Ana Sayfa Özel SayılarIDEF 2023 OZEL SAYILAR Sinerji: Savunma ve Havacılık Sektörünün Hızlı Büyüyen Oyuncusu

Sinerji: Savunma ve Havacılık Sektörünün Hızlı Büyüyen Oyuncusu

Silah, mühimmat ve ilgili parçaların üretiminde bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Sinerji Silah ve Mühimmat A.Ş. (Sinerji), üretim yetkinliğini ve kapasitesini kısa sürede arttırarak entegratör firmaların önemli bir partneri oldu. Bir KOSGEB girişimi olarak yola çıkan Sinerji, Kırıkkale’deki tesislerinde başlayan yolculuğunu, sektörün global bir aktörü olma hedefiyle, emin adımlarla sürdürüyor.

Sinerji, savunma ve havacılık sanayisi alanında, silah, mühimmat ve bu ürün gruplarına yönelik parça üretimi
üzerine, bir KOSGEB girişimcilik serüveni olarak 2014 yılında, Kırıkkale’de faaliyetlerine başladı. Firma, rekabetin yüksek olduğu sektörde, daha önce birçok firma tarafından yapılması zor bulunan ya da geri plana atılan iş alanları için bir yol haritası belirledi ve belirlenen bu hedefler doğrultusunda, MKE gibi Türk savunma ve havacılık sanayisinin temelini oluşturan önemli bir marka değeri ile birlikte ilk projelerini başarı ile gerçekleştirdi. Bu projeler kapsamında Sinerji; hem MKE Mühimmat Fabrikası ile mühimmatların ana ve çeşitli parçalarını hem de MKE Silah Fabrikası’nın geliştirmiş olduğu ve birçok testten başarı ile geçen Milli Piyade Tüfeği’nin ana ve kritik parçalarını üretebilme başarısını elde etti.

Sinerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan DUMAN
En Hızlı Büyüyen 100 Şirket Arasında

MKE projelerinden edinilen tecrübeyi, 2015 yılı sonu itibarıyla il sınırları dışına taşıyan firma, kendi özgün çizgisini oluşturdu ve kurulduğu şehrin adını verdiği silahın, buna layık olması için mücadelesini başlattı. 2019 yılı itibariyle Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 7.500 m² alan üzerinde ciddi bir yatırımla faaliyetlerini genişleten Sinerji, savunma ve havacılık sanayisindeki birçok alanda yenilikçi ve başarılı projelere imza atmaya devam etti. Geliştirdiği birçok proje ilerlerken üstlendiği
işlerde verdiği taahhütleri de gerçekleştirdi. Bugüne kadar gösterdiği başarılarla sektörde adından söz ettiren Sinerji, il sınırlarından sonra ülke sınırlarını da aşarak, ihracata başladı.

Hassas ve kritik parçaların üretimini, yerli ve milli bir marka olarak başarıyla gerçekleştiren firma, sektörde güven tesis ederek yerini sağlamlaştırdı Kısa zamanda Türkiye’nin en hızlı büyüyen firmaları arasına giren Sinerji, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin (ETÜ) katkılarıyla düzenlenen, TOBB Türkiye 100 ödül töreninde, Türkiye’nin yıllık bazda en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında, 2019 yılında 46’ncı, 2020 yılında ise 55’inci sıraya yerleşti. Satış gelirlerini ortalama yüzde 511 oranında arttırmayı başaran firma, söz konusu dönemde çalışan sayısını da yüzde 86 arttırmış durumda.

AR-GE, Yatırımın Bir Parçası Oldu

2021 yılı itibari ile yeni yatırım kararı alan firma, yine Silah İhtisas OSB’de yaptığı 260 milyon lira bütçeli yeni tesis yatırımı ile hem istihdam alanında hem de savunma ve havacılık sanayisi alanında yaptığı farklılıklarla dikkatleri üzerine çekti. 2021’de başlayan bu yatırım rüzgârı, 2022 yılı içerisinde şiddetini daha da arttırarak devam etti ve Kırıkkale’de ilk AR-GE Merkezi ve tam teşekküllü kalite laboratuvarı olan firma unvanını aldı.

MKE ile proje bazlı çalışan bir firmayken, 2022’de ürünleşme çalışmalarını başlattı ve AR-GE faaliyetleri kapsamında, marka değeri yüksek yeni ürün prototipleri geliştirdi. Aslında AR-GE faaliyetlerini kurulduğu ilk günden beri sürdüren firma, iki TÜBİTAK projesi ve birçok AR-GE çalışması ile silah ve mühimmat alanında, kendi özgün marka çizgisini oluşturdu ve markalaşma politikalarına hız verdi.

İhracatla birlikte çalışma yoğunluğunun artması ve AR-GE ekibinin büyümesinin bir sonucu olarak da yaklaşık 10.000 m² alan üzerinde 4 yeni proje geliştirme laboratuvarı, 2 yeni test laboratuvarı, 2 yeni prototip laboratuvarı, 1 yeni test atışı poligon sahası ve çalışanlar için sosyal tesis alanları son teknolojik imkanlarla donatıldı ve AR-GE faaliyetleri daha da ileri düzeylere taşındı. Ülke savunma ve havacılık sanayinin ivme kazandığı bir dönemde, yapılan bu yatırım kararı hem ülke hem de Kırıkkale sanayisinin gelişmesine ve nitelikli iş gücünün istihdamına büyük katkı sağladı.

Hedef, İstihdamı Yüzde 80 Arttırmak

AR-GE ve üretim ekibinin, yeni tesislerinde savunma ve havacılık sektörüne daha verimli projeler üreteceğinin sinyalini veren Sinerji, 46’sı mühendisten oluşan yaklaşık 270 çalışanla faaliyetlerini icra ediyor. Bununla birlikte insan odaklı yetenek yönetimi süreçlerinin önem kazandığı bu dönemde, Sinerji insan kaynakları ekibi, başta staj programları ile başlayan yetenek yönetimi ve süreç iyileştirme çalışmalarına devam ediyor. 2022 yılı içerisinde başlatılan “Stajyer ve Çırak Yetiştirme Programı” kapsamında genç yeteneklerin iş hayatına başlamadan önce mesleki yetkinlikler açısından kendilerini geliştirmeleri ve 4 yıl sonrasında bu yeteneklerin Sinerji kültürü ile tanışmaları amaçlanıyor. Yeni yapılan fabrika yatırımıyla ilerleyen süreçte, istihdamını yüzde 80 arttırmayı hedefleyen firma, cirosunun her yıl en az yüzde
5’ini kademeli olarak AR-GE çalışmalarına ayırmayı ve böylece yetkin ve donanımlı insan gücü ile birlikte gelişme ve büyümeyi sürekli kılmayı planlıyor. Kurulduğu günden beri sürekli gelişen Sinerji, “önce insan” anlayışıyla çalışanları için mesleki gelişim, kariyer planlaması ve sosyal haklar desteğini sürekli geliştiriyor.

Sektöre yönelik yenilikçi ürün ve çözümleri ortaya koyabilmek için Sinerji, faaliyet alanlarını genişletiyor. Mühimmat projelerine bakıldığında, ürün gamında; 20 mm ve 81 mm arası tüm orta kalibre mühimmat aksamları ve bileşenleri, 105 mm ve 155 mm arası tüm büyük kalibre mühimmat aksamları ve bileşenleri ile birlikte mühimmat tapaları ve aksesuarları yer alıyor. Bunun dışında silah projelerinde ise düşük kalibre silah aksamları ve bileşenleri dikkat çekiyor.

Bu temel iki ürün ailesinin yanında; analiz, araştırma, tasarım, sistem mühendisliği, proje yönetimi, prototip ve ürün geliştirme konularında uzmanlaşmış AR-GE ekibi ile yurt içi ve yurt dışı müşterilerin ihtiyaç duyduğu özgün projeler yürütülüyor. Firma; pratik, teorik ve yönetimsel bilgi ve deneyimlerini, teknolojik imkânlarıyla birleştirerek tüm projelere alternatif çözümler sunabiliyor. Sinerji, bu kabiliyetlerini, üniversite-sanayi iş birliği ile yapılan AR-GE çalışmalarında, yerlileştirme projeleri kapsamında; ASELSAN, TÜBİTAK, MKE gibi entegratör firma ve kurumlarla yapılan ürün geliştirme çalışmalarında ve yurt içi ve yurt dışı birçok firma ile yapılan iş geliştirme anlaşmalarında sergiledi. 2018’den beri her sene cirosunu bir önceki seneye göre 2-3 kat arttıran firma, son yıllarda ihracatının artması sonucu, Balkanlar ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bazı
Türk devletleriyle de büyük iş anlaşmaları yapmaya başladı.

Müşterilemizin Projelerine Etkin ve Özel Çözümler Sunuyoruz

Kuruluşundan itibaren özel amaçlı projelerde görev alan firma, MKE ve ASELSAN başta olmak üzere ana entegratör firmalara hizmet vermekle birlikte, mekanik sistemlerin yanı sıra projelere özel çözümler sunuyor. Bu özel çözümler kapsamında, firmaların özel isteklerini hızlı, kaliteli ve düşük maliyetle yerine getirip, gerekirse revize ederek istenen özellikler sağlanıyor. Satış sonrası müşterilerin ürünlerle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşması durumunda, teknik ekibin hızla yönlendirilip çok kısa sürelerde etkin çözümler üretmesi, Sinerji’nin müşteri memnuniyetinin en önemli belirleyicisi konumunda.

TÜBİTAK ve AR-GE Merkezi projelerini odağına alan firmanın yürütmekte olduğu bazı projeler;

 • TEYDEB 1501 – Tüfekten Ateşlenebilir Kapı Açma Mühimmatı Tasarım ve Geliştirilmesi
 • TEYDEB 1507 – Ateşli Silahlar Test Cihazı Tasarım ve Geliştirilmesi
 • ARGE M35-UT – 35 mm Uçaksavar Mühimmatı Gövde Geliştirmesi
 • ARGE AK1250 -500 lb ve 2000 lb Genel Maksat Uçak Bomba Askı Kulpları
 • ARGE AT9-500 – SIN5 9 mm Ateşli Yivli Setli Makineli Tabanca (Yarı ve Tam Otomatik)
 • ARGE BT9-500 – BT9-500 9 mm Yarı Otomatik Tabanca
 • ARGE AP12 – 12 Kalibre Pompalı Av Tüfeği
Orta ve Büyük Kalibre Mühimmatlar ile Yivli ve Yivsiz Hafif Silah Ürün Grupları

Sinerji, MKE ürün ailesinde bulunan birçok kritik parçanın ve bileşenin üretimini başarıyla gerçekleştirdi. Bu ürün grupları arasında, yivli silahlardan silah ve silah sistemi aksesuarlarına kadar pek çok farklı ürün yer alıyor.

Yivli Silahlar
 • 9 mm ateşli yivli setli makineli tabanca alt aksamları (yarı veya tam otomatik)
 • Otomatik, yarı otomatik ve tam otomatik atış seçeneklerine sahip 7,62 mm piyade tüfeği alt aksamları
 • 7,62 mm yarı/otomatik hafif silah alt aksamaları
 • 5,56 mm yarı/tam otomatik hafif silah alt aksamlar
 • 7,62 mm tam otomatik platform hafif silah alt aksamları
 • 7,62 mm keskin nişancı tüfeği alt aksamları
Yivsiz Silahlar

Kendi tasarımı olan 12 kalibre pompalı av tüfeğinin marka lisans anlaşması kapsamında üretimine başlandı.

Silah Bileşenleri

Hafif, orta ve ağır silah aksamları.

Silah ve Silah Sistemi Aksesuarları
 • Universal tripodlar
 • Çatal ayaklar
 • Monte beşiği
 • Susturucu
 • Temizlik kiti
 • Silah çantası
Orta Kalibre Mühimmat
 • 20 mm ve 35 mm serili uçaksavar mühimmat aksamları
 • 40 mm serili düşük hızlı bombaatar mühimmat aksamları
 • 40 mm serili yüksek hızlı bombaatar mühimmat aksamları
 • 60 mm serili havan mühimmat aksamları
 • 81 mm serili havan mühimmat aksamları
Büyük Kalibre Mühimmat

120 mm havan mühimmat aksamları
122 mm tank mühimmat aksamları
122 mm top ve obüs mühimmat aksamları
152 mm top ve obüs mühimmat aksamları
155 mm top ve obüs mühimmat aksamları

Mühimmat Mekanik Aksamları ve Bileşenleri ile Birlikte Mühimmat Tapaları
 • M505 A3 mekanik tapa komplesi
 • 120 mm tapa adaptörü
 • Dikey mesnet ve havan tapaları
 • M557 mekanik, hassas topçu tapası
 • Mekanik çarpmalı, hassas topçu tapası
 • M502 havan tapası
 • AZ 111 A2 havan tapası
 • 40 x 53 mm yüksek hızlı bombaatar mühimmatı tapası
 • 40 x 46 mm düşük hızlı bombaatar mühimmatı tapası
Mühimmat Aksesuarları
 • 500 lb ve 2.000 lb’lik uçak bomba askı kulpları
 • Mk-81 uçak bombası için askı kulpları
 • Mk-82 uçak bombası için askı kulpları
 • Mk-84 uçak bombası için askı kulpları
 • Çeşitli ebatlarda püsüsler
 • Çeşitli ebatlarda hermetik kutular
Uluslararası Bir Marka Olma Yolunda

Sinerji, faaliyet gösterdiği savunma ve havacılık sanayisinde, sürdürülebilir rekabet üstünlüğünü sağlamak ve büyüme potansiyelini güçlendirmek için geliştirdiği katma değeri yüksek, performanslı, fark yaratan, yenilikçi ürün ve çözümlerini müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda, ticari bir güven ortamında sunmayı ilke edindi. Bununla birlikte firma, müşteri ve paydaşlarının ihtiyaçlarına odaklı inovatif çözümlerini kalite ile buluşturmadaki hızı ve global taleplere cevap verebilme yeteneği ile ön plana çıkıyor.

Hedef pazarlara, yerli ve milli ürün parolası ile yönelen firma, başta Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayisi ihtiyacını, milli ve yerli imkanlarla karşılayıp, aynı zamanda dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarına da cevap verebilecek bir üretim vizyonunu benimsedi. Sinerji, sektöre sunduğu ürün ve çözümleriyle ana proje yürütücülerin önemli bir proje paydaşı oldu. Entegratör firmalarla yakın bir çalışma ortamında projelerin yürütülmesi, firmanın sektöre yönelik kültürünün gelişmesini sağladı. Bu kültürün kurumsal kimlikle bütünleşmesi, Sinerji’nin müşteri portföyünde güven ortamı yarattı. Sonuç olarak Sinerji, işletme performansının iyileştirilmesi stratejisini; tüm çalışanlarının katılımı ile ürettiği ürün ve hizmetlerde, işletme süreçlerini sürekli iyileştirerek, en düşük toplam maliyet düzeyinde müşteri istek ve beklentilerini en kaliteli şekilde, bir güven ortamında sunmak üzerine kurdu.

Endüstri 4.0, Üretimin Her Aşamasında

Kurumsallaşma yolunda hızla ilerleyen firma, mühendislerin ve diğer çalışanların zamanını daha etkin kullanması için de süreçlerini geliştirmeye ve iyileştirmeye devam ediyor. Mühendislik kabiliyetini yeni teknolojilerle buluşturan Sinerji, AR-GE ve Kalite departmanlarının yanında üretim, depo ve idari süreçlerini, çağın gerekliliği olan ERP sistemleri üzerinden verimli bir şekilde yönetiyor.

Üretimin anlık durumu, son teknoloji IoT cihazları ve Endüstri 4.0 uyumlu ERP sistemine entegre MES programı üzerinden, yalın üretim metodolojisine uygun olarak kontrol ediliyor. Ayrıca depo otomasyon yazılımı ile mamul, yarı mamul, hammadde ve kesici takım stoklarının anlık seviyeleri ve ömür takipleri kontrol altında tutulmakta olup, yine bu depo otomasyon programı da ERP ve MES ile entegre bir yapının içerisinde çalışıp, firmada tüm süreçler uçtan uca bütünleşik bir otomasyon ile kontrol edilip raporlanabiliyor.

Firma, başta AR-GE ve ÜR-GE olmak üzere, kalite ve birçok üretim yönetim personelinin liderliğinde, üretim yeteneklerini ürünlerine ve çalışmalarına uyguluyor. Sinerji, üretim kapasitesini son yapılan yatırımlarla arttırarak, kaliteli ve kısa sürede teslim seçenekleriyle müşterilerinin memnuniyetini en üst seviyede tutmaya özen gösteriyor. Güçlü ve sürekli yenilenen son teknoloji makine parkuru ile üretimlerini gerçekleştirirken, kalibrasyonlu cihazlarla boyutsal, fiziksel ve kimyasal mühendislik test uygulamaları yapıyor. Sinerji, daha güçlü bir kalite kontrol mekanizması oluşturmak için yeni yatırımlarla birlikte, kalite laboratuvarlarında bulunan ölçüm cihazlarının çeşitliliğini arttırdı ve yüksek ve çok hassas kalite ölçüm cihazları ile ham
maddenin girişinden, sevkine kadarki tüm süreçlerde, ürün kalitesini kontrol edebiliyor. Böylece şirketin tüm süreçlerine bakıldığında, herhangi bir ürünün AR-GE faaliyetlerinden tasarımına, üretimine ve testlerine kadar olan tüm işlemlerinin, maliyet-etkin bir şekilde yönetilip, müşterilere hızlı ve kaliteli bir şekilde sunulabildiği görülüyor.

Yatırımlar Artarak Devam Edecek

İlerleyen süreçte kalite güvence gereksinimlerinin sağlanması konusunda, referans standartlardan yararlanılarak, düzenli ve rutin olarak kontrol, denetim ve izlenebilirlik için kontrol mekanizmalarını oluşturan firma, TSE EN ISO/IEC 9001:2015, TSE EN ISO/IEC 14001:2015, TSE EN ISO/IEC 45001:2018, TSE EN ISO/IEC 27001:2013 yönetim sistemleri belgelerine sahip. Sinerji ayrıca, ASELSAN, Roketsan ve TUSAŞ gibi ana firmaların desteklediği onaylı tedarikçi adayı değerlendirme denetiminden yüksek bir puanla geçerek EYDEP Sertifikası aldı. Bu belge ve sertifikalarla birlikte, Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda da Tesis Güvenlik Belgesi, NATO Onaylı Tesis Güvenlik Belgesi, Askeri
Fabrikalar Genel Müdürlüğü Onaylı Tedarikçi Belgesi ile belgelendirildi. Kuruluşundan itibaren aldığı devlet
desteklerini ve kendi öz kaynaklarını şirketin gelişimi için kullanarak hem kurumsallaşma hem de mühendislik ve teknoloji altyapısına yatırım yaptı.

Kurulduğu günden beri yeni atılımlarla gelişimini sürdüren Sinerji, 2024 yılı kısa vade yatırımları arasında olan ve projelerden kaynaklı ihtiyaçlardan hareketle, var olan yüzey işlem hattını, yine otomasyon destekli hat haline dönüştürme ve mevcut talaşlı imalat hatlarına konveyör ve robotik taşıma sistemini entegre etme planları yapıyor. Bu kısa vade yatırımlarla birlikte pres ve dövme hatlarına yapılacak ek yatırımla, tonaj artışları ile ürün yelpazesini genişletme hedefi bulunuyor. Sinerji, yapılan ve yapılacak olan yatırımlarla, ihracat hacmini genişletme ve global bir Türk markası olma yolunda hızla ilerliyor.

Markalaşma konusuna büyük önem veren firma, her ürün grubunu ayrı bir marka altında sunup, sektörün her kesimine ulaşabileceği bir ürün ailesi oluşturmayı da planlıyor. Halihazırda yürütülen Kapı Açma Mühimmat Projesi ile 9 mm Yarı Otomatik Tabanca Projesi’nin patent süreçleri devam ediyor. Firma cirosunun, özellikle 2022 yılında, yüzde 60’a yakını ihracat kalemlerinden oluştu. Bu oranın gelecek dönemlerde yüzde 80’e çıkarılması hedefleniyor. AR-GE harcamalarını da bu kapsamda arttıracak olan Sinerji, bu durumun ciro artışına olumlu yönde yansıyacağını ve etkilerinin de yıldan yıla görülebileceğini düşünüyor. Firma, bu kapsamda yurt içinde IDEF ve yurt dışında ise Eurosatory, IWA, Enforce Tac gibi alanında önde gelen fuarlara katılmayı planlıyor. Kırıkkale Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve AR-GE Merkezi ile birlikte yaklaşık 17.500 m² üzerine kurulu iki büyük tesisinde savunma ve havacılık sanayisinde silah, mühimmat ve bu ana ürün gruplarına ait hassas ve kritik parçaların üretiminde uzmanlaşan Sinerji, her yıl kendini yenileyerek, yetkin personeli ile ulusal ve uluslararası arenada hizmet etmeyi sürdürüyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.