Ana Sayfa Haberler SİPER Adım Adım Yükseliyor: 100 km’ye Ulaştı

SİPER Adım Adım Yükseliyor: 100 km’ye Ulaştı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen proje kapsamında geliştirilen uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER, yapılan son testte, yüksek hızlı hedefini 100 km mesafede vurmayı başardı. Test atışı, ASELSAN ve Roketsan’ın iş birliğiyle, Sinop Test Merkezi’nde gerçekleştirildi. Gelişme, SSB tarafından 26 Ağustos’ta duyuruldu.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, testle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Savunma sanayiimizden Büyük Taarruz ve Malazgirt’in yıldönümünde ecdadın şanına yakışır bir başarı! Uzun menzilli hava savunma füze sistemimiz SİPER adım adım yükseliyor. SİPER son test atışında yüksek hızlı hedeflerde 100 km’yi gözüne kestirdiğini gösterdi. SİPER, bu vuruş başarısıyla bir aşamayı daha tamamladı. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. ”

Bölge hava savunması kapsamında stratejik tesislerin düşman taarruzlarına karşı korunması amacıyla geliştirilen SİPER, uzun menzilde ve dağıtık mimaride hava savunması sağlanmasına imkan verecek. ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE iş ortaklığı ile yürütülen SİPER Projesi’nde teslimatın 2023 yılında yapılması hedefleniyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.