Ana Sayfa Haberler Söyleşi: ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy

Söyleşi: ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy ile yapılan ve MSI Dergisi’nin 154’üncü sayısında yayımlanan söyleşi, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

“Sadece mevcut teknolojilerle üretim yapan değil, bilgi ve tecrübemizle sektöre yön veren bir şirket olacağız.”

 

ASPİLSAN Enerji’nin, Kayseri’de, 21-22 Aralık tarihlerinde, gerçekleştirdiği, 2’nci Pil Teknolojileri ve Havacılıkta Kullanılan Akü Sistemleri Çalıştayı sırasında, firmanın Genel Müdürü Ferhat Özsoy ile kısa bir söyleşi yapma fırsatı bulduk. Kendisinden, hem etkinlik hakkında hem de şirketin, yarınlara ışık tutan vizyonu hakkında bilgi aldık.

 

MSI Dergisi: Böyle bir etkinlik düzenleme fikri nasıl ortaya çıktı?

Ferhat ÖZSOY: Bu sene ikincisini düzenlediğimiz çalıştay ile akü ve batarya sistemi konularında çalışan üniversiteler, enstitüler ve bilim kuruluşlarını, firmaları ve Türk Silahlı Kuvvetlerini; kısacası bu ekosistemin tüm paydaşlarını, bir araya getirmeyi amaçladık. Bu alandaki gelişmeleri, ulusal bir platformda tartışabileceğimiz; ülke ihtiyaçlarını gidermeye yönelik Ar-Ge yapacak kişileri motive edebileceğimiz, bir platform oluşturmayı hedefledik. Nitekim etkinliğe, çok sayıda öğretim üyesi ve firma katılıyor. Hocalarımızın yaptıkları sunumlardan da görüyoruz; hepsinin çok ciddi çalışmaları var ve bunların sektörle paylaşılması gerektiğini düşünüyoruz. Böyle bir sinerjiyi de kurumsal olarak yaratabilecek tek firma ASPİLSAN Enerji olduğu için, bu görevi de doğal olarak biz üstlendik diyebilirim. Umarım önümüzdeki dönemde de ülkemizde, bu konudaki çalışmaların ne kadar ileri gittiğini, bu çalıştaylar sayesinde göreceğiz.

 

MSI Dergisi: Gördüğümüz kadarıyla her ne kadar kendileri doğrudan akü veya batarya üreticisi olmasalar da sektörün ana oyuncuları da çalıştaya katılıyorlar. Hatta bazılarının sunumları da var. Bu tabloyu nasıl yorumlamalıyız?

Ferhat ÖZSOY: Evet, belirttiğiniz gibi ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, ve İŞBİR gibi ana yüklenicilerimiz de buradalar. KOBİ’lerimizden de pek çok temsilci var. Dolayısıyla burada, sanayi piramidinin her kademesine dokunuyoruz. Zaten etkinlikte, sektördeki gelişmeler ve yeniliklerin, akademik bir seviyede konuşulması kadar, firmaların da taleplerini iletebilmelerini; hatta bu firmalarla akademisyenlerin, tek bir çatı altında buluşmasını istedik. Böylelikle aradaki duvarların yıkıldığı ve güçlü iletişim kurulabilen bir platform yaratmayı hedefledik.

Akademisyenlerin yaptığı çalışmalardan firmalar; firmaların ihtiyaçlarından da akademisyenler haberdar olacak. Bu da aslında, yeni iş birliklerinin filizlenebileceği bir ortam demek. Hatta bu çalıştay sonucunda, 4-5 tane yeni TÜBİTAK projesinin çıkacağına inanıyorum. Dolayısıyla biz, temel bilimlerle sektör arasında bir köprü vazifesi göreceğiz.

 

MSI Dergisi: Konuşmacılara ayrılan süre kadar, çalıştayın soru-cevap bölümleri de oldukça tatmin edici seviyede. Bu durum, benzer etkinliklerde her zaman görülemiyor. Bunu özellikle mi amaçladınız?

Ferhat ÖZSOY: Aslına bakarsanız evet, özellikle amaçladık. Çünkü buradaki gayelerimizden birisi de konuşmacılara sorulacak sorularla karşılıklı fikir alışverişinin; yani etkileşimin artmasıydı. Bir yandan da katılımcı profiline ve bu insanların bilgilerini paylaşma motivasyonuna baktığımızda; çalıştayımız, iki tam gün sürüyor da olsa herkese söz hakkı vermemizin mümkün olamayacağını gördük. Biraz da bu sebeple soru-cevap kısımlarını uzun tuttuk. Sektörün her kademesinden katılımcıların fikirlerini, bilgilerini ve tecrübelerini paylaşabilmelerini istedik. Aslında çok geniş bir sektör. Biz burada, hepsinin üzerinden genel olarak geçiyoruz; müteakip küçük çalışmalarla da her birinde spesifik projeler geliştirmeyi amaçlıyoruz. Onlar için de ayrı ayrı toplantılar düzenliyoruz.

 

MSI Dergisi: Temel bilimlerle ilgili kendinizin de çalışacağınızı vurguladınız. Bu konuyu biraz daha detaylandırabilir misiniz?

Ferhat ÖZSOY: Bu alanda, kendi Ar-Ge’mizi yapacağız ve buradan elde ettiğimiz bilgiyi de son kullanıcının kullanımına hazır ürünler ortaya koymakta kullanacağız. Zaten şu an Türkiye’de, hâlen daha zincirin önemli bir halkası eksik. O halka da pil üretimi. Biz bu eksik halkayı tamamlayacağız. Şu anda, pili dışarıdan alarak batarya hâline getiriyoruz. Bizim yerli ürünlerimiz var; ancak amacımız, pili de milli olarak üretmek.

Ferhat Özsoy, IDEF’17 sırasında, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ali Fidan’a, çevresel koşullardan etkilenmediği göstermek maksadıyla su dolu bir akvaryumun içerisinde çalışır vaziyette sergilenen BB- 2590 tipi batarya hakkında bilgi veriyor.

 

MSI Dergisi: Kayseri’deki Ar-Ge merkezinizin faaliyetlerinden de kısaca bahsedebilir misiniz?

Ferhat ÖZSOY: Bu merkezimiz, elektrokimya konusunda nikel üzerine çalışıyor. Burada ana konumuz ise batarya. Bu yıl yeni bataryalar tasarladık. Bu yeni ürünlerle ilgili de ciddi bir potansiyel yakaladık. Gelecekte de bu potansiyeli arttıracağız. Bu ürünlerden bir tanesi, BB-2590 bataryamız. BB-2590, aslında dünya çapında kullanılan standart bir batarya. Ancak biz, yerli ve milli olarak geliştirdik ve üzerine, bir takım ilave özellikler de ekledik. Şu anda, dünyanın en iyisi diyebileceğim bu batarya için de yoğun bir talep alıyoruz. Hatta pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için, olağanüstü bir çaba sarf ediyoruz ve ciddi bir üretim yapıyoruz. Robotik sistemlerde kullanılan bir batarya bu. Özellikle karıştırıcılarda, robotik sistemlerde ve çeşitli İHA’larda kullanılıyor. Bizim ürünümüzün öne çıkan özelliği ise enerji yoğunluğu ve çevresel şartlardan etkilenmemesi. Bu ürünü, IDEF 2017 sırasında, akvaryumda, suyun içerisinde sergiledik. Bu senenin, en önemli bir ürünü oldu.

ASPİLSAN Enerji, BB-2590 tipi bataryaya, çeşitli yerli ve milli unsurlar ekledi.

MSI Dergisi: Ürünler konusunda başka ne gibi faaliyetleriniz var?

Ferhat ÖZSOY: Yeni bir ürünümüz daha var; şu anda test aşamasında olan. Onu da önümüzdeki dönemde açıklayacağız ve bizim verdiğimiz bir isimle dünyaya lanse edeceğiz. Bu da markalaşma konusundaki, önemli bir adımımız olacak. Bazı özel ev eşyası üreticisi firmalara da batarya tasarlayıp verdik. O taraftan dönüş olursa o pazarda da ilerleyeceğiz. Bir yandan da medikal pazara yönelik olarak çeşitli adımlar atıyoruz.

 

MSI Dergisi: Ankara’da da bir tasarım merkezi kuruyorsunuz. Bu merkezin faaliyetleri nasıl şekillenecek?

Ferhat ÖZSOY: Ankara’daki merkezimiz, elektro-kimya ve malzeme alanlarında çalışacak. Milli pilimizi geliştirmemizi sağlayacak. Bilgi birikiminin tek bir merkezde toplandığı, koordinasyonu sağlayan bir merkez olacak. Ankara’yı seçmemizin sebeplerinden birisi de hem firmalar açısından hem de üniversiteler açısından, ekosistemin nabzının attığı yer olması. Böylece, hem sektördeki insanlarla diyaloglarımız hem de koordinasyonumuz daha hızlı olacak. İhtiyaçları, daha kısa sürede algılamamızı sağlayacak. Bir de takdir edersiniz ki savunma sektörü açısından akademik camia da Ankara’da biraz daha etkin.

BB-2590 tipi lityum-iyon şarj edilebilir batarya, farklı platformların yanı sıra ASELSAN’ın KAPLAN bomba imha robotunda da kullanılıyor.

MSI Dergisi: Bu yatırımların yanında, bir taraftan da bu tip çalıştaylar düzenliyorsunuz. Son dönemde adım attığınız bu yolculuk, sizi nereye götürecek?

Ferhat ÖZSOY: Türkiye’de, TÜBİTAK ve ASELSAN gibi çeşitli kuruluşlar ve firmalar, kendi ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede, bataryalar konusunda çalışıyorlar. Ancak bu alandaki bilgi birikimini ve tecrübeyi, tek bir potada ergiterek bunu şekillendirebilecek olan biziz. Dolayısıyla nihai olarak, Türkiye’nin bu alandaki mükemmeliyet merkezi olmayı amaçlıyoruz. Sadece mevcut teknolojilerle üretim yapan değil, bilgi ve tecrübemizle sektöre yön veren bir şirket olacağız. Vizyonumuzu da bu şekilde belirledik ve bununla ilgili gerek ihracat gerekse de sivil taraftaki çalışmalarımıza ağırlık verdik.

 

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Ferhat ÖZSOY: Bugün, Türkiye’nin kanayan yarası motor ve herkes bunu konuşuyor; ancak yarın, bu durum değişecek. Teknolojide, her şey elektriğe dönüyor. Dolayısıyla otomobilden uzay sistemlerine kadar her yerde, yoğun bir pil ve batarya kullanımı söz konusu. Robotik sistemlerden bahsediyoruz. Elektrikli uçaklardan, güneş enerjisinin depolanmasından, yenilenebilir enerjiden bahsediyoruz ve hepsinin dayandığı nokta bu. Dolayısıyla bu konu, ülkemiz açısından önceliklerde ilk sırada yer alan bir ihtiyaç. Yarınların ihtiyacı; ama bu ihtiyaç için, bugünden çalışmalıyız. Bu konuda bir boşluk var ve ASPİLSAN Enerji de bu boşluğu doldurmak için, elinden geleni yapıyor.

 

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 3,356 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.