Ana Sayfa Haberler Silahlı Kuvvetlerin Ağır Yük Helikopteri Chinook’ların Motorunun Gücü ve Verimi Arttırılıyor

Silahlı Kuvvetlerin Ağır Yük Helikopteri Chinook’ların Motorunun Gücü ve Verimi Arttırılıyor

CH-47 Chinook’larda da kullanılan T55 motorunun üreticisi Honeywell, Amerikan Silahlı Kuvvetleri ile yeni bir sözleşme imzaladı. 4 Haziran’da açıklanan sözleşme kapsamında, testlerin ardından Amerikan Silahlı Kuvvetlerinin Chinook helikopterlerinin T55 motorlarının modernize edilerek T55-GA-714C versiyonuna getirilmesi hedefleniyor. Modernizasyon ile 6.000 beygir gücündeki motorlar, mevcut T55 motorlarına göre %25 daha güçlü ve %10 daha az yakıt tüketimine sahip olacak.

T55-GA-714C motorlarına sahip Chinook’lar ile helikopterin kullanıcısı olan Amerikan Silahlı Kuvvetleri ve Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Muhafızlarının operasyon verimliliği ve ağır yük kaldırma yeteneği daha da artacak.

Geliştirilen yeni motorun kurulum ve gösterimi, Amerikan Silahlı Kuvvetleri Savaş Yetenekleri Geliştirme Komutanlığı Havacılık ve Füze Merkezinin gözetimi altında, bir CH-47F Chinook’ta gerçekleştirilecek. Bu gösterimin ardından Honeywell gerekli süreçleri tamamlayarak modernizasyona başlayacak.

Honeywell, Amerikan Silahlı Kuvvetlerine, 2,050 beygir gücündeki ilk T55 motorunu, 1961 yılında, CH-47A helikopterleri için teslim etmişti. Motorun güncel gücü 6.000 beygire ulaştı. Bugün T55 motorundan güç alan 900 civarındaki CH-47 helikopteri dünyada birçok kullanıcıya hizmet veriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri de bu helikopterin kullanıcıları arasında yer alıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.