Ana Sayfa Haberler SOM-B1 Seyir Füzelerinin 7 Adedi Teslim Edildi

SOM-B1 Seyir Füzelerinin 7 Adedi Teslim Edildi

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), 4 Ocak’ta, sosyal medya hesaplarından, SOM Stand-Off Mühimmatı’nın B1 sürümünden 7 adedinin teslimatının gerçekleştirildiğini duyurdu.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan F-4 ve F-16 savaş uçaklarına uyumlu olacak şekilde TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen SOM seyir füzesi, ROKETSAN tarafından üretiliyor. 250 kilometrenin üzerinde menzile sahip olan SOM, yaklaşık 230 kg ağırlığındaki ve farklı türlerdeki harp başlıklarını taşıyabiliyor. Füze için seçilebilecek geniş bir güdüm sistemi yelpazesi bulunuyor. Füzenin; yüksek infilaklı, basınç ve parçacık etkili harp başlığına sahip B1 sürümünün ise şu güdüm sistemleri ile donatılması mümkün:

  • Ataletsel navigasyon sistemi (ANS),
  • Küresel konumlandırma sistemi (KKS),
  • Yeryüzü referanslı navigasyon sistemi (YRNS),
  • Görüntü referanslı navigasyon sistemi (GRNS) ve
  • Otomatik hedef algılama (OHA).

Yaklaşık 600 kg ağırlığa sahip füzenin toplam uzunluğu ise 4 metre civarında. Ağ merkezli harekât konseptine uygun şekilde tasarlanan SOM, hedefine doğru ateşlendikten sonraki seyir safhasında, daha önceden üzerine yüklenmiş olan görevlerden birisi seçilebileceği gibi, ortaya çıkan fırsat hedeflerine yönlendirilebilme özelliğine de sahip. Ayrıca füzenin B1 sürümünde bulunan kızılötesi arayıcı başlık sayesinde, son güdüm safhasında (terminal guidance) hedefine daha hassas olarak yönelmesi sağlanıyor.

 3,229 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.