Ana Sayfa Haberler Türk Savunma ve Havacılık Sektörü, Siber Güvenlikte, Ekosistem Anlayışı ile İlerliyor

Türk Savunma ve Havacılık Sektörü, Siber Güvenlikte, Ekosistem Anlayışı ile İlerliyor

Siber güvenlik, savunma teknolojileri arasında gelişmekte olan bir alan konumunda ve bu özelliği ile Türkiye gibi savunma sanayisi gelişmekte olan ülkeler için önemli fırsatlar içeriyor. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile yakın iş birliği yaparak ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi gibi girişimleri hayata geçirerek bu alanda bir ekosistem oluşturmaya başladı. 21-25 Aralık tarihlerinde düzenlenen Siber Güvenlik Haftası, bu ekosistemi ortaya koyan bir etkinlik oldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay

Etkinlik kapsamında düzenlenen Milli Siber Güvenlik Zirvesi’nin açılışında, Savunma Sanayii Başkanlığı Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanı Mustafa Özçelik tarafından gerçekleştirilen sunumda, Türk siber güvenlik ekosisteminin başrol oyuncularından Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin mevcut durumu ile ilgili önemli bilgiler yer aldı.

184 Firma; 1.000’i Aşkın Ürün, Hizmet ve Eğitim

SSB ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı tarafından desteklenen ve SSTEK A.Ş. tarafından yürütülen bir proje olan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin kuruluş çalışmaları, 2017 yılında başladı. Kümelenmeyi kamuoyunun önüne çıkartan tanıtım toplantısı ise 28 Haziran 2018 tarihinde düzenlendi. Aradan geçen sürede, kümenin üye sayısı 184 firmaya ulaştı. Bu firmaların sunduğu ürünlerin sayısı 200’ü, hizmetlerin sayısı 400’ü, eğitimlerin sayısı da 400’ü aşıyor. Firmaların siber güvenlik alanındaki toplam patent sayısı ise 162. Kümelenme bünyesinde, 43 tane de Siber Güvenlik Öğrenci Kulübü bulunuyor.

Küme üyeleri, ihracat alanında da aktif olarak çalışıyor ve 166 ülkeye ihracat yapıyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

Alt Yükleniciler için Siber Hijyen

Küme, faaliyetlerini; Etkileşim, İnovasyon, Pazara Erişim, Yeteneğe Erişim ve Teknolojik Liderlik başlıkları altında sürdürüyor.

Kümenin yürüttüğü projelerden biri de Siber Hijyen. Bu projenin amaçları; savunma sektöründe iş yapan alt yüklenicilerin, bilgi ve iletişim güvenliği kriterlerinin belirlenmesi ve risklerinin azaltılması; bu sayede de kritik bilgi ve verinin güvenliğinin sağlanması olarak sıralanıyor. Projede, bugüne kadar yapılan faaliyetlerde bir acil önlem paketi oluşturuldu ve 13 başlıkta, 90 adet kriter hazırlandı. Önümüzdeki dönemde hedeflenen çalışmalar ise denetim metodolojisinin oluşturulması, firma denetimlerinin yapılması, danışmanlık hizmeti verilmesi ve firmalara farklı seviyelerde sertifika verilmesi olacak.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç

Siber Güvenlik, Bir Hafta Boyunca Konuşuldu

SSB ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi himayelerinde, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından düzenlenen Siber Güvenlik Haftası kapsamında; 21-22 Aralık tarihlerinde, Milli Siber Güvenlik Zirvesi; 21-25 Aralık tarihlerinde ise Siber Güvenlik Sanal Fuarı gerçekleştirildi. Ayrıca, hafta boyunca, 60’tan fazla konferans, webinar, eğitim ve yarışma düzenlendi.

Milli Siber Güvenlik Zirvesi’nin açılış oturumu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapıldı. Bu oturumda, Savunma Sanayii Başkanlığı Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanı Mustafa Özçelik’in sunumunun ardından, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, birer konuşma gerçekleştirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır

Küresel İş Birliği

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Özçelik’in sunumunda ifade ettiği; “Milli güvenliğimizi ilgilendiren siber güvenlik konusunda, yerli ürünlerimize şans verin.” ifadesine atıfta bulunarak “Biz size şans vermenin çok ötesinde, size güvendiğimizi ifade etmek için buradayız. Sonuna kadar yanınızda olduğumuzu, arkanızda olduğumuzu belirtmek için buradayız. Tüm siber güvenlik ailesine ve tüm dijital dünyadaki temsilcilerimize, Savunma Sanayii Başkanlığımız başta olmak üzere tüm kurumlarımıza yürekten teşekkür etmek istiyorum.” dedi. Oktay, iş birliği konusuna da vurgu yaptı: “Buradan, bütün dünyaya sunabileceğimiz yeni bir iş birliği alanı olduğunu ifade etmek isterim. O da siber güvenlik ve dijital alanda iş birliğidir. Geliştirilen yerli ürünlerimizin globalleştirilmesi ile ilgili iş birliği alanıdır.”

Tümleşik Yaklaşım

Prof. Dr. Demir, konuşmasında, kümenin oynadığı role dikkate çekti: “Başkanlığımız himayesinde, ülkemiz siber güvenlik ekosistemini güçlendirmek için kurduğumuz Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin en temel hedefi, ülkemizin ihtiyaç duyduğu siber güvenlik çözümlerinin, yerli ve milli ürünler ile karşılanmasına imkân sağlayacak siber güvenlik ekosistemini geliştirmektir. SSB olarak, bir ülkenin savunmasının, sadece silah, top, tüfek, uydu, savunma sistemleri ile yapılmadığının; enerji, ulaştırma, iletişim, bilişim, tarım, sağlık ve benzeri alanlarda güvenliğin sağlanması ile ilgili bütüncül bir bakış açısının olması gerektiğinin bilincindeyiz. Biz bu gerçekten hareketle çeşitli kurum ve kuruluşlarımızla bu anlamda iş birliği yapmaya çok özel bir önem gösterdik. Özellikle artık bu dijital çağda, Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerimizin ve istihbarat teşkilatımızın ihtiyaçları nedeniyle gündemimize gelen projelerde, artık tekil ve yoğunlaşmış alana münhasır çözümlerin olamayacağı gerçeğinden hareketle Siber Güvenlik Kümelenmesi hareketini başlattık.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan

Hedeflere Ulaşmak için İş Birliği Çağrısı

Dr. Koç, dijital altyapıların güvenliğini yabancı ürünlerle sağlamaya çalışmanın, sınırları yabancı askerlere emanet etmekten farksız olduğunu vurguladı ve bir çağrı yaptı: “Dijital dönüşümün ayrılmaz bir parçası olan siber güvenlik alanında ekosistemin iyileştirilmesi; yerli ve milli siber güvenlik ürünlerinin geliştirilmesi misyonlarımız doğrultusunda, Savunma Sanayii Başkanlığımız ile beraber, son dönemde, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi projemizle de önemli adımlar atıyoruz. Siber güvenlik alanında teknoloji üreten ve dünyayla rekabet edebilen Türkiye olma hedefinde, yerli ürünlerin globale taşınması konusunda, artık üretici, tüketici ve destekleyen konumundaki herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor.”

Savunma Sanayii Başkanlığı Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanı Mustafa Özçelik

Kritik Veriler Türkiye’de Kalmalı

Kacır ise konuşmasında, dijital dönüşüm süreçlerinin yatay alanlarından biri olan veri politikalarına değindi ve “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, özellikle stratejik ve güvenlik açısından kritik verilerin Türkiye’de kalması konusunda paydaşlarımızla birlikte gayret içerisindeyiz” dedi.

Yeni Anlayış

Sayan da siber güvenliğin getirdiği anlayış değişikliğine değindi: “Bundan sadece 50 yıl önce, tamamen fiziksel sınırlarımızın korunmasına dayalı bir güvenlik ve savunma anlayışımız varken bugün artık güvenlikten bahsedebilmek için bilişim altyapılarımızı da siber saldırılara karşı korumak zorundayız. Siber güvenlik, doğası gereği; teknik, sosyal, hukuksal açılarıyla da ele alınması gereken bir kavram. Siber kapasite inşasından, dijital diplomasiye; tehdit istihbaratından, siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesine kadar birçok katmanda, koordineli ve iş birliğine dayalı çalışmaların yürütülmesi gerekiyor.”

Açılış oturumunun ardından çevrim içi olarak devam eden zirve, kritik sektörlerde yerli siber güvenliğin önemini vurgulayan 6 panele ev sahipliği yaptı.

Savunma Sanayii Başkanlığı Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanı Mustafa Özçelik

Sanal Fuar, 5 Gün Boyunca Ziyaretçilerini Ağırladı

Katılımcılara 3 boyutlu fuar deneyimi yaşatan ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi üyesi 80 firmanın stantlarıyla yer aldığı Sanal Siber Güvenlik Fuarı’na, yaklaşık 10.000 kişi kayıt olarak katıldı. 12.300 stant ziyaretinin gerçekleştiği fuarda, firmalar ve ziyaretçiler arasında, 2.200 görüşme gerçekleştirildi.

Fuarda, firmaların yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, SSB, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, TÜBİTAK BİLGEM ve Siber Kulüpler Birliği de stantlarıyla yer aldı.

Siber Güvenlik Haftası Etkinlikleri

Siber Güvenlik Haftasında, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ve küme üyesi firmalar tarafından, siber güvenliğin birçok alanına yönelik 65 farklı etkinlik gerçekleştirildi. Farklı platformlardan gerçekleştirilen zirveler, konferanslar, webinarlar, eğitimler ve yarışmalarla, siber güvenlikle ilgilenen kamu ve özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve öğrencilerden oluşan on binlerce kişiye erişim sağlandı.

Küme üyesi firmaların etkinlikleri ile hafta kapsamında firmalar tarafından gerçekleştirilen etkinliklere, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi YouTube kanalından erişilebiliyor.

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi üyeleri, ihracat alanında da aktif olarak çalışıyor ve 166 ülkeye ihracat yapıyor.

STM, Siber Güvenlik Haftası’nda 6 Etkinlikle Yer Aldı

Siber Güvenlik Haftası’nın ana sponsorlarından STM, etkinlik sonrası yaptığı bilgilendirmeyle hafta kapsamındaki faaliyetlerine yönelik bilgiler verdi.

Siber Güvenlik Haftası’nda STM, 6 ayrı etkinlikte yer aldı. Milli Siber Güvenlik Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen; “Savunma Sanayiinde Yerli Siber Güvenlik” panelinde, STM Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Soydal da konuşmacı olarak yer aldı. STM yetkilileri de hafta boyunca düzenlenen webinar’lara konuşmacı olarak katıldılar ve hem STM’nin faaliyetlerini anlattılar hem de tecrübelerini paylaştılar.

Siber Güvenlik Haftası’na ilişkin bir değerlendirme yapan Soydal, etkinliği düzenleyen Siber Güvenlik Kümelenmesi’ne, oluşumundan bu yana aktif bir biçimde destek sunduklarını söyledi. Soydal, STM’nin, hem gençler arasında hem de özel sektörde siber farkındalığın arttırılmasına ve Türkiye’de ihtiyaç duyulan insan kaynağının yetiştirilmesine yönelik olarak da çalışmalar yürüttüğünü de vurguladı. Soydal, şöyle devam etti: “Siber evrende çok daha güvenli yarınların yolu, siber güvenlik alanında başta özel sektör olmak üzere tüm toplumumuzun farkındalığının artmasından; bu alandaki tehdit ve fırsatların neler olduğunun iyi analiz edilmesinden; Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin de nihai hedeflerinden olan bu alandaki iş birliklerinin geliştirilmesinden ve nitelikli insan kaynağı için gençlerimize daha fazla fırsat tanımaktan geçiyor. Siber güvenlik alanında ürettiği teknolojiyle hem ülkesine yeten hem de dünya ile rekabet edebilen bir Türkiye, Savunma Sanayii Başkanlığımız ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi öncülüğünde bu yola çıkmış ve elinden gelen tüm katkıyı sunan bizlerle, üniversitelerimizle, ekosistemle, kazandığımız gençlerimizle, iş birliğiyle, el birliğiyle mümkün olacak.”

 972 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.