Ana Sayfa Haberler Siber Güvenlik Sektörü, Kamu Milli Siber Güvenlik Zirvesi’nde Bir Araya Geldi

Siber Güvenlik Sektörü, Kamu Milli Siber Güvenlik Zirvesi’nde Bir Araya Geldi

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından, küme üyesi yerli firmaları kamudaki bilgi işlem yöneticileri ile bir araya getirmek amacıyla düzenlenen “Kamu Milli Siber Güvenlik Zirvesi”, 3 Ekim’de, Ankara’da gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde düzenlenen zirveye, Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere 80 kamu kurumundan 200’ün üzerinde temsilci ile küme üyesi firmalardan toplam 400’e yakın kişi katılım sağladı. Yerli siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesine yönelik panel ve sunumların gerçekleştirildiği zirvede, küme üyesi 50 üretici firma da stantlarıyla yer aldı.

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, açılış konuşmasında özellikle kamuda yerli siber güvenlik ürünlerin kullanımının ne kadar büyük önem taşıdığından bahsetti. Savunma Sanayii Başkanlığı Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanı Mustafa Özçelik ise Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin 1 yıl içinde yaptığı faaliyetler ve ekosistemin geliştirilmesinde kat edilen yollar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Zirvede; Milli Savunma Bakanlığı, AFAD, TÜİK ve THY’den kamu bilgi işlem yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen panelde de ülkemizdeki siber güvenlik sektörü, yerli siber güvenlik ürünlerine kamunun bakış açısı, ihtiyaçlar ve yerli ürünlerden beklentiler konuları görüşüldü. Siber Güvenlik Kümelenmesi üyesi firmaların katılımıyla gerçekleştirilen ikinci panelde ise yerli üretici firmaların kamuya satış noktasındaki tecrübeleri ve kamudan beklentileri değerlendirildi. TRTEST, TÜBİTAK, SSB, İstanbul Üniversitesi ve firmaların katılımlarıyla gerçekleştirilen panelde ise test ve sertifikasyon çalışmaları üretici, testçi ve ihtiyaç sahibi gözüyle değerlendirildi.

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından geliştirilen Milli Siber Güvenlik Platformu tanıtımıyla devam eden Kamu Milli Siber Güvenlik Zirvesi, Ulak Haberleşme Genel Müdürü Dr. Metin Balcı’nın Kamuda Güvenliği Artırılmış Milli İletişim Altyapısı / ULAK MAYA Çözümleri konulu sunumuyla sona erdi.

 1,296 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.