Ana Sayfa Haberler Silahlı İHA’lardan Kargo İHA’lara, Altınay’dan Yenilikçi Ürünler

Silahlı İHA’lardan Kargo İHA’lara, Altınay’dan Yenilikçi Ürünler

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Altınay, son dönemde pek çok yeni insansız hava aracı (İHA) geliştirerek bu alandaki yetkinliğini bir kez daha ortaya koydu. Firma, 17-22 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen TEKNOFEST İstanbul’da, bu İHA’ları ilk kez sergileyerek etkinliğe yeni bir ürün getiren nadir sektör firmalarının arasına da adını yazdırdı.

ALTINAY ALBATROS’un her bir modülü, kargonun haricinde, 1 adet 5,56 mm’lik Micro Minigun ya da 25 adet RİHAM gibi farklı faydalı yükler taşıyabiliyor.

 

Teknoloji odaklı ürünler üzerine yoğunlaşan Altınay, yurt içindeki iş birlikleri ile ortaya koyduğu İHA’ları, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) envanterine sokarak önemli bir başarının altına imza atmıştı. Firma, bu başarıyla yetinmeyerek İHA konusundaki çalışmalarına son dönemde ağırlık verdi ve pazardaki çok önemli boşlukları doldurabilecek, İHA Avlayan İHA ve Kargo İHA gibi farklı sistemler ortaya koydu. Firma, bu ürünlerin bir kısmını, geçtiğimiz mayıs ayındaki IDEF 2019’da, diğerlerini ise TEKNOFEST İstanbul’da ilk kez sergiledi. Bu İHA’lar; ALBATROS, SUMRU, DOĞAN, KARTAL, EBABİL, BAYKUŞ ve KIRLANGIÇ oldu. Bu İHA’ların ortak özellikleri ise hepsinde elektrik motoru kullanılması.

 

ALTINAY ALBATROS; Kargo, Yaralı veya Silah Taşıyabiliyor

Altınay, ALBATROS’u, özellikle kargo görevleri için geliştirdi. Ölçeklenebilir ve modüler mimariye sahip ALTINAY ALBATROS’un ana modülü, temel olarak 50 kilogram taşıma kapasiteli kargo bölümüne ve 8 motora sahip. Bununla birlikte, her biri kendi bataryalarını taşıyan 2 ALTINAY ALBATROS modülü birleştirildiğinde, 16 motora ve 100 kilogram taşıma kapasitesine sahip bir İHA ortaya çıkıyor. Benzer şekilde, 3 modül birleştirildiğinde ise taşıma kapasitesi 150 kilograma ulaşıyor. Bu durumda, 16 adet motora 4 adet daha ilave edilmesi yeterli oluyor. ALTINAY ALBATROS, her 3 konfigürasyonda da 60 dakika havada kalabiliyor, 10.000 ft irtifaya çıkabiliyor ya da 30 kilometre öteye uçabiliyor.

ALTINAY ALBATROS’un kuyruk bölümünde, geri manevraları kolaylaştıran bir kamera da bulunuyor.

 

ALTINAY ALBATROS’un her bir modülü, kargoların haricinde, pek çok farklı faydalı yük de taşıyabiliyor. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanıyor:

  • 1 adet esnek mermi yolu ile beslenen 5,56 milimetrelik MicroGun tareti
  • 2 adet şarjör beslemeli ve birbirinden bağımsız piyade tüfeği tareti
  • 25 adet, 2 kilogram ağırlığındaki Roketsan İHA Mühimmatı (RİHAM)
  • 12 adet, Altınay’ın geliştirdiği MARAGAY İnsansız Kara Aracı (İKA)
  • 3 adet, Altınay’ın geliştirdiği VAŞAK İKA’sı

Kullanıcı, bu faydalı yükleri ve kargo modüllerini, ihtiyaçlarına göre istediği konfigürasyonda karıştırarak kullanabiliyor. Örneğin, 3 modüllü bir ALTINAY ALBATROS’ta, 2 adet kargo modülü ve 1 adet Micro Minigun yer alabiliyor. Ayrıca, ALTINAY ALBATROS’un, 2 ya da 3 modüllü sürümleri, 100 ve 150 kilogramlık taşıma kapasiteleri ile yaralı nakli maksadıyla da kullanılabiliyor. Dolayısıyla kullanıcı aslında tek bir İHA satın alarak pek çok farklı görevi yerine getirebilecek bir platforma kavuşuyor.

 

ALTINAY SUMRU, 4 adet motoru ile dikey olarak havalandıktan sonra, arkasındaki pervane ile yatay uçuşa geçiyor. Fotoğrafta, ALTINAY SUMRU’nun 1/4 ölçekli modeli yer alıyor.

 

ALTINAY SUMRU, Hazırlanmamış Pistlerden Havalanabiliyor

Altınay, dikey iniş kalkış ve verimli yatay uçuş kabiliyetine sahip ALTINAY SUMRU’yu, hazırlanmış bir pist olmaksızın harekât yapabilecek; ancak uzun menzile sahip olacak bir İHA ortaya koyma amacıyla geliştirdi. ALTINAY SUMRU üzerinde, dikey iniş kalkış yapmasını sağlayan, 4 ayrı kol üzerinde 4 adet motor buluyor. Normal bir sabit kanatlı uçak gibi kanatlara ve kuyruk pervanesine de sahip olan SUMRU, yatay uçuş da gerçekleştirebiliyor.

Normal, çok rotorlu İHA’lar gibi dikey kalkış yapan ALTINAY SUMRU, daha sonra verimli bir uçuş için sabit kanat özelliğini kullanarak uçuşuna devam ediyor.

ALTINAY’a göre SUMRU, aynı sınıftaki rakiplerine kıyasla daha verimli yatay uçuş gerçekleştirebiliyor. Fotoğrafta, ALTINAY SUMRU’nun, 1/4 ölçekli modeli yer alıyor.

 

Görevini bitirerek ineceği piste gelen ALTINAY SUMRU, yeniden çok rotorlu moduna geçerek istenilen konuma dikey iniş yapabiliyor. Böylelikle, sabit kanatlı İHA verimliliğinde uçuş gerçekleştirirken aynı zamanda çok rotorlu İHA gibi uzun bir piste ihtiyaç duymaksızın iniş kalkış yapılabiliyor.

ALTINAY SUMRU’nun azami kalkış ağırlığı 120 kilogram; 40 kilogram faydalı yük taşıyabiliyor ve 8.000 fit irtifaya ulaşabiliyor. Azami hızı ise 120 km/sa. 6 saat havada kalabiliyor ve toplamda 80 kilometre uçabiliyor.

 

 

ALTINAY KARTAL, altında taşıdığı ağ silahı ile İHA avlayabiliyor.

 

İHA Avlayan İHA; ALTINAY KARTAL

İHA Avlayan İHA olarak tanımlanabilecek ALTINAY KARTAL, üzerine entegre ve stabilize ağ tabancası ile diğer İHA’ları havada yakalayabiliyor. Hedefe fırlattığı ağ, bir halat ile kendisine bağlı olan ALTINAY KARTAL, operatörün talep etmesi halinde, yakaladığı İHA’ları geri de getirebiliyor. 40 kilogram ağırlığındaki ALTINAY KARTAL, 10 kilograma kadar ağırlığa sahip İHA’ları, bu şekilde taşıyabiliyor. Ağ tabancası, içindeki ağı düşük hızlarda fırlatsa da ağın sahip olduğu kütle, ateşleme anında ALTINAY KARTAL üzerinde çok büyük bir negatif momentum yaratıyor. Bir ateşli silahın yaratacağı geri tepmeyle kıyaslanabilecek bu güce rağmen ALTINAY KARTAL, hem kendisi hem de hedefi hareket halindeyken isabetli atışlar yapabiliyor. Toplam 4 kolu üzerinde 8 motoru bulunuyor. Uçuş ve atış kontrol maksadıyla birbirinden bağımsız kameralara sahip. Ayrıca hem gündüz hem de kızılötesi kameralar ile donatıldığı için günün her saatinde görev icra edebiliyor.

Altınay’ın KARTAL ile gerçekleştirdiği ilk atışlı testler de başarıyla sonuçlandı. Altınay İş Geliştirme ve Mühendislik Direktörü Metin Erdoğan, ALTINAY KARTAL’ı, şu sözleri ile anlattı: “Bir İHA’nın, kısa menzilli bir ağ silahı ile bir başka İHA’yı yakalayabilmek için, hedefine iyice yaklaşması gerekiyor. Dolayısıyla bu Avcı İHA’nın, tıpkı hava üstünlüğü uçakları gibi çok yüksek manevra kabiliyetine sahip olması gerekiyor ki biz ALTINAY KARTAL ile bunu başardık.”

 

 

Havadan Gelen Ateş Desteği: ALTINAY DOĞAN

ALTINAY DOĞAN, ALTINAY KARTAL ile temelde aynı platformu kullanıyor; ancak ağ silahı yerine, 5,56 mm’lik piyade tüfeği tareti taşıyor. Piyade tüfeği ise 30 fişeklik şarjör ile besleniyor. Yine ALTINAY KARTAL’dakine benzer şekilde, gündüz ve kızılötesi özellikli uçuş kameralarına, silah yükseliş açısında çalışabilen nişan kamerası ve balistik atış kontrol sistemlerine sahip. ALTINAY DOĞAN’ın, pazardaki rakiplerine göre en önemli avantajı, silah sisteminin 2 eksende stabilize olması. Bu özellikleri sayesinde, tespit ettiği hedefleri ateş altına alabilen ALTINAY DOĞAN, silahlı keşif görevlerinde etkili şekilde kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

Metin Erdoğan, ALTINAY DOĞAN’ın öne çıkan yönlerini şu şekilde özetledi: “Sektördeki benzer İHA’lar, genellikle sadece dikey eksende stabilizasyona sahipler. Bu tip İHA’ların hedeflerine nişan alabilmeleri için de tüm gövdelerinin dönmesi gerekiyor. Bu da sadece çok yetenekli ve çok iyi eğitimli bir İHA pilotunun başarabileceği bir şey. Benzer şekilde, bu tip İHA’lar, hedeflerine komple yönelmek zorunda olduğu için, havada hareket halindeyken bir hedefi ateş altına almaları çok zor. Çünkü angajman zarfları çok kısıtlı. Bununla birlikte ALTINAY DOĞAN’ın 2 eksende stabilize silah sistemi sayesinde, operatör, İHA’yı belirli bir yöne doğru uçururken tamamen farklı istikametteki bir hedefe kolaylıkla atış yapabiliyor.”

 

4 adet ALTINAY KIRLANGIÇ, sürü harekâtı gerçekleştirebiliyor.

 

ALTINAY KIRLANGIÇ, Sürü Harekâtına Hazır

Altınay, KIRLANGIÇ İHA’sını, sürü harekâtlar için geliştirdi. TEKNOFEST İstanbul’da sergilenen ALTINAY KIRLANGIÇ, firmanın, envantere girmiş olan İHA’lar temel alınarak geliştirildi. Altınay, bu süreçte, sürü harekâtı konseptine uygun yeni algoritmalar geliştirdi ve İHA’ların birbirini algılayabileceği yeni sensörler üzerinde çalıştı. Şu aşamada, 4 adet ALTINAY KIRLANGIÇ, tek bir merkezden kontrol edilebiliyor ve aynı anda eş güdüm hâlinde görev yapabiliyor. Yapılan çalışmalar ile Altınay, sürü İHA’da kullanılacak platform sayısını arttırabileceğini ve çeşitli platformların bir arada sürü görevlerini üstlenebileceğini vurguluyor.

 

 

Uzun Soluklu Gözetleme Görevleri için ALTINAY BAYKUŞ

Altınay, BAYKUŞ’u, uzun menzilden ziyade uzun havada kalma süresine ihtiyaç duyan kullanıcılar için geliştirdi. Altınay’ın envanterdeki mevcut İHA’larını temel alan ALTINAY BAYKUŞ, kablo vasıtasıyla yerdeki bir güç kaynağına bağlı olarak görev yapıyor. Diğer İHA’lardan farklı olarak, bir batarya taşımadığı ve ihtiyaç duyduğu enerjiyi kablo üzerinden aldığı için, çok daha uzun süreler havada kalabiliyor. ALTINAY BAYKUŞ, yerdeki sabit bir güç kaynağına bağlanabildiği gibi, kara araçlarına entegre edilebiliyor. Altınay, gerçekleştirdiği testlerde, ALTINAY BAYKUŞ’un, güç kaynağından 100 metre irtifaya kadar yükselerek 8 saat süreyle kesintisiz olarak havada kalabildiğini doğruladı. Firmanın bu konudaki bir sonraki hedefi ise 20 günlük kesintisiz havada kalma süresi.

ALTINAY EBABİL, taşıdığı 1,2 kilogram ağırlığındaki güdümsüz mühimmatı, hedefler üzerine hassas şekilde bırakabiliyor.

 

ALTINAY EBABİL, 1,2 kg’lık Mühimmat Bırakabiliyor

ALTINAY EBABİL, mühimmat taşıyabilecek ve bu mühimmatı, istenen hedef üzerine bırakabilecek şekilde geliştirildi. Taşıdığı 1,2 kilogram ağırlığındaki güdümsüz mühimmatı, elektro-optik görüntüleme sistemlerinin yardımıyla hassas şekilde hedef üzerine bırakabiliyor. Roketsan tarafından İHA’lara özel olarak geliştirilen RİHAM’ın, ALTINAY EBABİL’e entegrasyonu tamamlandı ve yakın zamanda, atışlı testler yapılması planlanıyor. RİHAM hakkında açık kaynaklarda detaylı bilgi bulunmuyor. Bununla birlikte, bir kıyaslama yapmak gerekirse ana imla hakkı ve barut hakkı ile birlikte ortalama ağırlıkları 1,5-2 kilogram civarında olan 60 milimetrelik tahrip tipi havan mermileri, yaklaşık 10 ila 15 metre çapında etkiye sahip. Dolayısıyla RİHAM mühimmatı taşıyan ALTINAY EBABİL, oldukça etkili bir silah sistemi olarak öne çıkıyor.

  

Altınay’ın İHA’ları, konteynır formundaki Yer Kontrol İstasyonu’ndan yönetilebiliyor. İstasyon içerisinde; İnsansız Araçlar Yönetim Sistemi, Sayısal Harekât Masası ve İHA Şarj İstasyonu da bulunuyor.

 

 1,646 Toplam Görüntüleme,  5 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.