Ana Sayfa Haberler SİPER Ürün-2 İlk Atışlı Testi Başarıyla Geçti

SİPER Ürün-2 İlk Atışlı Testi Başarıyla Geçti

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından ülkemizin uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan ve ASELSAN, Roketsan ve TÜBİTAK SAGE iş ortaklığı tarafından yürütülen SİPER Projesi kapsamında, SİPER Ürün-2 Sisteminin ilk atışlı testi başarılı bir biçimde gerçekleştirildi. SİPER Projesi kapsamında Ürün-1 sisteminin kabul faaliyetlerine ilişkin çalışmalar yürütülürken, Ürün-2’nin Sistem/Alt Sistem Geliştirme ve Test Aşaması da paralelde devam ediyor.

SİPER Ürün-2 Daha Uzun Menzile Sahip

SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, projeye ilişkin yaptığı değerlendirmede “Siper Ürün-2’nin ilk atışlı test faaliyeti Sinop Test Merkezi’nden başarıyla gerçekleştirildi. Proje kapsamında emeği geçen ASELSAN’ımızı, Roketsan’ımızı, TÜBİTAK SAGE ve tüm alt yüklenici firmalarımızı kutluyorum.” İfadelerini kullandı. SSB’den yapılan açıklamada, Ürün-1 ile aynı yer sistemlerine (radarlar, komuta kontrol, füze fırlatma sistemi, haberleşme sistemleri) sahip olan SİPER Ürün-2’nin daha uzun menzilde ve irtifada etkili olduğu bildirildi. Bu test ile uçuş koşulları altında veri toplanarak, bu verilerin projenin ilerleyen aşamalarında yapılacak faaliyetler kapsamında kullanılması hedefleniyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.