Ana Sayfa Advertorial SHOT Show 2023’ün Sponsorlarından Biri Olan Sarsılmaz, ABD’den Ödülle Döndü

SHOT Show 2023’ün Sponsorlarından Biri Olan Sarsılmaz, ABD’den Ödülle Döndü

Sarsılmaz, makineli tüfekten tabancaya kadar geniş bir yelpazedeki 100’e yakın ürününü sergilediği SHOT Show 2023’te, ziyaretçilerden tam not aldı. Sarsılmaz’ın ABD’deki markası SAR’ın SAR 9 Compact X modeli ise ABD’nin en önemli atıcılık ve silah dergilerinden biri olan Ballistic Magazine tarafından en iyi tabanca seçildi. Ayrıca SAR, ABD pazarına ilk kez sunacağı SAR 9 Sub Compact ve özel kuvvetlerin ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen SAR9 SOCOM modellerinin tanıtımını da sponsorları arasında yer aldığı SHOT Show 2023’te gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük avcılık ve atıcılık fuarı olan SHOT Show, bu yıl, 17-20 Ocak tarihleri arasında, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlendi. Global silah endüstrisinin önde gelen aktörleri arasında yer alan ve uluslararası arenada Türkiye’yi gururla temsil eden Sarsılmaz, yerli ve milli olanaklarla geliştirdiği son teknolojiye sahip ürünlerini, bu etkinlikte sergiledi. 2.000’den fazla firmanın yer aldığı fuarda Sarsılmaz, sadece katılımcı olarak değil, SAR markasıyla SHOT Show’un sponsorlarından biri olarak yer aldı.

Daha önce de ABD’de farklı modelleriyle ödüller alan SAR, SAR 9 Compact X modeliyle, ABD’nin popüler atıcılık ve silah dergilerinden biri olan Ballistic Magazine tarafından en iyi tabanca seçildi.

Bir Askeri Birliğin Hafif Silah İhtiyacının Tamamını Kapsayan Çeşitlilik

300’den fazla modelden oluşan ürün yelpazesiyle dünyanın en önemli silah üreticileri arasında yer alan Sarsılmaz, SHOT Show 2023’te sergilediği 100’e yakın modeliyle uluslararası sektör profesyonellerinin beğenisini topladı. Bir askeri birliğin tüm hafif silah ihtiyaçlarını karşılayabilecek ürün çeşitliliğine sahip olan dünyanın sayılı üreticilerinden Sarsılmaz; tabanca, makineli tabanca, piyade tüfeği ve makineli tüfek sınıfında 27 askeri silah modelini sergiledi. Sarsılmaz standında, 64 adet de sivil silah modeli yer aldı.

Sarsılmaz’ın Hummer tipi askeri araca entegre ettiği ağır makineli tüfek SAR 127 MT, ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Ayrıca stantta yer alan makineli tüfek modeli SAR 762 MT de dikkatleri çekti.

Amerika’nın En İyisi SAR

Sarsılmaz’ın, dünyanın en büyük sivil silah pazarı olma özelliğini taşıyan ABD’deki markası SAR da SHOT Show’da yerini aldı. Daha önce de ABD’de farklı modelleriyle de ödüller alan SAR, SAR 9 Compact X modeliyle, ABD’nin popüler atıcılık ve silah dergilerinden biri olan Ballistic Magazine tarafından en iyi tabanca seçildi. Ayrıca SAR, ABD pazarına ilk kez sunacağı SAR 9 Sub Compact (SC) ve özel kuvvetlerin ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen SAR9 SOCOM modellerinin tanıtımını da fuarda gerçekleştirdi.

SAR 9 Compact X: Hem Profesyonel Hem de Kişisel Kullanıma Uygun

Kapağında bulunan soğutma kanalları sayesinde seri atışlarda yüksek performans sağlayan SAR 9 Compact X, 15 fişek kapasiteli şarjöre sahip. Hem profesyonel hem de kişisel kullanıma uygun bir tasarıma sahip olan silaha, refleks nişangâh ve fener, ek bir donanıma gerek duyulmaksızın monte edilebiliyor.

SAR 9 SC, Sarsılmaz’ın fuarda ilk kez sergilediği silahlardan biri oldu.

Profesyonel, Pratik ve Gizli Taşımaya Uygun: SAR 9 SC

SAR 9 ailesinin sub kompakt sınıfında tasarlanan en küçük üyesi olan SAR 9 SC, 12 fişek kapasitesi ve 85 milimetre namlu uzunluğuyla kullanıcısına profesyonel ve pratik kullanım olanağı sunuyor. Asgari şahlanma ve hızlı bir atış için tasarlanan SAR 9 SC, gizli taşımaya uygun tasarımıyla dikkat çekiyor. Gece atışına da olanak sağlayan üç noktalı fiber nişangâha sahip olan SAR 9 SC, üyesi olduğu SAR 9 ailesindeki diğer tüm tabancalar gibi güvenliği de ön planda tutuyor. İğne emniyetli yapısı ve iğne kurulu göstergesiyle dikkat çeken SAR 9 SC’de tetik emniyeti de bulunuyor.

Özel kuvvetler için geliştirilen SAR9 SOCOM, SHOT Show’da ilk kez sergilendi.

SAR9 SOCOM: Özel Kuvvetler için Geliştirildi

Zorlu koşullarda görev yapan özel kuvvetlerin ihtiyaçlarını karşılamak içi geliştirilen SAR9 SOCOM, standart boyutlu tüm susturucuların takılmasına olanak sağlayan bir namluya sahip. Susturucu takıldığı zaman da nişan alınmasına olanak sağlayan yüksekliğe sahip trityum gezi ve arpacığı, düşük ışık seviyesinde ve karanlık ortamlarda da kullanılabiliyor. SAR9 SOCOM’un kapağı, hem optik nişangahların takılabilmesine olanak sağlayan arayüzlere sahip hem de üzerinde yer alan kanallar, tabancanın seri atışlar sırasında daha etkili şekilde soğumasını sağlıyor. Silahın Picattiny rayı ise farklı aksesuarların takılabilmesine olanak tanıyor. SAR9 SOCOM, genişletilmiş şarjör hunisinin yanı sıra 17 ve 21 fişek alan şarjörlere de sahip.

Sarsılmaz’ın Hummer tipi askeri araca entegre ettiği SAR 127 MT ağır makineli tüfeği, ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

SAR 127 MT Karada, Havada ve Denizde Göreve Hazır

Tamamen Sarsılmaz tarafından geliştirilen ve tüm teknik veri paketi Türkiye’de, yalnızca Sarsılmaz tarafından sağlanan SAR 127 MT, fuarın en çok ilgi çeken silahlarından biri oldu. SAR127 MT, teknik özellikleriyle benzerleri arasından sıyrılmayı başaran bir model.

Tam otomatik olarak ya da tek atış modunda çalışabilen SAR 127 MT, uzaktan komutalı silah sistemlerine (UKSS) entegre edilebiliyor; ayrıca gerekli ara yüz bağlantıları yapılarak kara, deniz ve hava araçlarına da takılabiliyor.

Kalifikasyon testleri devam eden SAR 127MT’nin hızlı namlu değiştirme sistemine sahip kara versiyonu, tüm zırhlı kara araçlarında ve platformlarda kullanılabilecek. Yine Sarsılmaz tarafından çalışmalarına devam edilen hava versiyonu ise hızlı soğuma unsurları ile donatılmış sabit namlulu ve hafifletilmiş iç parçalar ile kara versiyonuna göre daha yüksek atım adedine sahip olacak.

Sarsılmaz-TR Mekatronik iş birliğiyle bir pod içerisine yerleştirilmiş olan hava versiyonu, TUSAŞ tarafından üretimi yapılan HÜRKUŞ-C uçaklarının kanat altına yerleştirilecek. Sarsılmaz ve TR Mekatronik bünyesinde kalifikasyon testleri devam eden sistem, gerektiğinde diğer hava araçlarında ve deniz platformlarında kullanılabiliyor. Yaklaşık 38 kg ağırlığındaki silahın bölge hedefleri için etkili menzili, üçayaklı sehpa ile kullanıldığında 1.830 metreye ulaşıyor.

SAR 762 MT (önde) ve MPT-76 SH (arkada).

SAR 762 MT Görev Başında

Sarsılmaz, teslimatlarına başladığı 7,62×51 mm çapındaki SAR 762 MT makineli tüfeklerini de fuarda savunma sanayisi profesyonelleriyle buluşturdu. Silahın ilk teslimatları, Jandarma Genel Komutanlığına yapıldı ve silahlar, 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araç üzerindeki UKSS’lere entegre edildi.

SAR 762 MT’nin; A, B, C ve D olmak üzere dört farklı sürümü bulunuyor. Bunlardan SAR 762 MT-A, UKSS’lerde kullanılıyor. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT-B modeli ise hem çatal ayak ile hem de üçayaklı sehpa üzerinden ateşlenebiliyor. SAR 762 MT-C’nin ise ALTAY ana muharebe tankında, eş eksenli (co-axial) makineli tüfek olarak kullanılması hedefleniyor. SAR 762 MT-B ile benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin dakikada atım hızı ise 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebilir özelliğe sahip. Bölge hedefleri için etkili menzili 1.100 metre olan makineli tüfeğin azami menzili ise 3.725 metre. Farklı modellerinin ortalama ağırlığı 12 kg olan silah, insansız kara araçlarına da monte edilebiliyor.

Milli Piyade Tüfeğinde Sarsılmaz İmzası: MPT-76 SH

Sarsılmaz, MPT-76 SH’yi de SHOT Show’da sergiledi. Sarsılmaz, Milli Piyade Tüfeği Projesi kapsamında az sayıdaki firmayla beraber üretimini üstlendiği MPT-76’yı, kendi mühendis ve teknisyenlerinin çalışmaları sonucunda 470 gram kadar hafifleterek MPT-76 SH modelini geliştirdi. 7,62×51 mm NATO standartlarında mühimmat kullanan MPT-76 SH, 20 fişek kapasiteli şarjörle besleniyor. Dakikada 700 atım ve saniyede 800 metre namlu çıkış hızına ulaşabilen silahın etkili menzili 600 metreyi buluyor. MPT-76 SH, modüler raylı el kundağı sayesinde farklı aksesuarı da üzerinde taşıyor. Sarsılmaz’ın ürettiği MPT-76 SH piyade tüfekleri, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde yer alıyor ve güvenle kullanılıyor.

SAR 109T makineli tabanca, farklı sürümleriyle sergilendi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.