Ana Sayfa Haberler Son Kabul Atışını Geride Bırakan HİSAR O+ Göreve Hazır

Son Kabul Atışını Geride Bırakan HİSAR O+ Göreve Hazır

HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi, envantere giriş öncesi son kabul atışında yüksek irtifadaki yüksek hızlı hedefi imha etmeyi başardı. HİSAR O+ böylece kabul faaliyetlerini tamamlamış ve bütün unsurlarıyla ve tam kapasite göreve hazır hale geldi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gelişmeyi, 26 Aralık’ta, sosyal medya hesaplarından duyurdu.

HİSAR O+ Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında, ASELSAN ve Roketsan iş birliğinde yerli ve milli olarak geliştirildi. TÜBİTAK SAGE ise füzelerde kullanılan harp başlığının geliştirilmesini üstlendi.

360 derece etkinliğe sahip sistem, en az 9 hedefe aynı anda angaje olabiliyor ve bu hedeflere füze ateşleyebiliyor. HİSAR O+ sisteminin önleme menzili 25 km’yi buluyor. Her türlü hava koşulunda çalışma yeteneğine sahip sistem; savaş uçakları, helikopterler, havadan karaya füzeler ve seyir füzeleri ile silahlı ve silahsız insansız hava araçlarına (İHA/SİHA) karşı etkili. HİSAR O+ sistemi dağıtık ve esnek mimarisiyle nokta ve bölge hava savunma görevleri icra edecek. HİSAR O+ sisteminin batarya ve tabur seviyesinde teşkilatlanabilecek bir altyapısı bulunuyor. Sistem; Atış Kontrol Merkezi, Füze Fırlatma Sistemi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro Optik Sistem ve Kızıl Ötesi Arayıcı Başlıklı Füze unsurlarından oluşuyor.

HİSAR hava savunma füze sistemleri arasından ilk olarak HİSAR A+ teslim edilmişti. Test atışları süren uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER’in ise 2023’te kullanıma hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.