Ana Sayfa Haberler Simularge’den, Mühendislik Yazılımlarına Yenilikçi Yaklaşım

Simularge’den, Mühendislik Yazılımlarına Yenilikçi Yaklaşım

Savunma ve havacılık sektörünün özgün ve yenilikçi ürünler geliştirirken ihtiyaç duyduğu önemli kaynaklardan biri de mühendislik yazılımları. Bu ihtiyaca odaklanan Simularge; ısı transferi, yapısal analiz ve akışkanlar mekaniği alanlarında kullanılan yenilikçi mühendislik yazılımlarını, yine yenilikçi bir kullanım modeli ile sektörün ilgisine sunuyor.

Bu yılın hemen başında kurulan bir start-up firması olan Simularge’nin; ısı transferi, yapısal analiz ve akışkanlar dinamiği konularında sunduğu yazılım çözümleri; makine, havacılık, otomotiv ve savunma sanayilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek yetkinlikte (Tablo 1) olmalarıyla dikkat çekiyor. Bu yazılım modüllerinin her birinde, aşağıdaki genel özellikler bulunuyor:

  • IGES, STEP ve STL geometrileri kullanımı
  • Ağ yapısı (mesh) oluşturma
  • Çözümleme
  • Sonuçların görselleştirilmesi (kontur grafik ve animasyon)
  • Sonuçları bilgisayara indirme
  • Bulutta depolama alanı
  • Bulut üzerinden hızlı paylaşım

 

Tablo 1. Simularge’nin Yazılım Ürünleri ve Yetkinlikleri

Ürünleri Yetkinlikler
Isı Transferi FEA Yazılımı

(Özgün ve doğrulanmış kod)

·         Zamandan-bağımsız çözüm

·         Zamana-bağlı çözüm

·         Taşınım sınır koşulu

·         Sabit sıcaklık sınır koşulu

·         Sabit ısı akısı sınır koşulu

·         Malzeme kütüphanesi

·         Özel malzeme tanımlama

Yapısal Analiz FEA Yazılımı

(Özgün ve doğrulanmış kod)

 

·         Lineer veya lineer-olmayan çözüm kabiliyeti

·         Zamandan-bağımsız çözüm

·         Zamana-bağlı çözüm

·         Kontak tanımlama

·         Basınç sınır koşulu

·         Deplasman sınır koşulu

·         Kuvvet sınır koşulu

·         Malzeme kütüphanesi

·         Özel malzeme tanımlama

CFD Yazılımı

(Açık kaynak kod)

·         Sıkıştırılabilir akış (Aerodinamik analiz)

·         Sıkıştırılamaz akış

·         Laminer akış

·         Türbülanslı akış

·         Çok-fazlı akış

 

Simularge’nin; ısı transferi, yapısal analiz ve akışkanlar dinamiği konularında sunduğu yazılım çözümleri; makine, havacılık, otomotiv ve savunma sanayilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek yetkinlikte olmalarıyla dikkat çekiyor.


Kullanım ve Ücretlendirmede, 21’nci Yüzyıl Yaklaşımı

Simularge’nin yazılımları, kullanım modeli ile de fark yaratıyor. Yazılımlar, sabit bir lisans ücreti olmadan, İnternet üzerinden, saatlik kullanıma göre faturalandırılan bir ödeme sistemi ile hizmete sunuluyor. Mevcut durumda, firmanın, ısı transferi ve yapısal analiz modülü yayında. Bu yılın sonuna doğru da akışkanlar mekaniği modülü yayına alınacak.

Yazılımlar, bulut altyapısı üzerinden kullanıma sunuluyor. Kullanıcı, web arayüzü ile yazılıma erişiyor ve hesaplamalarını yapıyor. Ayrıca, oluşturulan analiz modellerini, iş arkadaşlarıyla veya müşterileriyle de kolaylıkla paylaşabiliyor. Böylece, Simularge, kolektif bir mühendislik yazılımı sunuyor. Yazılım hizmeti, isteyen kullanıcılar tarafından, saatlik kullanım kotalı olarak da alınabiliyor.

Simularge’nin fark yaratan bu yaklaşımı ile yazılım, sabit bir şekilde satın alınan bir varlık olmaktan çıkıp, kullanım saatine göre ücretlendirilen bir hizmet haline dönüşüyor. test.simularge.com web adresine giren kullanıcılar, yazılımı, ilk 100 saat bedava kullanabiliyor. 100 saat sonrasında ise kurumsal firmalar için 5.000 saat ve 10.000 saatlik paketler bulunuyor. İşlemci sayısı arttırıldığı takdirde, hız ile orantılı olarak, kullanılan kota da azalıyor. Bu yöntemle, acil işler, aynı kota kullanılarak, ilave ücret ödemeden, çok daha kısa sürede tamamlanabiliyor. Projelerdeki teslim tarihinde yaşanabilecek olası bir aksama da bu şekilde önlenebiliyor.

Özellikle savunma ve havacılık sanayisinde kullanım gibi, gizliliğin ön plana çıktığı durumlarda, Simularge’nin çözümleri, firmaların kendi sunucularına da yüklenebiliyor ve İnternet erişimine gerek olmadan da kullanılabiliyor. Ayrıca firmalar, %100 yerli ve milli bir mühendislik yazılımını kullanmanın getirdiği, ilave güvenliğin de farkını yaşayabiliyor.

Simularge’nin bu modeli, özellikle KOBİ’ler için, ekonomik bir çözüm sunuyor. Model, sürekli olarak analiz yapmayan; fakat ara sıra ihtiyaç duyan firmalar için, ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor. Benzeri işlemleri yapabilen yabancı yazılımların lisans ücretleri, 50.000 dolarlar mertebesindeyken, Simularge, yaklaşık 10’da 1 maliyet ile pazara etkin bir alternatif getiriyor.

 

Eğitim Desteği ve Farklı Hizmetler de Var
Simularge, yazılımlarının kullanımı için gerekli eğitim desteğini de veriyor. Ayrıca, bir teknik danışman havuzu oluşturuyor. Paylaşım platformu üzerinden, yazılımlar kullanılarak yapılmış analiz modellerinin, tüm mühendislik camiası ile kolayca paylaşılabilmesini de sağlıyor. Firma, bu platformu, mühendislik modelleri için, bir pazar yeri de olacak şekilde kurguladı. Tüm kullanıcılar, yaptıkları modelleri, bu platform üzerinden, paylaşıma veya satışa sunabiliyor. Böylelikle sisteme üye olan firmalar, bu havuzda yer alan hazır modelleri alıp kullanabiliyor ve zamandan tasarruf edebiliyor.

Simularge’nin, bu temel çözümlerin yanı sıra firmalara özel yazılım geliştirme, yazılım hizmeti ile beraber verilen mühendislik hizmeti (proje bazlı çalışma) ve teknik alanda eğitim verme gibi faaliyetleri de bulunuyor. Bunların yanı sıra firma, proses iyileştirme projelerine de özel ilgi gösteriyor. Unilever’in, Knorr çorba üretim hattı ile ilgili proses iyileştirme sürecine verdiği katkı, Simularge’nin, proses iyileştirme alanındaki motivasyonunu arttıran bir faaliyet oldu.

 

Girişimcilik, Simularge’nin DNA’sında Var

Simularge’nin kurucuları, Dr. Erhan Turan ve Yüksek Mühendis Büryan Turan, makine mühendisliği alanında hem akademik hem endüstriyel tecrübeye sahip. Firmanın, mühendislik analizi yazılımı geliştirme çalışmaları, 2008 yılına kadar uzanıyor. Dr. Erhan Turan’ın doktora çalışmaları sırasında başlayan çözücü kod geliştirme çalışmaları, 2010 yılında, Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladığı doktorası ile son halini aldı. Fiziksel olarak doğru sonuç verdiği birçok örnek problem ile ispatlanan kod, 2017 yılında ticarileşme aşamasına geçti. Simularge, TÜBİTAK desteği ile Ocak ayında kuruldu. Hızlı büyüme ile küresel ölçekte de kendine yer bulmayı hedefleyen şirket, yatırıma elverişli olması nedeniyle anonim şirket olarak tesis edildi.

Yük. Müh. Büryan Turan

Yük. Müh. Büryan Turan, 2004 yılında, Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü’nde lisans öğrenimine başladı. Bitirme tezi olarak, Penn State Üniversitesi tarafından geliştirilen, nükleer reaktör termal-hidrolik analizi koduna, basınç düşmesi hesabını ekledi. Bu bitirme çalışması ile 2008 yılında, bölüm üçüncüsü olarak mezun oldu. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Makine Mühendisliği Bölümü’nden, yüksek lisans derecesini aldı. Yüksek lisans öğrenimi sırasında, SANTEZ ve TÜBİTAK projelerinde, araştırma görevlisi olarak yer aldı. Bu projelerde; ısı değiştiricisi tasarımı, bilimsel yazılım geliştirme, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD), akış kontrolü ve nano akışkanlar ile ısı transferinin iyileştirilmesi konularında çalıştı. 2009’da, NATO İleri Araştırmalar Enstitüsü’nün, Güvenlik için Mikrosistemler Konferansı’nda, yönetici asistanlığı yaptı. 2010 yılında, yüksek lisans öğrenimini tamamlayan Büryan Turan, 2012 yılına kadar, TOBB ETÜ’de, doktora öğrenimine devam etti. Doktora çalışmaları, Fulbright ve Türkiye Bilimler Akademisi tarafından desteklendi. 2012 yılında, General Electric (GE)’de, jet motorları ısıl sistem tasarımı konusunda çalışmaya başladı. 5 yıl boyunca, yanma odası tasarımı alanında, lider mühendislik yaptı. 2016 yılının sonunda, bu firmadan ayrıldı. İstanbul Business School ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, liderlik ve girişimcilik eğitimleri aldı. 2017 yılında, Simularge web-tabanlı mühendislik iş fikri ile İstanbul Sanayi Odası’ndan, “Geleceğin Sanayicisi Büyük Ödülü”nü aldı. 2018 yılında, TÜBİTAK tarafından desteklenen, Simularge’yi kurdu. Mart 2018’de, Savunma Sanayi Mini MBA Programı’nı tamamladı. Halen, Simularge A.Ş.’de İcra Kurulu Başkanı olarak çalışmaktadır. Bilimsel çalışmaları sonucu yayınladığı, 9 adet makalesi bulunuyor.

 

Dr. Erhan Turan

 

 

Simularge A.Ş.’nin kurucu ortağı Dr. Erhan Turan, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden, 2004 yılında mezun oldu. Sonrasında, aynı bölümde, doktora çalışmalarına devam etti ve bu dönemde, katı cisim ve akışkanlar mekaniği problemlerinin, bilgisayar ortamında çözülmesini sağlayan bilimsel yazılımlar geliştirme konusunda uzmanlaştı. Doktora sırasında ayrıca, Almanya Düsseldorf Üniversitesi’nde, ziyaretçi araştırmacı sıfatıyla açık kaynak kodlu bilimsel programlar ile çalıştı. Bağlı-fizik problemlerinin, adaptif çoklu seviye yöntemleri ile çözülmesi başlıklı teziyle 2010 yılında, doktora programından mezun oldu. Devamında, İsviçre’nin ETH Zürich Üniversitesi’nin Bilgisayar Bilimi Bölümü’nde, doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmaya başlayan Dr. Turan, poroelastik denklemlerin, süper bilgisayarlar ile simülasyonu konusunda çalışmalar yürüttü. Yine aynı dönemde, Çek Cumhuriyeti’nde Ostrava Geonics Enstitüsünde araştırmalar yaptı. 2013 yılında, Türkiye’ye dönerek GE’de, jet motorları tasarımında çalışmaya başladı. GE9x, LEAP ve P20 gibi yeni nesil turbofan motorlarının ısıl tasarımlarında rol alan Dr. Turan, 2015 yılından itibaren, yöneticilik ve teknik liderlik pozisyonlarında görev almaya başladı. 2016 yılında, GE tarafından verilen, “Global Engineering Excellence” ödülünü kazandı. Bu firmadaki 5 senelik tecrübesinden sonra, 2018 yılının Mart ayında ayrılarak Simularge’de, Teknolojiden Sorumlu Şef Yönetici olarak çalışmaya başladı. Dr. Erhan Turan’ın, 10’u aşkın bilimsel yayını ve motor odası soğutulması ile ilgili bir de patenti vardır.

 

 

 

 1,832 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.