Ana Sayfa Haberler Son 5 Yılda İhracatını 7’ye katlayan BİTES, Yeni Yerinde, Yeni Projelere Hazır

Son 5 Yılda İhracatını 7’ye katlayan BİTES, Yeni Yerinde, Yeni Projelere Hazır

MSI Dergisi’nin 168’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Bir teknoloji ve Ar-Ge şirketi olarak öne çıkan BİTES’in, ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi’ndeki yeni ofisinin açılışı, 1 Ekim’de düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene, Türk Silahlı Kuvvetleri, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve çeşitli sektör firmalarından, pek çok üst düzey yönetici de katıldı.

 

BİTES, kuruluşunun 17’nci yılında, 100 kişilik kadrosuyla büyümesini sürdürüyor. Cirosundaki ihracat payını, 2012-2017 yılları arasında, %5’ten %35 seviyelerine çıkaran firmanın yurt dışındaki müşterileri arasında; Airbus Defence & Space, CAE, Hensoldt ve Sikorsky gibi sektörün büyük oyuncuları yer alıyor. Firma, Avrupa Birliği’nin, bilimsel ve uygulamalı Ar-Ge ve inovasyon programı UFUK 2020 kapsamında, uzay alanında çalışmalar da yürütüyor.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen IDEF fuarı sırasında; ASELSAN, Altınay Havacılık, Lapis Havacılık, Nurol Makina ve TUSAŞ’ın da aralarında yer aldığı çeşitli firmalarla 4 ayrı iş birliği anlaşması imzalayan BİTES, arttırılmış gerçeklik, yapay zekâ, otonom ve robotik sistemler gibi yükseliş trendinde olan teknolojilere odaklanarak faaliyetlerini sürdürüyor. Firma, Arttırılmış Gerçeklik Destekli Mobil Bakım Sistemi Projesi kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslimat gerçekleştirmek için gün sayıyor.

 

 

Soldan sağa: ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Genelkurmay Gn.P.P. Başkanı Tümgeneral Reha Ufuk Er, AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkan Vekili Yılmaz Tunç, BİTES CEO’su Uğur Coşkun, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, SSB MEBS Daire Başkanı Ahmet Akyol, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker ve ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı ve Savunma Sistem Teknolojileri Sektör Başkanı Mustafa Kaval

 

BİTES CEO’su Uğur Coşkun

Ruhu Genç Şirketten, Dinamik Bir İK Politikası

Törende konuşan BİTES CEO’su Uğur Coşkun, firmanın yeni ofisi hakkında şunları söyledi: “Bundan tam 3 sene önce, İncek’teki ofisimizi açtık; ama bu ofisimiz herkese uzak kaldı. Artık büyük şirketlerimiz, X ve Y kuşağından, çok yetenekli ve deneyimli insanları kadrolarına dahil ediyorlar. Biz de bir fark yaratmak, bir cazibe ortamı oluşturmak adına, biraz daha merkeze, genç çalışanların istediği sosyal ortamlara yakın bir yere doğru geldik. Yeni ofisimize geçmemizin asıl sebebi buydu. Artık iyi ve yetenekli insanları, şirketler seçmiyor. Bu insanlar, şirketleri seçiyor. Şu anda yapay zekâ ve arttırılmış gerçeklik konusunda ciddi açılımlarımız var ve o taraftaki varlığımızı, yoğun bir şekilde arttırıyoruz. Yurt dışına ihracatımızla ilgili de önemli açılımlar yaptık. Sikorsky firmasının, onaylı tedarikçi listesine girdik.”

Coşkun, firmanın ideallerine ise şu sözleri ile vurgu yaptı: “Sabah uğrunda ölecek bir hayaliniz var ise saati kurmaya gerek kalmaz. Bizim itici gücümüz; inancımız, kararlılığımız, azmimiz ve fütursuzca cesur ve meraklı teknoloji açlığımız. Ülkemizin geleceği için, kritik teknoloji adımlarında izimizin olması gayreti içindeyiz. Ve ben, yüreğini koyan, bir vizyonun peşinden giden insanlara liderlik yapmak için buradayım.”

 

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

Hayallerin Peşinden Koşmak

Coşkun’un ardından, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasına, BİTES CEO’su Uğur Coşkun ve Programlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Coşkun’dan bahsederek başlayan Prof. Dr. Demir, şunları söyledi: “Uğur ve Ebru’nun bu süreçteki maceralarını ve çabalarını gayet iyi biliyorum. Böyle girişimlerin devam etmesi lazım. Bazen düşe kalka, bazen iddialı; ama iddialarını, rüyalarını ve hayallerini hiç bırakmadan, peşlerinden ısrarla koşan bir şirket BİTES. Savunma sektöründe de bu tür şirketlere ihtiyaç var. Büyük firmaların da BİTES gibi şirketlerle beraber, omuz omuza yürümelerini bekliyoruz. Tekrar hayırlı uğurlu olsun diyorum, nice başarılara imza atmanızı bekliyorum.”

 1,387 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.