Ana Sayfa Haberler Sorunsuz Silah Entegrasyonu için Unidef

Sorunsuz Silah Entegrasyonu için Unidef

Küçük kalibre silahlar, farklı görev senaryolarında, hava platformlarına önemli yetenekler kazandırıyor. Bununla beraber, bu silahların ilgili platforma entegrasyonu, ciddi bir mühendislik çalışmasının gerçekleştirilmesini gerektiriyor. Unidef, bu entegrasyon sürecinin risklerini azaltarak, kullanıcıları için sorunsuz bir proje sürecine dönüştürüyor.

 

Bir helikoptere, M134 Minigun gibi bir silahın entegre edilmesi, helikopterin etkinliğini arttırdığı gibi görev yelpazesini de önemli ölçüde genişletiyor. Ancak kullanıcının gereksinimi, “Entegrasyonun, helikopterin uçuş performansında herhangi bir değişiklik olmadan gerçekleştirilmesi” şeklinde tanımlandığında, istenilen sonuç, ancak yetkin bir entegratörle elde edilebiliyor. Başarıyla tamamladığı projelerle bu yetkinliğini ispat etmiş olan Unidef de tam olarak böyle bir entegratör olarak öne çıkıyor. Firma, SEDEC’te, COUGAR ve S70i BLACK HAWK helikopteri için geliştirdiği ve içeri katlanabilen M134 Minigun silah mesnetlerini ve arayüzlerini sergiliyor.

Unidef, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının AS532 COUGAR helikopterlerine, M134 Minigun entegrasyonunu gerçekleştirdi.

 

Kullanıcıya Özel Çalışma

Silah entegrasyonu söz konusu olduğunda, her son kullanıcının farklı bir görev profili ve operasyon tanımları oluyor. Bu nedenle Unidef, öncelikle son kullanıcının operasyonel ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor. Bunun için, hem platformun pilotları ile hem de uçuş teknisyeni ile detaylı görüşmeler yapılıyor ve platformun hangi şartlarda kullanıldığı ve platformun maruz kaldığı tehditler öğreniliyor.

Entegrasyon kapsamında yapılan kavramsal tasarımların, ihtiyaçları karşılaması ve mevcut sorunları çözmesinin yanı sıra platformun altyapısına uygun olması, kritik öneme sahip. Diğer yandan, teknik kısıtlamalar nedeniyle yapılan her çalışmanın, ihtiyacı yüzde yüz karşılaması mümkün olmuyor. Bu tür durumlarda Unidef, bu kısıtlamaları ortaya çıkartıp çözümün nasıl optimize edileceğini, son kullanıcı ile karara bağlıyor.

Tüm bu çalışmaları yerine getirirken Unidef’in göz önüne aldığı noktalardan biri, “uçuşa uygunluk sertifikasyonunu almış ve olduğu gibi kalifiye edilmiş bir platform üzerinde çalıştığı” gerçeği. Bu sebeple Unidef, platform gövdesine, herhangi bir müdahalede bulunmuyor. Platformda hangi altyapı varsa buna uygun taban arayüzleri ve silah mesnetleri tasarlıyor. Kuşkusuz bu süreçte, teknik kısıtlamalar, tasarımı oldukça zorluyor. Unidef’in yetkin mühendislik ekibi, kapsamlı çalışmaların ardından, ortalama 5 farklı ön prototip oluşturarak nihai tasarıma ulaşıyor.

Unidef’in Türk kullanıcıları için gerçekleştirdiği çalışma, burada örnek olarak verilebilir. Kullanıcının görev profilinde, uçuşlar esnasında silahın dışardan gözükmemesi ve çevresel faktörlerden etkilenmemek için, silahın mesnetle birlikte içeri katlanması gereksinimleri bulunuyordu. Unidef, bu tasarımı, 2 farklı platformda başarıyla uyguladı. Silahın katlanarak platform içerisine alınması durumunda, silahı emniyete almak için, mesnet üzerinde, silaha giden elektrik akımını otomatik açıp kapatan anahtar ve kilitleme çözümleri tasarlandı. Böylelikle silahçının, çatışma ortamında ve çatışmasızlık ortamında reaksiyon süresi kısaltıldığı gibi silahın platform içerisinde güvenli bir şekilde muhafazası da sağlanmış oldu. Ayrıca, silahçının konforunu en üst seviyede tutacak ve uçuş güvenliğini olumsuz etkilemeyecek bir konumlandırma belirlenerek ergonomik bir tasarım yapıldı.

Unidef, silahın çalışır vaziyetteyken platformu vurmaması için, son kullanıcının onayına bağlı olarak, mesnetler üzerinde çeşitli tahditler de koyuyor. Nihai tasarımdan sonra, sonlu elemanlar analizi ile mesnetlerin mukavemeti değerlendiriliyor ve gerekli görüldüğü takdirde, güçlendirmeler de yapılabiliyor.

AS532 COUGAR helikopterleri üzerinde M134 Minigun.

 

Hem Platformlar Hem de Silahlar Çeşitleniyor

Unidef, ilk silah entegrasyonunu, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının, AS532 COUGAR helikopterlerinde, M134 Minigun ile gerçekleştirdi. Kalifikasyonu tamamlanan entegrasyon, kullanıcı tarafından kabul edilerek kullanıma alındı. Bu çalışmada, silahla birlikte, tüm mesnet ve ara yüzlerin NATO stok kodları da alındı.

Firma, S70i BLACK HAWK platformu için tasarım çalışmalarını da tamamladı. Son analizleri devam eden tasarımla atışlı testler de kısa bir süre içerisinde başlayacak.

Bunların yanı sıra Unidef, CH-47 Chinook helikopterlerine, sağ ve sol pencerelere ve arka rampaya uygun, farklı kalibrelerde silah sistemleri entegrasyonu için de kavramsal tasarım çalışmalarına başladı. Firma yetkilileri, bu çalışmayı da yıl sonuna kadar bitirmeyi hedefliyor.

Platformlara silah entegrasyonu konusunda kazandığı yetenekleri, üzerinde kapsamlı görev sistemleri entegre edilmiş platformlarda da kullanmayı hedefleyen Unidef, gözüne S60 SEA HAWK platformunu kestirdi. Firma, bu helikopterle ilgili çalışmasını da IDEF 2019’da sergilemeyi hedefliyor.

S70i BLACK HAWK helikopterleri üzerinde M134 Minigun.

 

Unidef’in gelecek planları arasında, orta kalibre bir silah sistemini, döner kanatlı bir platforma, “crew serve” olarak entegre etmek bulunuyor. Böyle bir çalışmayı “kendine bir meydan okuma” olarak gören Unidef, benzer entegrasyonları, deniz platformları üzerinde de çalışıyor.

Unidef, hava ve deniz araçlarının yanı sıra kara araçlarını da gündemine almış durumda. Bu kapsamda firma, üst düzey bir son kullanıcının araçlarında kullanılmak üzere, özel bir taret sistemi tasarlıyor.

Türkiye dışındaki kullanıcıların da çözümlerine ilgi gösterdiği Unidef, bir Orta Doğu ülkesinin daveti üzerine, yaz aylarında, atışlı gösterimler gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Unidef, deniz platformları üzerinde de entegrasyon çalışmaları gerçekleştiriyor.

Unidef Kurucu Ortağı Cem Kurter, geldikleri nokta ve gelecek hedefleri ile ilgili şunları söylüyor: “Unidef olarak, silah entegrasyonlarımızı, platforma müdahale etmeden, mekanik veya elektromekanik mesnetler ve arayüzler tasarlayarak yapıyoruz. Bizim açımızdan süreç, ülkemizdeki mevcut bir ihtiyaca cevap verebilmek için çözüm ararken mecburi bir kabiliyet kazanımı şeklinde gelişti. Bundan da son derece memnunuz. Çünkü bizim, havacılıkta büyük önem taşıyan, temel mühendislik disiplinlerini öğrenmemizi sağladı. Ayrıca havacılık sanayisinin iş kültürünü ve teamüllerini öğretti. Kısacası, temelimizi sağlam atmamıza vesile oldu diyebilirim. 2013 yılının sonunda kurulan firmamız, ilk projesini, 2014 yılında, Savunma Sanayii Müsteşarlığının liderliğinde, Hava Kuvvetlerimizden aldı. Onların göstermiş olduğu cesaret ve bizlere duydukları güven olmasaydı, belki de ihtiyaç, yurt dışından hazır sağlanacaktı ve ülkemizde böyle bir kabiliyet kazanılmayacaktı. Onlar büyük bir risk aldı ve bu projeyi bize emanet ettiler; bizler de onları mahcup etmedik. Unidef, Müsteşarlığımızın ve Hava Kuvvetlerimizin elinde doğru diyebiliriz.

Kabiliyetimiz arttıkça, şartlar, bizi, platformların aviyonik ve elektronik kısımlarına da müdahale etmeye zorlayacak. Bundan kaçamayacağımızı biliyoruz. Bu sebeple firmamızın fiziki şartlarını dönüştürmek ve altyapısını, bu geleceğe hazırlamak için yatırımlarımızı hızlandırdık. Konuyla ilgili başvurularımızın da olumlu sonuçlanacağını ümit ediyoruz. Akabinde, havacılıkta şart koşulan sertifikasyonlara haiz olmak için çalışacağız. Bunun için, belki konusunda uzman bir firma ile proje bazlı ortaklığa gidebiliriz veya bir ticari birliktelik de kurabiliriz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.