Ana Sayfa Haberler Siber Güvenlik Alanındaki Girişimcilere, Jet Hızında Destek

Siber Güvenlik Alanındaki Girişimcilere, Jet Hızında Destek

STM, bu yıl 30-31 Ekim tarihlerinde 6’ncısı düzenlenen STM Capture The Flag (CTF) etkinliğini, daha önceki yıllardakine benzer şekilde basın lansmanı için bir fırsat olarak değerlendirerek, Jet Hızlandırma Programı’nın tanıtımını gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde, STM ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından düzenlenecek bu kuluçka programı kapsamında, siber güvenlik alanında yeni girişimlere ve gençlere eğitimler verilecek ve mentorluk desteği sağlanacak. 10 girişimci takımla 8 hafta boyunca yürütülecek bu süreç sonunda, bir ürünün, pazara ya da yatırımcıya sunulacak seviyeye getirilmesi hedeflenecek.

Pandemi nedeniyle tümüyle online olarak yürütülecek ve 8 hafta sürecek olan programda, her hafta farklı sınıflar açılacak. Program sonunda kazanan ilk 3’e para ödülü verilecek. Buna göre birinci 20.000 TL, ikinci 10.000 TL ve üçüncü ise 7.500 TL’lik para ödülünün sahibi olacak. Bunun yanı sıra birinciye, kuluçka süresince ofis imkânı, 5. Uluslararası Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı’nda (International Cyber Warfare and Security Conference / ICWC) alan sağlanması ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ile uluslararası bir fuara katılım imkânı da sağlanacak.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

30 Ekim’de çevrim içi olarak yapılan lansmanda konuşan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir şunları ifade etti: “Fikir yarışmaları, hackathon vb. pek çok girişimcilik faaliyetine imza attığımız 2020 yılını, STM ortaklığı ile gerçekleştirilecek yeni bir hızlandırma programı ile sonlandırmayı planlıyoruz. Bu program, siber güvenlik alanında ön prototip veya prototipi olan 10 takımın, 8 hafta boyunca eğitimler ve bire bir mentörlükler alacağı uzun soluklu ve yoğun bir program olacak. Programa katılanlara eğitim verilerek ürün geliştirme, markalaşma ve yatırımcı ile buluşma konularında yardımcı olunması şeklinde ilerlenecek. Program çıktısı olarak bir ürünün pazara veya yatırımcıya sunulacak seviyeye gelmesi, hedefler arasında yer alıyor. Programın son gününde, bir demo günü yapılacak ve Başkanlığımız ve STM’den ilgili arkadaşlarımız, yatırımcılar ve bağımsız kişiler ile takımlarımızı değerlendireceğiz. Program sonucunda kazanan takımlara; ofis, para ödülü ve küme ile birlikte uluslararası bir fuara katılım ödülleri vereceğiz. Şimdiden tüm takımlara verimli bir program ve başarılar dilerim.”

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ise Jet Hızlandırma Programı’na sadece yeni girişimcileri değil, ürün taslağı ya da prototipi olan ve yeni girişim olabilecek herkesi beklediklerini belirterek, “Fikri olanlar için dünyadaki en büyük hediye, o fikrin bir çıktısının olduğunu, hayata geçtiğini görebilmektir.” dedi. Güleryüz, şöyle devam etti: “Biz de bulduğumuz her fırsatta gençlerin ve yenilikçi fikirlerin destekçisi olan bir şirket olarak, ülkemiz için kritik bulduğumuz siber güvenlik alanında fikri olanları desteklemekten, hayallerini gerçeğe dönüştürmelerine aracılık etmekten mutluluk duyuyoruz. Programa desteğini sunan Savunma Sanayi Başkanlığımıza, STM adına teşekkür ederim. 2020 sonunda başlayacak programımıza, fikrini gerçeğe dönüştürmek isteyen herkesi bekliyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.