Ana Sayfa Haberler Söyleşi: GALEN Teknoloji Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Alptekin ERMAN

Söyleşi: GALEN Teknoloji Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Alptekin ERMAN

“Türkiye’de, test ve kalite kültürünün gelişmesi için çalışıyoruz.”

 

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan söyleşi, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Test ve sertifikasyon sistemlerine odaklanmış bir mühendislik firması olan GALEN Teknoloji, kuruluşunun ardından henüz çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, ürün ve projelerinin çeşitliliği ile dikkat çekiyor. 30 yıllık alan tecrübesiyle firmayı yöneten GALEN Teknoloji Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Alptekin Erman, firmanın vizyonu, çözümleri ve gelecek hedefleri ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

 

MSI Dergisi: Alptekin Bey, GALEN Teknoloji, 2017 yılında kurulmuş bir firma olmasına rağmen, başta siz olmak üzere, 30 yıllık alan tecrübesi olan bir ekibe sahip. GALEN Teknoloji, nasıl bir vizyonla kuruldu ve bugün, GALEN Teknoloji’yi nasıl bir şirket olarak tanımlarsınız?

Alptekin ERMAN: GALEN Teknoloji’nin yaptığı işi, kısaca odaklanmış mühendislik diye tanımlayabiliriz. 1989 yılından bu yana, test ve sertifikasyon sistemleri konusunda edindiğimiz tecrübeyi, bugün yaptığımız işlere yansıtıyoruz. Bu alanda, yeni gelişen teknolojileri ve dünya çapındaki rakiplerimizin yaptıklarını takip ediyoruz. 2017 yılında kurulduğumuzdan beri, 3’ü yurt dışındaki kullanıcılara yönelik, toplam 12 projeyi başarıyla yürüttük; çoğunu da tamamladık. Odaklanmış mühendislik faaliyetlerimizin sürekliliğini sağlamak için de kazancımızın tamamını yeni yatırımlara ayırıyoruz. Bu bütçe ile kadromuzu büyütmeye devam ederken İstanbul Teknopark’ta da bir Ar-Ge ofisi açtık. Bu ofis üzerinden, yeni teknolojiler geliştirme çalışmalarına hız vereceğiz.

 

MSI Dergisi: GALEN Teknoloji’nin kuruluş vizyonunu; “Türkiye’nin test ve sertifikasyon merkezi olmak” şeklinde ifade edebilir miyiz?

Alptekin ERMAN: Elbette. GALEN Teknoloji olarak, test ve sertifikasyon konusunda her türlü soruya cevap verebiliyoruz. Son yıllarda, ülkemizde Ar-Ge projelerine ağırlık verilmesinden dolayı, test konusu da gitgide daha önemli bir hale gelmeye başladı. Biz de Ar-Ge projelerinin temel ayaklarından biri olan test sürecinin, milli ve yerli imkânlarla yapılmasına katkı sağlamak amacıyla yola çıktık. Aslında her projemizin içinde, birkaç tane yeni Ar-Ge projesi ortaya çıkıyor. Mesela, Bangladeş Silahlı Kuvvetleri için ürettiğimiz dinamometrenin reaksiyon hızının yüksek olması için projeye özel bir su giriş manifoltu tasarladık. Öte yandan; yakıt şartlandırması, yağ şartlandırma, su şartlandırma sistemleri de yine bu projeye özel yenilikler içeren Ar-Ge çalışmaları olarak sıralanabilir. Her yıl, en az 5 yeni ürün çıkarma prensibimizle her projede teknolojimizi arttırıyor ve ilerletiyoruz.

GALEN Teknoloji’nin, Bangladeş Silahlı Kuvvetleri için geliştirdiği Motor ve Şanzıman Test Tesisleri, 22 Nisan’da, firmanın Ankara’daki fabrikasından Bangladeş’e doğru yola çıktı.

 

MSI Dergisi: GALEN Teknoloji, bugüne kadar savunma ve havacılık sektörüne yönelik hangi projeleri üstlendi, hangi sistemleri teslim etti; bunları sıralayabilir misiniz?

Alptekin ERMAN: GALEN Teknoloji’nin kurulduğu günden bugüne tamamladığı ya da teslimat aşamasında olan projeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Rusya Motor Revizyon Fabrikaları Motor Test Tesisleri – Sıcak ve Soğuk Test Sistemleri
 • Ege Üniversitesi Ar-Ge Laboratuvarı – Aktif Dinamometre Ünitesi
 • Jandarma Genel Komutanlığı – Revizyon Sonrası Motor Test Dinamometresi
 • Pakistan – AlGhazi Traktör Fabrikası Yedek Parça Tedarik Projesi
 • Pakistan – AlGhazi Traktör Fabrikası 8 Adet Motor Test Ünitesi İmalatı
 • İstanbul GÜRFA Tersanesi – Motor Revizyon Dinamometresi
 • İzmir ESHOT – TEMSA Motorları ANKA Modernizasyonu Projesi
 • Yıldırım Beyazıt Üniversitesi – Elektrik Motor Test Ünitesi
 • TÜMOSAN – Şanzıman Test Dinamometresi. Aynı zamanda TÜMOSAN’ın, test konusunda “Çözüm Ortağı”yız.
 • Bangladeş Silahlı Kuvvetleri – Motor ve Şanzıman Test Tesisleri
 • Kırıkkale Üniversitesi – Yanma Odası Analiz İçeren DEMS Ünitesi

 

 

MSI Dergisi: Çözümlerinizde, sizi rakiplerinizden farklı kılan özellikleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Alptekin ERMAN: GALEN Teknoloji’nin öne çıkan nitelik ve özelliklerini; alan uzmanlığı; ileri görüşlülük ve yenilikçilik; maliyet-etkinlik ve Anahtar Teslimi Proje Gerçekleştirme felsefesiyle tüm ihtiyaçların tek elden karşılanması ve böylece sorumluluğun tek noktada toplanması yaklaşımı olarak sıralayabiliriz.

Türkiye’de test konusu, daha yeni yeni önemli hale gelmeye başlıyor. Projelerde ve yürütülen çalışmalarda, çok farklı test enstrümanları için ihtiyaçlar doğuyor. Koltuk yanma testinden tutun da emniyet kemeri çekme testine kadar… Bunların hepsi, uluslararası normlarda tanımlanmış test protokolleri. Bu konuda birçok girişim ortaya çıkabiliyor; ama burada önemli olan uzmanlaşmadır. İşin uzmanının projeye kattığı tecrübe, güven ve kalite, fark yaratıyor. Biz, bu bilinçle Türkiye’de testle ilgili tüm ihtiyaçlara cevap verebilmek için şirketimizi büyütüyor ve çalışmalarımıza hız veriyoruz.

 

GALEN Teknoloji olarak, yatırımlarımızda ileriye yönelik adımlar atmaktan çekinmiyoruz. Örneğin, Türkiye’nin de ortak üreticilerinden olduğu F-35 uçaklarının önümüzdeki aylarda Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. F-35’in kullandığı F135 motorunun da bir süre sonra yenileme süreçleri karşımıza çıkmaya başlayacak. Bu yenileme süreçlerinden sonra da her yenilenen unsurun, bremzede test edilmesi gerekecek. Biz, şimdiden bu yüksek devirli bremze geliştirme projesi üzerinde çalışmaya başladık. Belki de en az 5 yıl sonra oluşacak olan ihtiyaç için, hiçbir resmi kurumla ilişkiye geçmeden hazırlıklara başladık. Çünkü Türkiye’nin çıkarları da bizim için önde gelen konulardan biri. F135’e yönelik dünyada yüksek devirli bremze üreten iki firma var. Bu durum da istenildiği zaman, rahatlıkla ambargo uygulanmasının önünü açıyor. Bu, satılabilir bir ürün; ama satışın sürekliliği olan bir ürün değil. 3 yılda belki bir tane satılacak bir ürün; ama 5 yıl sonra Türkiye’nin ihtiyacı olacağı için ve gücümüz de imkân verdiği için, biz şimdiden bunun Ar-Ge’sini yapıyoruz. Yaklaşık 1 yıl içerisinde de imalatını tamamlamayı planlıyoruz.

Kullanıcılarımıza, farklı konularda avantajlar sağlıyoruz. Türk kullanıcılar açısından baktığımızda, yerli imalatçı olmanın avantajlarından biri, maliyetlerin aşağı düşmesidir. Mesela Jandarma Genel Komutanlığına, 800 beygirlik bremzemizi, yerli imalatçı olmanın avantajını kullanarak çok çok uygun bir fiyata teslim ettik. Bunu yurt dışından almak isterseniz en az 200.000, avro gibi yüksek bir fatura karşınıza çıkacaktır. Biz, kârı düşük; ama sürümü olan bir pazar oluşturarak Türkiye’de, test ve kalite kültürünün gelişmesi için de çalışıyoruz. Örneğin, OSTİM, bir imalatçı için cennet gibi bir yer. Çünkü her türlü üretimi kendi içinde yapabiliyor. Özellikle motor revizyoncularının sayısı, OSTİM’de çok fazla ve bunların neredeyse hiçbirinin de testle ilgili bir kurgusu yok. Onlar motoru yenileyip araca taktığı zaman, sorun varsa araçta ortaya çıkıyor. Onların test dinamometresi alması gerekiyor. Çünkü dünyaya baktığımız zaman; Almanya, ABD ve Fransa gibi bütün ilerlemiş toplumlarda, revizyondan çıkan motorların hepsinin test edilmesi aslında bir kültür olarak yer edinmiş. Bu zamana kadar, test ekipmanlarının ithal olarak karşılanmasından dolayı doğan yüksek fiyatlar nedeniyle bu kültür oluşturulamadı. Bu konuda, OSTİM Teknik Üniversitesi ile görüşmelerimiz sürüyor. Bu üniversite içerisinde, bir tane motor test laboratuvarı kurup OSTİM’deki sanayicilerin test ihtiyaçlarını, bu laboratuvar üzerinden karşılamayı hedefliyoruz. Buradaki amacımız, bu laboratuvarın; hem öğrencilerin eğitimine katkı sunması hem de OSTİM’de test kültürünü oluşturmasıdır.

Son olarak, tüm ihtiyaçların tek elden karşılanması; yani anahtar teslim çözümlerimizden de bahsetmek istiyorum. Şimdi, kendinizi bir imalatçı yerine koyun. Varsayalım ki yerli bir araç imal edeceksiniz. Biz, bunun bütün test süreçlerini, bina ve personel de dâhil olmak üzere yaparak sonunda da o test raporunu teslim ediyoruz. Dolayısıyla üretici, odağını, kendi ilgilendiği imalat konusunda tutmaya devam ediyor. Test için ayrıca bir zaman ayırmıyor. Böylelikle toplam verim artıyor.

GALEN Teknoloji, F-35’te kullanılan F135 motorunun test sistemlerini geliştirmek üzere de çalışmalara başladı.

MSI Dergisi: Okuyucularımızın GALEN Teknoloji’yi daha yakından tanıyabilmesi için, firmanızla ilgili rakamsal bilgiler paylaşabilir misiniz?

Alptekin ERMAN: Yıllık 1,5 milyon avro seviyesine ulaşan bir ciromuz var. Bunun %80’ini yurt dışından sağlıyoruz. Sektörler arasındaki dağılıma baktığımızda ise savunma ve havacılık sanayisi daha ağırlıklı bir konumda bulunuyor. Şu anda 8 kişilik bir ekibimiz var; ancak yakın zamanda 12 kişi olacağız. Bu sayıya bakınca, kişi başı ciro oranımız çok yüksek. Diğer yandan, yatırım yapmak gerekiyor. İstanbul Teknopark’ta ofis açmamız, attığımız ciddi bir adım oldu. Ayrıca, yeni projelere de yelken açıyoruz. Örneğin, ana platformlarla beraber satış sonrası ürünün sürekliliğini müşteriye sunabileceğimiz bir çözüm oluşturmaya çalışıyoruz. Mesela bir hava platformunun motor revizyonu zamanı geldiğinde, bunun test işlemleri de sözleşmeye opsiyon olarak dâhil edilebilecek. Böylelikle müşteri için kolay ve uygun bir yol sunmuş olacağız. Bunun dışında, yazılım geliştirme yeteneğimizi diğer branşlarda da kullanmaya başladık. Özellikle son dönemlerde önemli hale gelen ve her geçen gün önemi arta hava savunma sistemleri konusunda oluşan yeni projeler ile ilgili yazılım ve donanım geliştirme sözleşmeleri imzalamaya başladık.

 

MSI Dergisi: Önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi planladığınız hedefleriniz konusunda neler söylemek istersiniz?

Alptekin ERMAN: Biz, dönen makinaların testi konusunda, Türkiye’de şu ana kadar tasarlanmamış, yapılmamış; ama yurt dışından ithal edilen bir ihtiyaç varsa o ihtiyaca da çözüm sağlamak istiyoruz. F135 motorlarına yönelik projemiz de buradan geliyor. Bunun dışında, İstanbul Ar-Ge ofisimizde bir yazılım departmanı oluşturduk. Test sistemlerindeki yazılım ihtiyacını giderme çabası içindeyiz. Bunun da karşılığını almaya başladık. Bunun da tabii Türkiye için önemli proje olacağına inanıyoruz. Bu, ayrıca satılabilir bir ürün haline gelecek.

Bir diğer hedefimiz, önümüzdeki dönemde sistem odaklı satış yerine, ürün odaklı satış yöntemine geçmek. Bütün ürünlerimizin satışından sorumlu grup yöneticilerimiz olacak. Şu anda 170’e yakın ürünümüz var. Her bir ürün grubunu, Internet platformları da dâhil olmak üzere pazarlayabilir hale getirmek istiyoruz.

GALEN Teknoloji Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Alptekin Erman’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 2,292 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.