Ana Sayfa Haberler Söyleşi: Artron Program Direktörü B. Azra TİMUR

Söyleşi: Artron Program Direktörü B. Azra TİMUR

“Elde ettiğimiz birikimi, önümüzdeki dönemde, mutlaka sistem seviyesi bir veya birkaç ürün ortaya çıkararak değerlendirmek istiyoruz.”

 

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısında yayımlanan söyleşi, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Odaklanmış firmalar, savunma ve havacılık sektöründe yeniliğin ve dinamizmin kaynakları arasında yer alıyor. Bu firmalardan biri olan Artron da odaklandığı aviyonik sistemler konusunda birçok kritik projede görev alıyor ve sektörün ihtiyaç duyduğu çözümleri sunuyor. Firma son olarak, yüksek kalite ve zamanında teslimat konularında çıtayı daha da üste çıkarmak için, elektronik dizgi hattı yatırımı gerçekleştirdi. Artron’un faaliyetlerini, Artron Program Direktörü B. Azra Timur’dan dinledik.

 

MSI Dergisi: Bize kısaca Artron’dan bahseder misiniz?

  1. Azra TİMUR: Artron, 2011 yılında, Ankara’da kuruldu. Savunma ve havacılık sektörü için elektronik alt sistem tasarımlarını, en doğru ve verimli şekilde yapma iddiası, başlangıç için çıkış noktasıydı. Aradan geçen 8 yıl içinde, pek çok yetkinlik eklendi bu çıkış noktasının üzerine. Bugün ulaştığımız noktada, müşterilerimizin istekleri doğrultusunda, sistem seviyesi ürünler tasarlayıp bu ürünlerin üretim ve satış sonrası desteğini gerçekleştirebilecek durumdayız. Yeni devreye aldığımız elektronik dizgi ve elektro-mekanik montaj hattımız da bu alandaki kabiliyetlerimizi arttıracak.

Artron, yüksek güvenilirlikli ve emniyetli Elektronik Emniyet Kurma Mekanizmaları (Tapalar) için de çözümler sunuyor.

 

MSI Dergisi: Artron’un mevcut durumu, çalışan sayısı ve projeleri gibi konulara dair hangi bilgileri bizimle paylaşabilirsiniz?

  1. Azra TİMUR: Çoğunluğu elektrik-elektronik mühendisi olmak üzere; havacılık-uzay, endüstri, makina ve fizik mühendislerinin yanı sıra teknisyen arkadaşlarımızdan oluşan, 40 kişilik bir ekibimiz var.

Elektronik Emniyet Kurma Mekanizmaları (Tapalar), Lançer Elektronik Birimleri ve Görev Bilgisayarları, kurulduğumuz günden bu yana tasarımını yaptığımız ürün grupları. Bu ürünler özelinde, dikine uzmanlıklar geliştirdiğimizi söyleyebilirim. Ayrıca Ataletsel Ölçüm Birimleri, Veri Bağı Terminalleri, Görüntü Sıkıştırma ve İşleme Sistemleri de üzerinde çalıştığımız diğer bazı projeler. Ürettiğimiz alt sistemlerin tamamına yakınının aviyonik birimler olduğunu söyleyebilirim. ROKETSAN, HAVELSAN, THY Teknik ve TÜBİTAK SAGE, bu alanlarda en büyük müşterilerimiz.

Artron, farklı ana yükleniciler için, çeşitli aviyonik birimlerin tasarımını ve üretimini gerçekleştiriyor.

 

MSI Dergisi: Elektronik dizgi hattınızı yeni kurdunuz. Neden böyle bir yatırım ihtiyacı duydunuz?

  1. Azra TİMUR: Elektronik kart dizgisini kendi içimize alırken en büyük motivasyonumuz, kalite idi. Her ne kadar kendimizi bir tasarım firması olarak nitelesek de yıllardır müşterilerimize yaptığımız ürün teslimatları, bize, üretimde kalitenin ne denli önemli olduğunu öğretti. En iyi tasarlanmış ürün bile kalite adımları tam olarak izlenmeden üretilmişse çok büyük ilave maliyetler getirebiliyor.

Ayrıca ürünlerin müşteriye zamanında teslimi de sektörümüzün doğası gereği çok önemli. Artron olarak kurduğumuz bu hattın, bize bu alanda da önemli bir avantaj sağlayacağını düşünüyoruz. Savunma ve havacılık sektörüne hizmet veren bir şirket olarak, tüm tasarım ve üretim süreçlerimizi kapsayan AS9100 sertifikasını alma konusunda da kalite ekibimiz yoğun bir çalışma içinde. 2019’un başında, bu sertifikayı almış olmayı hedefliyoruz.

Artron, faaliyetlerini, Hacettepe Teknokent’teki tesislerinde sürdürüyor.

 

Gömülü sistemlere yönelik
donanım tasarımı ve üretimi,
Artron’un uzmanlık alanları
arasında yer alıyor.

MSI Dergisi: Önümüzdeki dönemde nasıl bir Artron göreceğiz?

  1. Azra TİMUR: Alt sistem seviyesinde tasarlayıp üretimini yaptığımız ürünlerin neredeyse tamamı aviyonik birimler. Bu alanda, şirketimizin 8 yıllık bir deneyimi var. Burada elde ettiğimiz birikimi, önümüzdeki dönemde, mutlaka sistem seviyesi bir veya birkaç ürün ortaya çıkararak değerlendirmek istiyoruz. Bu noktada oldukça kritik olarak gördüğümüz bir konu; bu ürünlerin, öncelikle kendi müşterilerimiz olmak üzere, ülkemiz içinde halihazırda geliştirilmeyen sistemler olması. Ülke olarak ihtiyaç duyduğumuz; ancak henüz tasarım ve geliştirme sürecine başlanmamış pek çok aviyonik ürün var. Artron olarak; önümüzdeki dönemde, hem mevcut ürünlerimizi hem de geliştirmekte olduğumuz yeni ürünleri, yurt dışı pazarlara da sunan, güçlü bir şirket olmak için çalışıyoruz.

 

Artron Program Direktörü B. Azra Timur’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 1,614 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.