomotiv ve tekstil gibi diğer sektörlere de hitap ediyor. İplikte bulunan saf gümüş, 650 farklı türde bakteri ve mikrobun DNA’sını parçalayarak çoğalmalarını engelliyor. Gümüş, iletkenliği yüksek bir metal olması nedeniyle cilde temas ettiği noktalarda sinir hücreleri arasındaki elektrik devresini tamamlayarak kan dolaşımının hızlanmasını da destekliyor. Bu nedenle Shieldex ürünleri geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından tercih ediliyor.

Kullanıcı İhtiyaçları Doğrultusunda Özgün Geliştirmeler Yapılıyor

AR-GE ve ÜR-GE’ye verdiği önem, Shieldex’i global pazarın öncü firmalarından biri haline getiriyor. Kızılötesi ve termal kamuflaj (NIR, SWIR, MWIR, LWIR) alanında lider nitelikte olan Shieldex® Zell RS CR gibi ürünleriyle öne çıkan Shieldex; ortak şirketler, üniversiteler ve enstitülerden oluşan küresel ağıyla, operasyonel hazırlık için kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda özgün geliştirmeler de yapıyor.

Savunma ve havacılık sanayisinin güvenilir ve ilk tercih edilen ortağı olmayı hedefleyen Shieldex, güncel savunma stratejilerinin karmaşık zorluklarını ve gereksinimlerini kavrayarak, askeri operasyonların etkinliği için özel çözümler ve doğru tekstil yarı mamulleri sunuyor. Shieldex’i Türkiye’ye getiren Shieldex/Teksel Tekstil, 45 kişilik deneyimli kadrosu ve sektördeki 37 yıllık bilgi birikimiyle, kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik doğru çözümleri tedarik etmeyi sürdürüyor.

“Shieldex, üstün teknoloji ürünlerini Türkiye pazarına, tekstil sektörünün önemli temsilcilerinden Teksel Tekstil ile ulaştırıyor. Yaklaşık 37 yıldır Avrupa’nın önemli marka ve teknolojilerini Türkiye pazarına sunan firma, Shieldex ile kurduğu uzun yıllara dayalı iş birliği sayesinde, 2009 yılından beri metalize kaplama ürünlerinin, özellikle savunma ve havacılık sanayisi, otomotiv ve tekstil sektörlerinde tedarikini sağlıyor. Ayrıca Shieldex/Teksel Tekstil AR-GE birimi, yeni geliştirilen projeler ve çözümler için AR-GE desteği ve danışmanlık hizmetleri sunuyor.”

Multispektral Kamuflaj

Multispektral kamuflaj, nesneleri aynı anda elektromanyetik spektrumun çeşitli bölümlerinde tespit edilmekten gizlemek için karşı gözetim tekniklerinin kullanılması olarak tanımlanır. Geleneksel yöntemlerle geliştirilen askeri kamuflajlar, görünür spektrumdaki bir nesneyi gizlemeye çalışırken, multispektral kamuflaj; nesneleri kızılötesi, radar ve aşırı yüksek frekanslı dalga radar görüntüleme gibi yöntemlerden aynı anda gizlemeyi hedefler.

Shieldex Zell RS, insanların ve nesnelerin multispektral kamuflajının yanı sıra elektromanyetik radyasyon kalkanı da oluşturuyor.

Test Ortamı:

                Sıcaklık: 25°C

                Hava Nemi: %70

Test Mesafesi:

                20 metre

Test Cihazı:

                Termal Görüntüleme Cihazı LM6S

                Yanıt Dalga Bandı: 8.000-14.000 nm

                Çalışma Sıcaklığı: -30°C ila 55°C

                Yakınlaştırma Faktörü: x1

                Çözünürlük: 384×288 piksel

                Görüntü Modu: Siyah sıcak

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.