Ana Sayfa Haberler Söyleşi: HENSOLDT Türkiye Ankara İrtibat Bürosu Müdürü Levent DÜNYA

Söyleşi: HENSOLDT Türkiye Ankara İrtibat Bürosu Müdürü Levent DÜNYA

“Türkiye, bizim için Orta Doğu’da kilit ülke konumunda ve iş birlikleri açısından öncelikli hedefimiz.”

 

MSI Dergisi’nin 172’nci sayısında yayımlanan söyleşi, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türkiye ile köklü ilişkileri olan HENSOLDT, yeni iş birlikleriyle bu bağı daha da güçlendirmek istiyor. HENSOLDT’un Türkiye’ye yaklaşımını ve ülkedeki iş birliği fırsatlarını, HENSOLDT Türkiye Ankara İrtibat Bürosu Müdürü Levent Dünya ile konuştuk.

 

MSI Dergisi: HENSOLDT, Türkiye için yeni bir firma mı? Türkiye, şirketiniz için ne kadar önemli?

Levent DÜNYA: HENSOLDT ve kuruluşuna öncülük eden şirketler, 1940’tan bu yana Türkiye ile iş birliği yapıyor. O zamandan beri, teknoloji ve üretim kabiliyetlerinin transferi de dâhil olmak üzere, birçok proje gerçekleştirdik.

Türkiye, bizim için Orta Doğu’da kilit ülke konumunda ve iş birlikleri açısından öncelikli hedefimiz. Bu nedenle sadece Türkiye pazarı için değil, hâlihazırda değerlendirdiğimiz bölgesel program ve projeler için de Türk ortaklar arayışı içindeyiz.

HENSOLDT’un hava platformu uygulamalarına yönelik ARGOS-II Gözetleme Sistemi; helikopterlere, sabit kanatlı uçaklara ve insansız hava araçlarına yerleştirilebiliyor. Sistem; askeri operasyonlar, sınır güvenliği ve deniz karakol görevleri ile kolluk kuvvetlerinin operasyonları için, gözetleme ve hedef tespiti kabiliyetleri sunuyor.

 

MSI Dergisi: HENSOLDT’un, Türkiye’ye önerdiği çözümler neler?

Levent DÜNYA: HENSOLDT, hâlihazırda, Türkiye’deki bir takım program ve projelerde, iş birliği fırsatlarını takip ediyor. Örneğin, COBRA topçu tespit radarlarının, uzun vadeli bakım ve yenilenmesine dair teklifte bulunduk. Hem helikopterler hem de savaş uçakları için füze ikaz sistemleri üzerinde de çalışıyoruz. Hatta helikopterler için aktif koruma sistemimiz OWS, üretim kabiliyetinin transferi olarak ele alınabilir. İHA Savunma Sistemimiz, hem havalimanı ve kamu binaları gibi kritik altyapıların hem de Türkiye sınırlarının korunması için büyük potansiyele sahip, etkili bir çözüm. Son olarak, helikopterlere yönelik elektro-optik çözümler ve NightOwl (Gece Baykuşu) gece görüş kamera sistemimiz gibi pek çok elektro-optik sistemi, Türk kullanıcılarının ilgisine sunuyoruz.

HENSOLDT’un COBRA sistemi, NATO gerekliliklerinin tümünü karşılayan, yüksek hareket kabiliyetli bir topçu tespit radarı.

 

Gelişen tehditlere ayak uydurmak amacıyla HENSOLDT, özellikle helikopterler ve geniş gövdeli uçaklar için kendini koruma çözümü olan MILDS AN/AAR-60 Block 2 füze ikaz sistemini geliştirdi.

MSI Dergisi: Türkiye’deki başlıca referanslarınız hangileri?

Levent DÜNYA: Biz, 1976 yılından beri Türk Deniz Kuvvetlerine, denizaltı periskopları temin ediyoruz. Şirketimiz, PREVEZE sınıfı denizaltılara yenilenmiş periskoplar temin edilmesi konusunda da görevlendirildi. Ayrıca, iç ve dış pazarlardaki denizcilik programlarında, STM ile iş birliği yapmayı hedefliyoruz. Türk ortağımız ASELSAN ile yürüttüğümüz MILDS Block I programı kapsamındaki “Füze İkaz Sistemi” projesi de başarılı bir şekilde ilerliyor. Buna ek olarak, Türkiye’nin yerli ana muharebe tankının geliştirildiği ALTAY projesi kapsamında, BMC’nin tedarikçisi olarak, kendilerine “Nişancı Yardımcı Görüş Sistemleri” temin ediyoruz.

 

HENSOLDT Türkiye Ankara İrtibat Bürosu Müdürü Levent Dünya’ya, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 3,248 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.