Ana Sayfa Haberler SMS Savunma, Attığı Yerlileşme Adımlarını, Ürünleşme ile Sürdürüyor

SMS Savunma, Attığı Yerlileşme Adımlarını, Ürünleşme ile Sürdürüyor

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Kara Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Savunma ve havacılık sanayisinde yerlilik oranlarının gündemin üst sıralarında yükseldiği günümüzden çok daha önce, 1990’lı yıllarda yerlileşme hedefi ile faaliyetlerine başlayan SMS Savunma, günümüzde ise faaliyetlerini ürünleşme hedefi ile sürdürüyor. Ürettiği farklı stok numarasına sahip bileşen ve alt sistemlerinin sayısı birkaç bine ulaşan firma, ürünleşme hedefi doğrultusunda, kara araçlarının ana alt sistemlerini özgün olarak geliştirip üretmeyi hedefliyor.

 

SMS Savunma Sanayi, Necmi Şahin tarafından, 1991 yılında, İzmir’de kuruldu. 5.000 metrekare kapalı alana sahip fabrikasında yürüttüğü tüm faaliyetleri kara platformları üzerine olan firma, kuruluşundan itibaren, hem sunduğu çözümleri hem de bu çözümlerin kullanıldığı araçları çeşitlendirdi.

SMS Savunma halen; Filtre Grubu, AVDS Serisi Motor Parçaları Grubu, Dişli Grubu, Hidrolik Pompa ve Motorlar, Transmisyon Parçaları ve Mekanik Keçe Grubu altında yedek parçalar üretiyor. Sayısı 1.700 civarında olan bu parçaların kullanıldığı araçlar arasında; M60 ana muharebe tankı, Leopard 2 ana muharebe tankı, T-155 Fırtına kundağı motorlu obüsü, Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ve M113 zırhlı personel taşıyıcısı bulunuyor.

En başından beri, faaliyetlerini Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldırma hedefiyle yürüten SMS Savunma, kuruluşundan itibaren birçok yedek parçanın yerlileştirilmesini sağladı. Firma, son 5 yıldır da sayısı giderek artan yurt dışı müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılıyor.

SMS Savunma’nın M60 ana muharebe tankları için sağladığı parçalar.

 

Müşteri İhtiyaçlarını En İyi Şekilde Karşılayan Esneklik

SMS Savunma, çalışmalarını; kurulduğu günden günümüze kadar elde ettiği tecrübe ışığında, deneyimli kadrosu ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir yaklaşımla yürütüyor. Firmanın, prototip ürünleri kısa sürede ortaya çıkartabilmesi ve esnek üretim kabiliyetleri, müşterilerinin zaman-kritik ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmesini sağlıyor.

SMS Savunma, kendi test tezgâhlarını da üretebiliyor. Böylece müşterilerine, testleri de kapsayan anahtar teslim çözümler sunabiliyor.

SMS Savunma, Ar-Ge faaliyetleri de yürüten bir şirket. Yedek parça üretimine yönelik faaliyetlerini destekleyen bu kabiliyet, firmanın ürünleşme hedefine de katkı sağlıyor.

SMS Savunma’nın ZMA için sağladığı parçalar.

SMS Savunma, T-155 Fırtına kundağı motorlu obüsü için de çok sayıda parça sağlıyor.

 

Kalite Ön Planda

Firmanın uyguladığı toplam kalite yönetimi yaklaşımı ise üretimi yapılan yedek parçalarda, rakiplerinin bir adım önüne geçiriyor.

SMS Savunma’nın, tecrübesi ve teknolojisi ile oluşturduğu üretim süreci, bir dizi adımda gerçekleşiyor. Üretim paketinin hazır olduğu durumlarda, SMS Savunma’nın yetkin altyapısı devreye giriyor ve üretim, paketin belirlediği şekilde ve yüksek kalite ile gerçekleştiriliyor. Talaşlı imalat, döküm (hassas, çelik, pik, alüminyum) ve dövme imalatlar, plastik enjeksiyon imalatı, presleme, kalıplı kauçuk parçalar, kaynaklı birleştirme ve ısıl işlem gibi çok farklı üretim tekniklerini içeren mekanik parça ve alt sistemlerin üretimi için, SMS Savunma’nın alt yapısının yanı sıra onaylı tedarikçi listesinde yer alan yerli firmalardan da faydalanılıyor. Böylece, farklı ölçeklerde kabiliyetlere sahip firmaların da savunma ve havacılık sanayisine katkıda bulunması sağlanmış oluyor.

Üretimden kalkmış, hâlihazırda teknik üretim paketi bulunmayan parçalar ve alt sistemler için ise orijinal numune üzerinden parçayı oluşturan malzemelere ait ait fiziksel ve mekanik özellikler çıkartılıyor. Ölçülendirmek amaçlı CMM cihazları kullanılıyor. Böylece, teknik resimler ortaya çıkıyor ve ardından da parçanın imalatı için gerekli süreçler tanımlanarak üretimleri gerçekleştiriliyor.

SMS Savunma’da, kalite kontrol süreçleri, hammadde kalitesinin kontrolü ile başlıyor. İlerleyen aşamalarda devam eden kontrol ve testlerin sonunda, askeri standartlara uygun ürünler ortaya çıkıyor. Firmanın kendi tasarladığı test tezgâhları da yüksek kalitede ürün teslim etme çalışmalarını destekliyor.

SMS Savunma’nın geniş ürün portföyünde, çok sayıda M113 zırhlı personel taşıyıcı parçası da yer alıyor.

Sıra Ürünleşmeye Geldi

SMS Savunma, tecrübesi, birikimi, insan kaynağı ve altyapısı ile kendi özgün ürün ve çözümlerini geliştirmeyi ve ana yüklenicilerin ilgisine sunmayı hedefliyor. Bu kapsamda, hedef ürünleri belirleyen firma, çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdürüyor. Firmanın bir diğer hedefi de ihracat çalışmalarını, hem ülke sayısı hem de ürün çeşidi açısından arttırmak.

SMS Savunma CEO’su Necmi Şahin, önümüzdeki dönem için şunları söylüyor: “Sektörde elde ettiğimiz birikim ve müşterilerimizin gelişen ihtiyaçları, bizi, ürün geliştirmeye yönlendiriyor. SMS Savunma; özgün ve yenilikçi ürünler geliştirebilmek için gereken her şeye sahip. Önümüzdeki dönemde ortaya koyacağımız ürünler de bunu gösterecek. Her zaman için sloganımız, ‘Arkanızda asla memnuniyetsiz müşteri bırakmayın’ oldu. SMS Savunma ailesinin her üyesi; güvenlik görevlisinden CEO’suna kadar; kalite, zamanında teslimat ve %100 müşteri memnuniyeti odaklıdır. Bu müşteri memnuniyetini, yakında ortaya koyacağımız ürünlerimizle de sağlayacağımıza inanıyorum.”

 12,855 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.