Ana Sayfa Manşet Silahlı Kuvvetlerin ve Güvenlik Güçlerinin Tüm Hafif Silah İhtiyaçları için Bir Sarsılmaz Var!

Silahlı Kuvvetlerin ve Güvenlik Güçlerinin Tüm Hafif Silah İhtiyaçları için Bir Sarsılmaz Var!

Sarsılmaz, ağır makineli tüfeklerden piyade tüfeklerine, makineli tabancalardan polimer ve çelik gövdeli tabancalara kadar uzanan geniş ürün ailesiyle, silahlı kuvvetlerin ve güvenlik güçlerinin tüm hafif silah ihtiyaçlarını tek adresten karşılayabiliyor. SAHA EXPO 2022’deki Sarsılmaz standı, bu geniş ürün ailesine ev sahipliği yapacak.

Sarsılmaz, Ar-Ge faaliyetleri sonucunda geliştirdiği ve modern tesislerinde ürettiği hafif silahlarla; Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), güvenlik güçlerinin ve dost ve müttefik ülkelerin güvenilir hafif silah tedarikçisi olmaya devam ediyor. Firmanın geniş ürün ailesi, 12,7 mm’den 9 mm’ye kadar farklı kalibrelerdeki silahları içeriyor.

Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Uçaksavarı SAR 127 MT

Sarsılmaz, Savunma Sanayii Başkanlığının 12,7 mm Makineli Tüfek Tasarım Teknik Veri Paketini Hazırlama ve Üretim Projesi çerçevesinde yürüttüğü faaliyetlerle SAR 127 MT 12,7 mm ağır makineli tüfeğini geliştirdi. Sarsılmaz, bu projede, tüm kara platformlarında kullanılacak 12,7×99 mm kara makineli tüfeğini; ağırlığını azaltarak ve ileri mühendislik ve optimizasyon yöntemleriyle yüksek hızda atım yapacak şekilde yeniden tasarladı. Ayrıca hava ve deniz versiyonlarını da geliştirdi. Firma, tasarım ve üretim faaliyetlerini içeren Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) projesini, Türkiye’de tek başına üstlenen firma olmayı başardı.

SAR 127 MT, TUSAŞ tarafından üretilen HÜRKUŞ-C uçaklarının kanat altına ve helikopterlere bir pod içerisinde yerleştirilerek kullanılacak olan hava versiyonunun yanı sıra üstün korozyon direnci olan ve namlu hedef balistiği etkinleştirilen deniz versiyonuyla karada, havada ve denizde Türk Silahlı Kuvvetlerine güç katacak.

SAR 127 MT, hem tam otomatik olarak çalışabiliyor hem de tek tek atış yapabiliyor. Uzaktan komutalı silah sistemlerine (UKSS) de entegre edilebilecek olan SAR 127 MT, ayrıca gerekli arayüz bağlantıları yapılarak kara, deniz ve hava araçlarına da takılabilecek. Yaklaşık 38 kg ağırlığındaki silahın, üçayaklı sehpa ile kullanıldığında bölge hedefleri için etkili menzili 1.830 m’ye ulaşıyor. Sarsılmaz, bu silahın ilk teslimatı için gün sayıyor.

SAR 762 MT

Türkiye’de SAR 762 MT Dönemi Başladı

Sarsılmaz, 7,62×51 mm çapındaki SAR 762 MT makineli tüfeklerin teslimatlarına başladı. Silahın ilk teslimatları, Jandarma Genel Komutanlığına yapıldı ve silahlar, 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araç üzerindeki uzaktan komutalı silah sistemine entegre edildi. SAR 762 MT’nin A, B, C ve D olmak üzere dört farklı sürümü bulunuyor. Bunlardan SAR 762 MT-A, UKSS’lerde kullanılabiliyor. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT-B modeli, hem çatal ayak ile hem de üçayaklı sehpa üzerinden ateşlenebiliyor. SAR 762 MT-C’nin, ALTAY ana muharebe tankında, eş eksenli (coaxial) makineli tüfek olarak kullanılması hedefleniyor. SAR 762 MT-B ile benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin ise ilave olarak, dakikadaki atım hızı, 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebiliyor. Bölge hedefleri için etkili menzili 1.200 m olan makineli tüfeğin azami menzili ise 3.725 m. Silahın farklı modellerinin ortalama ağırlığı da 12 kg.

SAR 56

Ön Cephede Güven Var: SAR 56

5,56×45 mm çapındaki SAR 56 piyade tüfeği, Sarsılmaz’ın son dönemde, ön cephede çarpışanlar için geliştirdiği silahlardan biri. Sarsılmaz, bu silahı, piyade tüfekleri alanında elde ettiği tüm birikimi sahadaki uzman personelden alınan geri besleme ile harmanlayarak geliştirdi. Böylece ortaya, kullanıcı dostu ve ergonomik bir silah çıktı. Gaz piston tahrik sistemine sahip SAR 56’nın ergonomisinin yanı sıra diğer bir önemli özelliği de farklı uzunluktaki namlu boyu seçeneklerine sahip olması. 7,5 inç, 11 inç ve 14,5 inç olmak üzere 3 farklı namlu boyu seçeneği ile gelen SAR 56, bu sayede, yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uygun bir çözüm olarak öne çıkıyor. Sarsılmaz, SAR 56’nın seri üretimine ve çeşitli kullanıcılara teslimatlarına başlamış durumda.

SAR 15T

AK-47’ye Türk Yorumu: SAR 15T

AK-47 platformunun, yüzde 100 yerli olarak üretilen ve üst kapağı, alt ve üst el kundağı Picatinny raylar ile modernize edilmiş bir versiyonu olan SAR 15T (SAR 47), hâlihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Tüfek, çelik parçalarla güçlendirilmiş yüksek dayanımlı polimer şarjörü, dipçiği ve el kundağıyla modern bir görünüm sergilerken benzerlerinden çok daha hafif olmasıyla öne çıkıyor.

SAR 109T

Meskûn Mahalde Muharebenin Kıvrak Silahı: Sarsılmaz SAR 109T

SAR 109T makineli tabanca; hafifliği, etkinliği, kolay kullanılabilirliği ve yüksek atım hızı ile dikkat çekiyor. Yakın muharebe ortamlarının taktik ihtiyaçlarını karşılama amacıyla özgün olarak geliştirilen SAR 109T, modüler gövde yapısı ile geniş bir yelpazedeki çeşitli aksesuarların kolayca takılarak kullanımına olanak tanıyor. NATO standartlarına göre tasarlanan aksesuar rayları bulunan gövde üzerine, standart monte tertibatına sahip her türlü aksesuar takılabiliyor.

Fonksiyonel prensip olarak geri tepme sistemiyle çalışan SAR 109T, 9×19 mm çapında standart NATO mühimmatı ateşliyor. Mermi beslemesini 30 kapasiteli şarjörlerden sağlayan silah, dakikada yaklaşık 900 atım gibi yüksek bir hızda çalışıyor. 220 mm uzunluğunda namluya sahip olan SAR 109T’nin, 30 mermi kapasiteli tam dolu şarjörlü ağırlığı ise 3.032 gram.

SAR 109T, kavramayı kolaylaştıran polimer ray kılıfları ve modern kompakt taktik dipçik gibi geliştirmelerle son dönemde yeni bir görünüme kavuştu. Bu silah; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, sahada aktif şekilde kullanılıyor.

SAR 109T’nin standart sürümünün yanı sıra sivil kullanıma yönelik olarak geliştirilen bir sürümü ve üzerinde taşıma kolu bulunan bir sürümü daha bulunuyor.

SAR 9 SP

SAR 9 SP, Özel Görevler için Üretildi

Sarsılmaz’ın geniş SAR 9 ailesinin yeni üyelerinden SAR 9 SP, özel görev birliklerine yönelik pek çok önemli özellikle birlikte geliyor. Bunlardan ilki, tabancanın namlusunda yer alan susturucu bağlantısı. Bunun yanında atıcılar, tabancanın yükseltilmiş fiber optik trityumlu gez ve arpacığı sayesinde, tabancaya susturucu ve red-dot takılıyken dahi rahatlıkla nişan alabiliyor. Ayrıca gez ve arpacıktaki trityum, karanlık ortamlarda dahi doğru nişan almayı kolaylaştırıyor. SAR 9 SP, şarjör kılavuzu ve kordon halkası gibi özelliklere de sahip. SAR 9 SP’nin kapağının üzerindeki soğutma kanalları ise özellikle seri atışların ardından namlunun daha hızlı soğumasını sağlıyor. Ayrıca tetik üzerindeki iğne kurulu göstergesi; atıcıyı, tetiğin atışa hazır olup olmadığı konusunda bilgilendiriyor. Üzerindeki Cerakote marka özel seramik kaplama ise tabancanın sıcaklık, nem ve güneş ışınları gibi nedenlerle yıpranmasını engelliyor.

SAR 9 METE

TSK ve EGM’nin Silahı: SAR 9 METE

SAR 9 METE, SSB’nin başlattığı Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) projesi kapsamında tasarlandı. Tasarım sürecinde, SAR 9’un çeşitli özellikleri, projenin isterleri ile uygun hale getirildi.

Yeni nesil hafif polimer gövdeli SAR 9 METE, yalnızca 750 gram ağırlığa sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Namlu ve kapağı alaşımlı dövme çelikten üretilen tabanca, üç farklı ölçüde değiştirilebilir kabza ve sırtlık seçeneği sunuyor. Optik sabit geze sahip olan SAR 9 METE, opsiyonel emniyet mandalının yanı sıra tetik ve iğne emniyetiyle güvenli bir kullanım sağlıyor. SAR 9 METE ayrıca gövdesindeki özel ray sistemiyle aksesuar kullanımını da olanaklı kılıyor.

Bu tabancanın, TSK ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) için üretilen iki farklı sürümü bulunuyor. Bunlardan emniyet mandallı olanı TSK için; emniyet mandalsız olanı ise EGM için geliştirildi. Sarsılmaz, bu kullanıcılara, toplamda 200.000 adede yakın SAR 9 METE teslim etti.

SAR 9 SC

Kendisi Küçük, Etkisi Büyük: SAR 9 SC

Sarsılmaz’ın SAR 9 SC modeli, gizli görevler icra edecek güvenlik güçleri için geliştirdi. Bu tabanca, boyutları itibarıyla sub-kompakt sınıfında yer alıyor. Bu sayede yedek tabanca olarak taşımaya uygun, taşıması ve saklaması kolay bir model olarak öne çıkıyor. Tabancanın, bu yönüyle özellikle ABD gibi, sivillerin yaygın şekilde tabanca kullandığı pazarlarda da önemli başarılar elde etmesi bekleniyor. SAR 9 ailesinin sub-kompakt sınıfında tasarlanan en küçük üyesi SAR 9 SC, 12 mühimmat kapasitesi ve 630 gramlık ağırlığıyla kullanıcısına profesyonel ve pratik kullanım olanağı sunuyor. Asgari şahlanma ve hızlı bir atış için tasarlanan SAR 9 SC, yalnızca 85 milimetre namlu uzunluğuyla gizli kullanım için dünya standartlarını yeniden belirliyor. Gece atışına da olanak sağlayan üç noktalı trityum-fiber nişangâha sahip olan tabanca, üyesi olduğu SAR 9 ailesindeki diğer tüm tabancalar gibi güvenliği ön planda tutuyor. İğne emniyetli yapısıyla dikkat çeken SAR 9 SC’de ayrıca, tetik emniyeti de bulunuyor.

KILINÇ 2000 MEGA

Kılınç 2000 MEGA Kusursuz Tasarımı ile Yüksek Performans Sunuyor

Kılınç 2000 MEGA, EGM’nin kadro silahlarından biri olarak öne çıkıyor. Sarsılmaz’ın çelik gövdeli tabancaları arasında önemli bir yere sahip olan bu model, alaşımlı, paslanmaz çelik gövdesi ve kusursuz tasarımı ile her türlü zor koşulda kullanıcısına yüksek performansı garanti ediyor.

Kılınç 2000 MEGA, özel sedef işlemeli kabza kapağı seçeneğiyle gerek profesyoneller gerekse silah tutkunları için vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Kılınç 2000 MEGA’nın kabzasında, özellikle iki elle yapılan atışlarda kavramayı arttıran özellikler bulunuyor. Silahı kavrayan elin başparmağı, kabza üzerindeki çıkıntılara tam olarak oturuyor ve böylece silah kolayca kavranıyor. Tabanca, aynı ailedeki kardeşi gibi 17 fişek alabilen bir şarjörle sunuluyor.

Gez ve arpacığı üç noktalı nişangah sistemine sahip olan tabanca, gece ve gündüz hedefe nişan alıp ateşleme yapmayı kolaylaştırıyor. Tabancanın sahip olduğu emniyet sistemi olan iğne kilidi ile tabanca kurulu olduğunda horozun yanlışlıkla düşmesi ve merminin ateşlenmesi önleniyor. Ergonomik horozun üzeri kurulmayı kolaylaştıran tırtıklar, tabancanın hızlı bir şekilde kurulabilmesini sağlıyor. Kılınç 2000 MEGA’nın ergonomik tetik korkuluğu, klasik bir tasarım ile sağlam bir kavrayışı ve silaha hâkimiyeti bir arada sunuyor.

Aliş: “Bir askeri birliğin ihtiyaç duyduğu tüm silahları üretebiliyoruz.”

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, Türk savunma sanayisinin atılım içinde olduğunu ve bu yükseliş trendinin devam ettiğini vurgulayarak şunları kaydediyor: “Sarsılmaz olarak bu yolda elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Düzce’deki 100 bin metrekarelik Sarsılmaz tesislerinde bir askeri birliğin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek her türlü silahı üretebiliyoruz. 80’den fazla ülkeye ihracat yapan ve 23 ülkenin silahlı kuvvetleri ile kolluk güçleri tarafından kullanılan ürünlerimizle dünyanın sayılı üreticileri arasındayız. Spor silahlarından tabanca ve otomatik tabancalara, piyade tüfeklerinden makineli-ağır makineli tüfeklere ve top üretimine kadar 300’ün üzerinde üründen oluşan yelpazeye sahibiz. Sarsılmaz ayrıca TUSAŞ ortaklığıyla kurulan TR Mekatronik firmasının tasarımını ve üretimini üstlendiği, ATAK helikopterlerine entegre edilecek 20 mm döner mekanizmalı toplar ile taktik tekerlekli zırhlı araçlar üzerine monte edilecek zincir mekanizmalı 25 mm topları ve HÜRKUŞ-C yakın hava desteği uçağına entegre edilmesi hedeflenen 127 MT Air ile pod sistemini geliştiriyor.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.