Ana Sayfa Haberler Söyleşi: FİGES Genel Müdür Yardımcısı Turgut AKBULUT

Söyleşi: FİGES Genel Müdür Yardımcısı Turgut AKBULUT

“MATLAB EXPO etkinliğimizle Türkiye’nin Ar-Ge vizyonuna katkı sunuyoruz.”

 

MSI Dergisi’nin 166’ncı sayısında yayımlanan söyleşi, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türkiye’de ilk defa düzenlenen MATLAB EXPO sırasında, FİGES Genel Müdür Yardımcısı Turgut Akbulut ile etkinliği ve MathWorks yazılımlarının Türkiye’deki kullanımı ile ilgili güncel durumu konuştuk.

 

MSI Dergisi: MATLAB’ın Türkiye’deki kullanımı ile ilgili bazı rakamları paylaşabilir misiniz?

Turgut AKBULUT: MATLAB ve Simulink, araştırma ve geliştirme faaliyetleri için; otomotivden havacılığa, biyomedikalden enerjiye, iletişimden finansa, raylı sistemlerden savunma sanayisine, birçok sektörde hizmet veriyor. Veri analizi, makine öğrenimi, sinyal işleme, görüntü işleme, kontrol tasarımı, gömülü sistemler, robotik gibi birçok alanda yoğun olarak kullanılıyor. Türkiye’de, yaklaşık 300 farklı ticari firmanın Ar-Ge faaliyetlerinde kullanılan 1.400 ayrı lisansımız var. 170 üniversitemizdeki 1.500 lisansımız ile de kullanıcılarımız, geniş bir yelpazedeki teknik disiplinlerde öğretim ve araştırma yapmak için, MATLAB ve Simulink’i kullanıyor. Kayıtlarımıza göre, 200.000 farklı kullanıcı, bu lisanslarımıza erişerek çalışmalarını sürdürüyor.

 

MSI Dergisi: MATLAB ile ilgili yenilikleri, ana başlıklar halinde sizden dinleyebilir miyiz? MATLAB, bu yeniliklerle, firmalara ve mühendislere neler vaat ediyor?

Turgut AKBULUT: MATLAB ve Simulink, müşterilerimizin Ar-Ge iş akışlarında; proje ihtiyaçlarının belirlenmesi aşamasından başlayarak, algoritma ve modelin oluşturulması ile gerçek zamanlı simülasyon ve testlerinin yapılması aşamalarında, yaygın olarak kullanılıyor ve tüm bu aşamaların, tek platformda gerçekleşmesine olanak sağlıyor. Bu sayede, tüm Ar-Ge proje süreçlerinin, daha hızlı ve kolay hale gelerek ürünlerin pazara sunulma süresini kısaltıyor.

Her yılın Mart ve Eylül aylarında, yeni versiyonlar, müşterilerimizin kullanımına sunuluyor. 12 Eylül itibarıyla pazara sunduğumuz R2018b versiyonundaki yeniliklerden de kısaca bahsetmek istiyorum. Bu versiyondaki yenilikleri; derin öğrenme modellerinin ONNX’e export edilebilmesi ve Nvidia, Intel ve ARM işlemcilerine gömülebilmesi; Euro NCAP testlerinin sanal ortamda gerçekleştirilmesi ve yine sanal motor kalibrasyonunun yapılabilmesi; aynı zamanda çoklu sensör izleme ve navigasyon sistemlerinin tasarlanması ve 5G için yepyeni bir araç kutusu oluşturulması olarak sıralayabiliriz.

 

MSI Dergisi: MATLAB EXPO 2018 Turkey etkinliği ile ilgili sizin beklentileriniz neler?

Turgut AKBULUT: MATLAB EXPO ile mühendisleri, araştırmacıları ve bilim insanlarını; gerçek dünyadaki örnekleri uygulamalı sunumlar ile göstermek ve MATLAB ve Simulink’in en yeni özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmeleri için bir araya getiriyoruz. Aynı zamanda, sektördeki kullanıcıları bir araya getirerek deneyimlerini paylaşmalarını sağlıyoruz.

 

MSI Dergisi: MATLAB’in Türkiye’deki kullanım yaygınlığını arttırmak için hangi çalışmaları gerçekleştiriyorsunuz?

Turgut AKBULUT: Yıl içerisinde, çeşitli sektör ve uygulama alanları özelinde seminer, konferans, çalıştay gibi birçok etkinlik düzenleyerek daha fazla kullanıcıyla bir araya geliyoruz. Örneğin, 4 Ekim’de, İstanbul’da, MATLAB finans zirvesi düzenliyoruz. Yine akademik alanda yaygınlığı arttırmak için, üniversitelere özel olarak sunduğumuz kampüs lisansı modelimiz ile tüm akademisyen, araştırmacı ve öğrencilerimizin, istedikleri yerden, tüm ürünlere ulaşabilmelerini sağlıyoruz.

 

MSI Dergisi: MATLAB’ın gelecek yıl ve izleyen dönemde getirmeyi planladığı yeniliklerle ilgili sizden bazı ipuçları alabilir miyiz?

Turgut AKBULUT: MathWorks, gelirinin çok önemli bir kısmını, ürün geliştirme süreçlerine aktaran ve bünyesinde, 2.500 civarında yazılım geliştirici bulunduran; aynı zamanda, yılda 2 kez düzenlediği MathWorks Advisory Board toplantılarıyla ürün geliştirme süreçlerine, kullanıcılarını aktif biçimde dâhil eden bir şirket. Bu büyük ekip, endüstrinin ihtiyaçlarını yakından takip ederek, yeni çözümleriyle ürün ailesini her geçen gün genişletiyor.

 

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Turgut AKBULUT: Bugün FİGES olarak, Türkiye’de ilk kez düzenlediğimiz MATLAB EXPO etkinliğimizde, 500’ü aşkın kullanıcımızla bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu vesileyle biz de ülkemizin Ar-Ge vizyonuna bir nebze de katkı sunduğumuz için gururluyuz.

 

FİGES Genel Müdür Yardımcısı Turgut Akbulut’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 2,415 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.