Ana Sayfa Haberler Sonitus Mühendislik, Kıç Bot Rampa ve Kapak Sistemi ile RHIB Botların Operasyonunu Daha Hızlı ve Güvenli Hale Getiriyor

Sonitus Mühendislik, Kıç Bot Rampa ve Kapak Sistemi ile RHIB Botların Operasyonunu Daha Hızlı ve Güvenli Hale Getiriyor

Hisar sınıfı Açık Deniz Karakol Gemilerinde (ADKG) kullanılmak üzere Sonitus Mühendislik tarafından tasarlanıp üretilen Kıç Bot Rampa ve Kapak Sistemi, askeri tip sert karinalı şişme botların (Rigid Inflatable Boat / RHIB) operasyonunu daha hızlı ve güvenli hale getirecek. Sistem sayesinde askeri tip sert karinalı şişme botlar, denize daha hızlı ve güvenli bir şekilde indirilecek ve denizden alınacak. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları için ASFAT A.Ş. ana yükleniciliğinde inşa edilen gemilerde kullanılacak Kıç Bot Rampa ve Kapak Sistemi, Türk Loydu onayını alarak tüm testlerden başarıyla geçti ve 8 Mayıs’ta ana yüklenici ASFAT A.Ş.’ye teslim edildi.

Deniz güvenliğini önemli ölçüde arttıran ve personel yaralanma riskini azaltan Kıç Bot Rampa ve Kapak Sistemi, diğer matafora sistemlerine göre önemli avantajlar sunuyor. Halatlı sistemlerde, halat kopması veya sistem kaçırması durumunda personel yaralanması riski bulunurken, raylı bir sistem olan Kıç Bot Rampa ve Kapak Sistemi’nde, bu risk ortadan kaldırıldı. ADKG’ler için özel olarak tasarlanan ve güvenliği ön planda tutan çözüm, daha hızlı ve hafif bir sistem olmasıyla da dikkat çekiyor.

Kıç Bot Rampa ve Kapak Sistemi’nin, sektördeki güvenlik standartlarını yükselterek, denizcilik alanında daha güvenli ve etkili operasyonlar gerçekleştirilmesine katkıda bulunacağının altını çizen Sonitus Mühendislik yetkilileri, deniz güvenliği ve personel sağlığına verdikleri önemi gösteren bu başarılı proje ile ADKG projesinin bir parçası olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirttiler.

Sonitus Mühendislik, 4 Nisan’da da yine ADKG’lerinde kullanılacak Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi’nin önemli parçalarından biri olan yüksek mukavemetli, paslanmaz ray ünitesini de Türkiye’de ilk kez yerli ve milli olarak üretmiş ve ana yükleniciye teslim etmişti. Denizcilik sektörünün ihtiyaç duyduğu yenilikçi çözümleri, yerli ve milli imkanlarla ve müşteri odaklı bir yaklaşımla geliştiren Sonitus Mühendislik, güvenli ve sürdürülebilir deniz operasyonlarını hedefleyen çalışmalarını kararlı bir şekilde devam ettiriyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.