Ana Sayfa Haberler Söyleşi: FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail KURT

Söyleşi: FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail KURT

“Geriye baktığımızda, hem ülkemizin bekasına sağladığımız katkılar ve ardı ardına kırdığımız ihracat rekorlarıyla hem de dost ve müttefik ülkelerde yarattığımız katma değerle gurur duyduğumuz bir 30 yıl görüyoruz.”

 

Bu yıl, kuruluşunun 30’uncu yıldönümünü kutlayan FNSS, IDEF 2019’da, bu birikimin dış dünyaya yansıması olan; yenilikçi, özgün ve dünya silahlı kuvvetleri tarafından tercih edilen araçlarını sergiliyor. 30 yıllık birikimin oluşturduğu FNSS algısını ve önümüzdeki dönemin FNSS’ye neler getireceğini, FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt’tan dinledik.

 

MSI Dergisi: Nail Bey, IDEF fuarları, Türk savunma ve havacılık sanayisinin gelişimini ve değişimini değerlendirmek için birer kilometre taşı oluyor. Bu yıl, aynı zamanda, FNSS’nin kuruluşunun 30’uncu yıldönümü. Bu açılardan baktığımızda, IDEF 2019’da, FNSS’nin hangi nitelikleri öne çıkacak?

Nail KURT: Her ne kadar FMC–NUROL ortak girişiminin başlangıç yılı 1988 yılı olsa da ilk ZMA sözleşmemizin yürürlüğe girdiği tarih olan 1989 senesi, FNSS için başarı hikâyeleriyle dolu 30 yıllık serüveninin başladığı milat olmuştur. İmzaladığımız bu ilk sözleşme ve takip eden süreçte ilave olarak teslim ettiğimiz araçlarla Kara Kuvvetlerimizin mekanize zırhlı harekât kabiliyetini teslim ettiğimiz 2.250 araç ile çok üst bir seviyeye çıkardık. Geriye baktığımızda, hem ülkemizin bekasına sağladığımız katkılar ve ardı ardına kırdığımız ihracat rekorlarıyla hem de dost ve müttefik ülkelerde yarattığımız katma değerle gurur duyduğumuz bir 30 yıl görüyoruz.

Sektör profesyonelleri arasında FNSS ismi ne zaman telaffuz edilse; ihracat başarıları, profesyonelliği, hem ürünleri hem çalışanları ile sergilediği kalite seviyesi, kendi ayakları üzerinde durabilmesi, verimliliği, ülkemiz için yarattığı katma değer, insana ve çalışanına verdiği değer, mühendislik kabiliyetleri ve daha pek çok yetkinliği ile Türk savunma sanayii için bir model olarak gösterilir.

Tüm bunları şunun için söylüyorum; geçmiş 30 yılda başardıkları ile FNSS, Türk savunma sanayiinin dolayısıyla ülkemizin taşıyıcı kolonlarından ve değerlerinden bir tanesi haline gelmiştir. Ekonomik şartların çok zorlu olduğu şu günlerde dahi sürdürülebilir kalkınma arayışında olan ülkemiz için FNSS bir model teşkil etmektedir. Ekonomimizi orta gelir seviyesinin üzerine taşıyabilecek FNSS gibi şirketlerimizin sayısını artırmak için elbirliği ile çalışmalıyız. IDEF’te standımızı ziyaret edecek olan misafirlerimize, bu duyguları bir kez daha hissettireceğiz.

 

Soldan sağa: KAPLAN STA ile PARS 4×4 STA ve PARS 8×8

MSI Dergisi: Bu nitelikleri, IDEF 2019’da sergileyeceğiniz araçlarla nasıl bağdaştırırsınız? Hangi aracınız, FNSS’nin hangi niteliğini temsil ediyor?

Nail KURT: IDEF 2019’da, araç yelpazemizde yer alan ve tamamı FNSS mühendisliği ürünü olan muhtelif araçları sergiliyoruz. Koruma seviyesi, karada ve suda mobilitesi ve diğer üstün özellikleri ile kendi kategorisinde dünyanın en yetenekli ve modern tanksavar sistemi olan KAPLAN STA ile PARS 4×4 STA, FNSS’nin teknolojide gerçekleşen gelişmeler ışığında ürettiği yenilikçi çözümlere örnek teşkil ediyor.

Çıkarma operasyonlarında; havuzlu çıkarma gemilerinden denize inen, denizden karaya epey uzun bir mesafeyi yüksek süratle kat edebilen ve birliklerin koruma altında karaya çıkmasını sağlayan Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) da fuarda ilk kez sergilenecek araçlarımız arasında. NATO ve müttefikleri arasında, bu sınıftaki araçları tasarlayıp üretebilen FNSS dışında tek bir firma bulunuyor.

Karada ve suda hareket edebilen ve Türk Savunma Sanayisinin ilk özgün platform geliştirme projesi olan yüzücü köprü sistemimiz SAMUR’un yanı sıra yüzme kabiliyetiyle alanındaki standart askeri iş makinalarından ayrışan zırhlı istihkâm iş makinamız KUNDUZ’u IDEF’te bir kez daha sergiliyoruz.

AV8, Malezya ordusu için PARS altyapısı kullanılarak geliştirildi.

Adını bir zamanlar Anadolu’da yaşayan sessiz, çevik ve yırtıcı bir leopar türünden alan taktik tekerlekli zırhlı araç ailemiz PARS’ın üyelerinden PARS 6×6 İZCİ (ÖMTTZA) ile PARS III 8×8’in istihkâm aracı versiyonu da IDEF 2019’da misafirlerimizle buluşan ürünlerimizin arasında. Hem düşük hem de yüksek yoğunluklu muharebe ortamlarına uygun olarak tasarlanmış PARS ailesi, zorlu çevre koşullarına ve teknik gereksinimlere çözüm sunuyor. Malezya ordusu için PARS altyapısı kullanılarak geliştirilen AV8’in KBRN versiyonu da standımızdaki yerini alıyor.

Endonezya ordusu için Endonezyalı PT-Pindad firması ile işbirliği yaparak geliştirdiğimiz ve kalifikasyon testlerinden başarıyla geçmiş olan orta ağırlık sınıfı tankımız (KAPLAN MT) da standımızda yer alıyor. Kendi sınıfında, en üst düzeyde mayın ve balistik korumaya sahip olan KAPLAN MT, muharebe alanındaki tehditlere karşı yüksek ateş gücü ile hızlı yanıt verme imkânı tanıyor. Bu da muharebe alanında üstün beka ve hareket kabiliyeti anlamına geliyor.

Aslında IDEF 2019’da sergileyeceğimiz her ürün FNSS’nin bilgi birikimi ve tecrübesinin bir yansıması. Hem TSK hem de dost ve müttefik ülkelerdeki kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını iyi anlayıp, onlara en uygun ürünleri en son teknolojileri kullanarak tasarlayıp üretiyoruz. Bunu yaparken müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak, FNSS’ye duyulan güvenden taviz vermemek her zaman önceliğimiz.

PARS 6×6 İZCİ

FNSS’nin, Endonezya Silahlı Kuvvetleri için Endonezyalı PT-Pindad firması ile iş birliği yaparak geliştirdiği ve kalifikasyon testlerinden başarıyla geçmiş olan orta ağırlık sınıfı tank KAPLAN MT.

 

MSI Dergisi: Günümüzde, FNSS’nin cirosundaki yurt içi ve yurt dışı projelerin oranı ne durumda? Benzer şekilde, bekleyen siparişler (backlog) olarak baktığımızda, bu oranlar nasıl değişiyor?

Nail KURT: FNSS, ülkemizde ve hatta dünyada en yüksek ihracat oranlarına ulaşmış savunma sanayii firmalarından birisi. Son 10 yılın verilerine baktığımızda, gelirlerimizin %90 seviyesinde ihracat bazlı olduğu görülüyor. Bununla birlikte, KORKUT hava savunma platformu seri üretimi ve Silah Taşıyıcı Araç projesinde teslimatların yoğunlaşacak olması nedenleriyle 2019 yılından itibaren gelirlerimizdeki yurt içi payın artmaya başlayacağını söyleyebiliriz.

Yurt içi projelerimizin yanı sıra halen Malezya, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Endonezya projelerimiz aktif olarak devam ediyor ancak yine de Milyar dolar seviyesinin üzerinde bekleyen siparişlerimizin dağılımına baktığımızda bu oran önümüzdeki yıllarda yurt içi satışlar lehinde bir miktar artacak.

 

MSI Dergisi: Sektörün genelinde, sürdürülebilirliğin anahtarı olarak ihracat görülüyor. FNSS’nin cirosundaki ve bekleyen siparişlerindeki tabloyu, sürdürülebilirlik bakış açısı ile nasıl yorumluyorsunuz?

Nail KURT: İhracat başarılarımız bizlere gurur verse de önümüzdeki dönemde, sürdürülebilirlik açısından yurt içi ve yurt dışı işlerimizin dengeli bir yapıda seyretmesini hedefliyoruz. Savunma sektöründe bir firmanın kendi ülkesinde belirli bir oranda iş hacmine sahip olmadan, yalnızca ihracat yaparak uzun vadede sürdürülebilir olması çok kolay değil. Bu doğrultuda satış dağılımımızın yurt içi satış ve ihracat olarak %50-50 gerçekleşmesini ideal bir durum olarak görüyoruz. Mevcut bekleyen siparişlerimiz önümüzdeki yıllar için bu oranları destekliyor. Bununla birlikte şirketimizi milyar dolar seviyelerinde ciroyu sürdürülebilir şekilde yönetebilmesi için de hazırlama gayretindeyiz. Bunu yaparken ihracata verdiğimiz önemi kaybetmeden, dünyanın saygı duyduğu ve güvendiği Türk savunma şirketi olarak yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz.

Çıkarma operasyonlarında; havuzlu çıkarma gemilerinden denize inen, aradaki birkaç kilometrelik mesafeyi yüksek süratle kat edebilen ve birliklerin koruma altında karaya çıkmasını sağlayan Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) da fuarda ilk kez sergileniyor.

 

Prototiplerin Yarıştırılmasına Hazırız

MSI Dergisi: Geçen yıl gerçekleştirilen Kara Sistemleri Semineri’nde, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Kara Araçları Daire Başkanı Ahmet Raci Yalçın, “Bundan sonra, ihtiyaçları kağıt üzerinde değerlendirmek yerine, prototip yarıştırma süreçlerine geçeceğiz.” demişti. FNSS, yurt dışındaki tüm ihalelerini, testlere girip başarılı olarak kazandı. Bu doğrultuda, yurt içinde prototiplerin yarıştırılacak olmasının, yurt içi iş hacminize nasıl bir etkisi olabilir?

Nail KURT: SSB tarafından prototip yarıştırma modeline dayalı tedarik modeli konusunda çalışmaları yakından takip ediyor ve hazırlıklarımızı bu yönde yapıyoruz. Bugüne kadarki uygulamada yüklenici adayları olarak önerdiğimiz sistemlerin performansları üzerine taahhütlerde bulunduk. Savunma Sanayii Başkanlığı da bu taahhütleri birbiri ile kıyaslayarak değerlendirmelerini yaptı. Prototip yarıştırma yaklaşımında ise kullanıcı beklentilerinin karşılanıp karşılanamadığını, hangi çözümün daha etkin olduğunu somut olarak görmek mümkün olacak.

Bu anlamda, FNSS olarak çok uzun süredir, dünyanın çeşitli bölgelerinde testlere ve dünya devi şirketlerin ürünleri ile yarışmalara katıldık. Bu yarışmalarda ürünlerimiz, güçlü rakiplerini geride bırakarak, ihracat sözleşmeleri imzalamamıza vesile oldu. Bu noktada, ülkemizde de prototip yarıştırma yaklaşımının kullanılmasından memnuniyet duyarız. Bu yolla TSK ve SSB, alternatif ürünleri ve teknolojik yetkinlikleri karşılaştırma imkânı bulacak; kağıt üzerinde tanımlanan ürünün gerçek şartlarda doğrulamasını yaparak, sürprize açık olmayan ürünler envantere girecektir.

Prototip yarıştırma yaklaşımının, yurt içi iş hacmine doğrudan büyük bir etkisinin olmayacağını düşünüyorum. Projelerin takvimine belirli ölçüde etki etmesi daha büyük ihtimal. Ancak bu yaklaşımla elde edilecek katma değerin daha önemli olacağı kanaatindeyim.

PARS III 8×8

 

MSI Dergisi: Özgün motor geliştirilmesi, Türkiye’nin, son dönemde eğildiği konuların başında geliyor. FNSS, bu çalışmaların neresinde? Özgün motorun geleceği ve FNSS araçlarında kullanımı ile ilgili öngörüleriniz neler?

Nail KURT: Bildiğiniz üzere, SSB tarafından gerek ana muharebe tankı gerekse yeni nesil zırhlı araçlar için güç grubu geliştirme çalışmaları yürütülüyor. FNSS olarak geliştirme çalışmalarına, araç tasarımcısı ve üreticisi, bir anlamda müşterisi olarak elimizden gelen desteği veriyoruz. Ülkemizde geliştirilecek tüm alt sistemlerde olduğu gibi özgün motor için de FNSS araçlarında kullanım hedefimiz bulunuyor.

Bu hedefin yanı sıra SSB Kara Araçları Dairesi tarafından yürütülmekte olan ve şirketimizle sözleşmesi imzalanan ÖMTTZA Projesi’nde yerli bir motor kullanılması konusunda taahhüdümüz bulunuyor. Bu kapsamda, çalışmalarımız devam etmekte olup ÖMTTZA ile ülkemizde ilk defa envantere yerli motora sahip bir araç vereceğiz.

 

MSI Dergisi: Bu yıl, MILDESIGN yarışmanızın üçüncüsünü düzenliyorsunuz. Bu yarışma, kara araçlarının geleceği konusunda, FNSS’ye ve daha genelinde sektöre ne gibi katkılarda bulunuyor?

Nail KURT: MILDESIGN’ı ilk kez 2011 yılında, daha sonra 2015 yılında gerçekleştirdik. Sonuçlanan iki yarışmada dereceye giren mühendis ve tasarımcılar bugün otomotiv ve savunma sektöründe, hatta rakiplerimizde görev üstlenerek, geleceğin ürünlerini şekillendiriyor. Bunlardan mutluluk duyuyoruz.

Yarışma takvimi 2018’de başlayan üçüncü FNSS MILDESIGN Yarışması, 1 Mayıs 2019’da sonuçlanacak. Yarışma, ‘Profesyonel Kategori’ ve ‘Öğrenci Kategorisi’ olmak üzere iki kategoride düzenleniyor. MILDESIGN 2019’a, 463 yerli 115 yabancı tasarımcı katıldı. Bu yıl 200 bin TL’nin üzerinde ödül dağıtıyoruz. Ödül törenini de IDEF fuarı esnasında, 1 Mayıs’ta gerçekleştiriyoruz.

MILDESIGN’ı düzenleyerek uluslararası paydaşlarımız nezdinde FNSS’nin sahip olduğunu düşündüğümüz “geleceğin savunma sistemlerini tasarlayan lider firma” algısının altını çizmeyi ve Türkiye’de özgün ürün geliştirme çalışmalarını desteklemeyi amaçlıyoruz. FNSS; sadece zırhlı araç tasarlayan, üreten, envantere veren ve ürünlerini destekleyen bir savunma sanayii firması değil, tüm bu süreçlerde inovasyonu ve tasarımcı gelişimini de destekleyerek entelektüel değer yaratan bir markadır. Sektöre yeni fikirlerin sunulduğu ve savunma sanayiinde yerli, yabancı ve özellikle ekol ülkelerden tasarımcıların tanınmasını ve tasarımlarının keşfedilmesini sağlayan bir platform oluşturmak bizlere gurur veriyor.

 

MSI Dergisi: FNSS’yi geleceğe taşıyacak liderlerin yetişeceği Alfa Liderlik Akademisi’nin açılışını, geçtiğimiz yıl Kasım ayında gerçekleştirdiniz. Sizce, FNSS’nin gelecekteki liderleri nasıl yöneticiler olmalı?

Nail KURT: Alfa Liderlik Akademisi ile amacımız FNSS’yi ve sektörümüzü geleceğe taşıyacak liderler yetiştirmek. Kurulduğumuz günden bu yana bu tarz liderlik programlarına yatırım yapan bir şirketiz. Ancak bu sefer çok daha sistematik, yapılandırılmış ve farklı ölçme/değerlendirme metodolojilerinin olduğu bir öğrenme programı kurguladık.

Bu öğrenme yolculuğunda birçok farklı araç kullandık; öğrenme grupları, vaka çalışmaları, simülasyonlar ve uzaktan eğitim gibi. Günümüzde biliyoruz ki değişim kaçınılmaz; bizim de liderlerimizden beklentimiz bu değişimi takip etmenin ötesinde, ekiplerinde ve şirketimizde değişimi yaratmaları ve yönetebilmeleri. Bunun için vizyoner, yenilikçi bir bakış açısına ve gelişim zihniyetine sahip olmak esastır. Akademi programlarımızın içinde katılımcılarımızın vizyonunu geliştirecek, onlara ilham verecek uygulamalara da yer verdik. Tüm bunlarla birlikte liderlerimizden en temel beklentimiz FNSS’deki ve ekiplerindeki takım ruhunu ve işbirliğini geliştirmeleri. Çünkü biliyoruz ki; güçlü iş sonuçlarını ancak güçlü takımlar yaratabilir. Bu sebeple insana yatırım yapmaya devam edeceğiz.

 

MSI Dergisi: Daha genel bir perspektiften baktığımızda, FNSS için nasıl bir gelecek görüyorsunuz? Örneğin, IDEF 2021’de nasıl bir FNSS göreceğiz?

Nail KURT: Bugüne kadar 4.000’in üzerinde zırhlı muharebe aracını başarıyla teslim etmiş bir milli değeriz. 15 ton sınıfında paletli zırhlı araçlardan orta ağırlık sınıfı tanka; 4×4’ten 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araçlara; seyyar yüzücü hücum köprüsünden zırhlı istihkâm iş makinesine ve insanlı ve insansız kulelere kadar uzanan çok geniş bir ürün portföyümüz var. Bu noktada vizyonumuzu “Dünyanın Güvendiği ve Saygı Duyduğu Türk Savunma Şirketi” olarak özetliyoruz. Bu yönde kendimizi geliştirmeye gayret gösteriyoruz ve hedefimize doğru yürüyoruz.

Bununla birlikte, elbette ki öncelikli hedefimiz, hâlihazırda yürüttüğümüz projelerde müşterilerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılayarak yükümlülüklerimizi yerine getirmek. Kullanıcı memnuniyetine çok uzun vadeli bakıyoruz. Teslim ettiği ürünlerin ömür devri boyunca ortaya çıkabilecek yeni ihtiyaçlara da çözüm üretebilmesini olanaklı kılan, güvenilir işbirlikleri kurmayı hedefliyoruz. Felsefemiz kullanıcı odaklı çözümler geliştirmek ve yaratıcı çözümler sunarak paydaşlarımıza değer katmak. IDEF, bizler için düşündüklerimizi ve yaptıklarımızı en geniş kitlelere en kapsamlı şekilde sunma fırsatı. Dolayısı ile 2021 IDEF’inde de misafirlerimize bu yaklaşımımızın ürünlerine dokunma imkânı sunacağız.

 

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu ya da konular var mı?

Nail KURT: Savunma sektörünün değerli profesyonellerine ve bu alana ilgi duyanlara hitap etme şansı verdiğiniz için teşekkür ederim.

 

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 1,823 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.