Ana Sayfa Haberler Söyleşi: Baykar Genel Müdürü Haluk BAYRAKTAR

Söyleşi: Baykar Genel Müdürü Haluk BAYRAKTAR

“AKINCI’yı, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarından elde ettiğimiz tecrübeleri de kullanarak geliştiriyoruz.”

 

MSI Dergisi’nin 166’ncı sayısında yayımlanan söyleşi, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Son dönemde, kendi geliştirdiği silahlı ve silahsız BAYRAKTAR TB2 insansız hava araçları (İHA’ları) ile adından sıklıkla söz ettiren Baykar, AKINCI adını verdiği ve çok geniş bir görev yelpazesine sahip, yeni bir silahlı İHA (SİHA) geliştirmek üzere çalışmalara başladığını 12 Haziran’da duyurmuştu. Firma, bir yandan da KUZGUN ve Coğrafi Analiz Sistemi (CAS) gibi yeni projelerle de İHA ve SİHA’larına yeni kabiliyetler kazandırmaya devam ediyor. AKINCI’nın yanı sıra BAYRAKTAR TB2’lerin güncel durumu ve firmanın diğer çalışmaları hakkında, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar’dan bilgi aldık.

 

MSI Dergisi: Baykar, farklı kullanıcılar için, BAYRAKTAR TB2 üretim projeleri yürütüyor. Bu projelerin güncel durumları hakkında bilgi verir misiniz? Hâlihazırda, hangi kullanıcıya kaç adet BAYRAKTAR TB2 teslimatı yapıldı; kaç adet daha yapılacak?

Haluk BAYRAKTAR: BAYRAKTAR TB2’nin ilk teslimatını, 2014’ün Kasım ayında gerçekleştirmiştik. O günden bu yana da teslimatlarımız ve araçların kullanımı arttığı gibi, üretim rakamlarımız da artıyor. Son olarak, Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı)’na, 6 adet silahlı İHA (SİHA) teslim ettik ve böylece, yurt içinde teslim ettiğimiz BAYRAKTAR TB2 sayısı, 58’e ulaştı. Bunların da 35’i SİHA sürümünde. Şu anda en yoğun kullanımı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı gerçekleştiriyor. Ardından, sırasıyla J.Gn.K.lığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü geliyor. Önümüzdeki aylarda da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı)’na, ilk BAYRAKTAR TB2 teslimatını gerçekleştireceğiz. Bu araçlardan, 10 adet teslim edeceğiz ve bazıları, silahlı sürümde olacak. BAYRAKTAR TB2, aslında, Dz.K.K.lığına yönelik görevler icra etmek maksadıyla ilk kez DENİZKURDU-2015 tatbikatında; daha sonrasında da EFES-2018 tatbikatında, uçuşlar gerçekleştirmişti.

Bu arada, bildiğiniz üzere, bu aracın İHA sürümünden SİHA sürümüne dönüştürülmesi, yazılım güncellemesi ve çeşitli elektro-mekanik donanımların eklenmesi suretiyle gerçekleştirilebiliyor.

AKINCI’ya, iki adet 550 beygir gücünde turboprop motor güç verecek.

 

AKINCI, 2019 Başlarında Göklerde Olacak

MSI Dergisi: AKINCI adını verdiğiniz yeni SİHA’nın ön tasarım çalışmalarına başladınız. Bu projeniz ve AKINCI’nın geliştirilmesi ile ilgili ön gördüğünüz çalışma takvimi hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Haluk BAYRAKTAR: AKINCI’yla ilgili çalışmalarımızı, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın, Taarruzi İHA Geliştirilmesi projesine yönelik olarak yayınladığı Teklife Çağrı Dosyası (TÇD)’na verdiğimiz cevapla birlikte, 2017’nin Mayıs ayında hayata geçirdik. Halihazırda, aracın prototip üretimine başladık ve gövdesine ait yapısal bileşenlerinin büyük çoğunluğunu da tamamladık. Bir yandan da turboprop motorlarına, yakıt sistemlerine ve aviyonik sistemlere yönelik entegrasyon çalışmalarımız devam ediyor. Aracın ilk test uçuşunu, 2019’un ilk çeyreğinde yapmayı hedefliyoruz. Aynı yılın sonlarına doğru da seri üretime başlayabilecek hale gelmeyi planlıyoruz. AKINCI’yı, ilk etapta, TB2’ler gibi, temel görevleri yerine getirebilecek şekilde hazırlayacağız. Ardından da aşamalı ve fazlardan oluşan bir şekilde, silah sistemleri ve faydalı yüklerin entegrasyonuna başlayacağız. Yurt içindeki faydalı yük geliştirilme süreçlerine paralel olarak, biz de bunları aracımıza entegre edeceğiz. Hatta son aşamada, bu araca, güdümlü füzeler ile hava hedeflerine de saldırabilme kabiliyeti kazandırmak da gündemimizde. Tüm bu süreçte; hava aracı, aviyonikler ve yer sistemlerini, tamamen kendi bünyemizde geliştireceğiz. Silah sistemleri ve faydalı yükler konusunda ise entegratör rolünü üstleneceğiz. Dolayısıyla oldukça aktif ve hızlı ilerleyen bir proje takvimimiz var. Proje başlangıcından itibaren, aracımızı seri üretime hazır hale getirmeyi planladığımız süre, yaklaşık 2,5 yıl. Birçok farklı faydalı yük sistemi geliştiren yerli firmalarımız ile sıkı bir koordinasyon ve iş birliği içerisinde ilerliyoruz.

İlk test uçuşunu, 2019’un ilk çeyreğinde yapması planlanan AKINCI’nın, gövdesinin yapısal bileşenlerinin büyük çoğunluğu tamamlamış durumda.

 

MSI Dergisi: Projede, bu kadar hızlı bir şekilde ilerleyebilmenizin sırrı nedir?

Haluk BAYRAKTAR: Aslında cevap basit: Elektronik ve yazılım sistemlerindeki tecrübemiz. BAYRAKTAR MİNİ İHA ve BAYRAKTAR TB2’de elde ettiğimiz tecrübeler, bize, AKINCI’nın ihtiyaç duyacağı sistemleri hazır hâle getirme konusunda, bir alt yapı sağlıyor. Bizim için, özellikle aviyonik ürünler, platformdan bağımsız ve her platformda kullanılabilecek ürünler. Daha önceki İHA’larımız için geliştirdiğimiz aviyonik sistemler, kendilerini, sahada defalarca kanıtladılar. Bu sistemler, milyon saat esasına göre güvenilirlik analizleri yapılmış üç yedekli donanım, yazılım ve çift yedekli BUS mimarisi gibi, dünyadaki en ileri teknolojilerle üretiliyorlar. AKINCI’da ise bizim tek yaptığımız, kendini kanıtlayan bu sistemleri, biraz daha geliştirerek yeni araca entegre etmek. Bu aviyoniklerin bazılarında, bir boyutlandırma ya da ölçeklendirme söz konusu oluyor; ancak elektronik ve yazılım mimarisi temelde aynı kaldığı için, çok hızlı ilerleyebiliyoruz.

 

AKINCI’nın Geniş Görev Yelpazesi

MSI Dergisi: Yaklaşık 150 kilogramlık faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olan BAYRAKTAR TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, geçtiğimiz dönemde icra edilen harekâtlar sırasında, yoğun olarak kullanıldı. Peki, AKINCI, 1,5 tona yakın taşıma kapasitesi ile kullanıcıya neler sunacak?

Haluk BAYRAKTAR: BAYRAKTAR TB2, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarında, yoğun şekilde kullanıldı ve elde ettiği başarılarla adeta kuvvet çarpanı etkisi yarattı. AKINCI’yı, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarından elde ettiğimiz tecrübeleri de kullanarak geliştiriyoruz. Bu araç, hem uçuş süresi hem faydalı yük taşıma kapasitesi hem de taşıdığı sistemlerin çeşitliliği ile çok daha farklı görevler üstlenebilecek. Örneğin, elektronik destek podu ile sinyal istihbaratı görevi yapabilecek; radarları ile hem yer birlikleri için engelleri tespit edecek hem de meteorolojik analizlere katkı sağlayabilecek. Yine radarı ile arama ve kurtarma (SAR) görevlerine katılacak. Hedef tespiti ise BAYRAKTAR TB2’ler gibi, bu aracın da en temel görevleri arasında. Ancak BAYRAKTAR TB2’lerden farklı olarak, tespit ettiği her türlü hedefe, doğrudan kendi angaje olabilecek ve taşıyacağı silah yükü ile daha büyük hedeflere de taarruz kabiliyetine sahip olacak. AKINCI, sadece asimetrik harp şartlarında değil nizami bir harp sırasında karşısına çıkabilecek olası hedefler için de bir tehdit oluşturacak. Kullanıcısı için, uluslararası arenada da önemli bir caydırıcılık unsuru olmasını hedeflediğimiz AKINCI’nın, yurt içindeki kullanıcılara katabileceği pek çok yeni kabiliyet var.

AKINCI, 1,5 tona yaklaşan faydalı yük taşıma kapasitesi sayesinde, pek çok farklı silah ve sistemi, aynı anda taşıyabilecek.

MSI Dergisi: Baykar, yerli ve milli imkânlarla geliştirdiği İHA platformlarında, yine yerli ve milli imkânlarla geliştirilen sistemler kullanıyor. AKINCI, bu vizyona nasıl bir katkı sağlayacak?

Haluk BAYRAKTAR: Türkiye’de, birçok akıllı mühimmat ve faydalı yük geliştiriliyor. Bu tür sistemlerin, milli platformlarda denenmesi ve uygulanmasının, ürünlerin olgunlaşması ve yaşam döngüleri açısından çok faydalı olduğuna inanıyoruz. AKINCI da kurgusu gereği, pek çok farklı silah ve faydalı yük taşıyacak. Dolayısıyla tüm bunların AKINCI’ya entegrasyonu, ürünleri önemli ölçüde geliştirecek ve entegre edildikleri platformlar listesine, bir yenisi daha eklenecek. Sözgelimi, Gökdoğan ve Bozdoğan havadan havaya füzelerinin geliştirilme süreci, AKINCI’nınki ile paralel olarak ilerliyor. Biz, İHA’mızın geliştirme sürecinin son aşamasında, bu füzelerin de aracımıza entegrasyonunu tamamlayacağız. Böylelikle sağladığımız geri beslemeler ile bu ürünleri, daha geliştirme safhasındayken olgunlaştıracağız. Ayrıca, doğrudan AKINCI üzerinde kullanılmak üzere, yurt içinde geliştirilen çeşitli faydalı yükler de var. Örneğin, AKINCI’nın taşıyacağı elektronik podun ve çok amaçlı AESA radarının geliştirilmesi konusunda, ASELSAN ile birlikte çalışıyoruz. Burada, tamamen AKINCI’ya özel, ileri teknolojili, ayrı bir radardan bahsediyoruz.

Baykar, İHA’larda kullanılan pek çok alt sistemi, doğrudan kendisi üretiyor. Firma, bu sistemlerin alt bileşenlerinin birçoğunu da yurt içinden tedarik ediyor.

 

MSI Dergisi: Yatırımlarınızla ilgili olarak yürüttüğünüz ve kamuoyu ile paylaşmak istediğiniz çalışmalar var mı?

Haluk BAYRAKTAR: Geçtiğimiz yıl, bu coğrafyanın, en ileri seviyedeki Ar-Ge ve üretim merkezlerinden birini İstanbul’da kurduk. Bu tesisle birlikte, üretim kapasitemiz ve hızımız da arttı. Artık her birimimizin bir arada olduğu, daha entegre bir tesisimiz var. Sonuçta, bir hava aracının üretimi, kolay iş değil. BAYRAKTAR TB2’nin bir ürün tedarik zinciri ve üzerinde kullanılan 16.000 çeşit bileşen var. Dolayısıyla böyle entegre bir tesis, ürettiğimiz hava araçlarının, hem kalite standartlarına uygun hem de aksaksız şekilde teslim edilebilmesi adına, gerçekten çok önemli bir katkı sağlıyor. Hâlihazırda, AKINCI projesinde de aynı tesisi kullanıyoruz. Mevcut tesisler ve yeni yatırımımız, AKINCI’nın prototip aşamasındaki ihtiyaçlara cevap veriyor; ama bu aracın seri imalat aşamasına gelmesiyle birlikte, durum değişecek. O aşamada, faaliyetlerin entegre şekilde yürütüleceği, daha büyük bir tesise ihtiyaç olacak. Seri üretim aşamasına yönelik olarak hayata geçireceğimiz, çok kararlı yatırım planlarımız var.

Tamamlanan entegrasyon süreçlerinin ardından, BAYRAKTAR TB2’nin kullanabildiği mini mühimmatların arasına, MAM-L ve MAM-C’nin ardından, BOZOK da eklendi.

 

Baykar, İHA Teknolojilerinde, Yerli Firmalarla İş Birliklerine Açık

MSI Dergisi: Meteksan Savunma tarafından geliştirilen OKİS’in, BAYRAKTAR TB2’lere entegrasyon süreci, çok kısa bir sürede tamamlandı. Bu durumu, Baykar’ın, yerli firmalarla ortak çalışmalar yürütme konusundaki motivasyonu ile açıklayabilir miyiz? Değerlendirmelerinizi paylaşır mısınız?

Haluk BAYRAKTAR: Hem BAYRAKTAR TB2 hem de AKINCI da kullanılabilecek ana alt sistemlere yönelik her türlü projeyi destekliyoruz. OKİS de bu çalışmalarımızın bir parçası. Meteksan Savunma ekibi, tesisimize gelerek bizi ziyaret ettikten sonra, hızlı bir şekilde, OKİS’in BAYRAKTAR TB2’ye entegrasyonu konusunda çalışmaya başladı. Performans testlerinin de tamamlanması ile birlikte, günler içerisinde entegrasyon süreci tamamlandı ve bu ürün, İHA’mız üzerinde kullanıma hazır hale geldi. Biz de bu süreçte, sahip olduğumuz tecrübe ile onlara çeşitli geri beslemeler verdik. Ayrıca ürünü, AKINCI ve benzer diğer İHA’larda da kullanmayı planlıyoruz. Bu sebeple bu sistemin, ürünleşme sürecini tamamlamış olması da çok sevindirici.

Aslında, BAYRAKTAR TB2’de, pist üzerinde herhangi bir sisteme ihtiyaç duymaksızın, sensör füzyonu prensibi ile çalışan otomatik iniş kalkış sistemi, 3 yedekli olacak şekilde mevcut. AKINCI’da da benzer sistemler olacak. OKİS ise AKINCI’da kullanılması halinde, ilave yedeklilik kazandıracak. Sonuçta bu araç, hem kendisi hem de taşıdığı faydalı yükler ile oldukça kıymetli bir platform olacak ve yedeklilik anlamında BAYRAKTAR TB2’ye nazaran daha ileri bir seviyeyi hedefliyoruz.

 

MSI Dergisi: Yakın zamanda, bu örneğe benzer yeni sinerjiler duymamız mümkün mü?

Haluk BAYRAKTAR: Aslında çok gündeme gelmiyor; ama teknoloji geliştirme konusunda, paydaşlık mantığı içerisinde iş birliği yaptığımız birçok firma var. Örneğin CAS’ı, Piri Reis Bilişim firması ile birlikte geliştirdik. Yine BİTES firması ile simülatör geliştirilmesi konusunda bir iş birliğimiz var. Ayrıca kendi data linklerimizi geliştirme konusunda, çeşitli girişimci firmalar ile çalışmalarımız var. Yine gerçek zamanlı veri analiz ve depolama sistemi konusunda hem kendi içimizden çıkardığımız firmalar ve paydaş firmalarımız ile çalışmalarımız devam ediyor.

AKINCI’nın bazı faydalı yüklerini, ASELSAN’la beraber çalışıyoruz. Tabii bu saydıklarım, yeni teknolojiler geliştirmeye yönelik olanlar. Bunlara yanı sıra malzeme ve alt sistem tedarik ettiğimiz, pek çok yerli alt yüklenicimiz de var.

KUZGUN, İHA’lardan alınan görüntüleri, canlı olarak sahadaki personelin elindeki tablet bilgisayarlara aktarıyor. Coğrafi Analiz Sistemi (CAS) ise bu görüntülere coğrafi koordinat bilgileri ekleyerek, personelin arazideki oryantasyonunu kolaylaştırıyor.

 

Mobil Devrimi, KUZGUN ile Askeri Alana Taşıyoruz

MSI Dergisi: Tablet tabanlı canlı görüntü aktarım sistemi KUZGUN’u ve CAS’ı, ilk kez EFES 2018 tatbikatı sırasında sergilediniz. Bu yazılımlar ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Haluk BAYRAKTAR: Yazılım tabanlı KUZGUN, gerçekten çok başarılı bir sistem oldu. Şu anda kullanıma hazır. Böylesine bir sisteme olan ihtiyaç, özellikle Zeytin Dalı Harekâtı sırasında ortaya çıktı. Kullanıcıya, İHA’larımız ile birlikte, uzak veri terminalleri teslim ediyoruz. Bu terminaller, İHA’lardan gelen görüntüleri işleyerek, coğrafi koordinat bilgilerini de içerecek şekilde, arşivleme kabiliyetine de sahip. Ancak bunlar, yapısal olarak büyük sistemler. Sahadaki personelin taktik seviyedeki kullanımı için ise ayrı bir çözüm gerekiyordu. KUZGUN’u da bu sebeple geliştirdik. Sistem, askeri TAFICS ağına herhangi bir giriş ihtiyacı olmadan, GSM şebekesi üzerinden, güvenli ve şifreli olarak çalışacak şekilde kurgulandı. Dolayısı ile her yerde ve düşük hızlarda dahi olsa çalışabilen, tablet tabanlı bir sistem ortaya çıktı. CAS’ı da buna entegre ettik. Artık sahadaki personelin durumsal farkındalığı, önemli ölçüde artacak. Hâlihazırda TSK tarafından tabletler tedarik ediliyor. Tedarik süreci tamamlanır tamamlanmaz yazılımımız yüklenecek ve GSM şebekesi üzerine, kriptolu ve özel bir APN (Access Point Name) kurularak sistem işletilecek. Böylelikle sivil sektördeki mobil devrimi de TSK’ya taşımış olacağız.

 

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 2,678 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

2 yorum

Baykar Gnl. Mdr. Haluk Bayraktar'dan önemli açıklamalar.. | 16 Ekim 2018 - 3:38 pm

[…] Bayraktar MSI Dergisine verdiği röportaj’da Akıncı SİHA’nın da ilk test uçuşunu 2019 yılının ilk çeyreğinde yapmasının […]

Haluk Bayraktar, “2019’da Akıncı’yı uçuracağız” | Airway Post 16 Ekim 2018 - 9:56 pm

[…] Bayraktar MSI Dergisine verdiği röportaj’da Akıncı SİHA’nın da ilk test uçuşunu 2019 yılının ilk çeyreğinde yapmasının […]

Yorumlara kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.